Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Kurs flipowania- czego można się dowiedzieć?

Udostępnij

Kurs flipowania- czego można się dowiedzieć?
Od kilku dobrych lat coraz bardziej popularnym sposobem zarabiania na nieruchomościach stały się tak zwane „flipy”. W związku z tym, powstała obiektywna potrzeba doskonalenia swoich umiejętności- a w konsekwencji, pojawiło się na rynku wielu szkoleniowców uczących flipowania. Jak reklamują sami wykładowcy, kurs flipowania pomaga osobom początkującym dowiedzieć się najważniejszych kwestii o tej bądź co bądź wymagającej branży. Czego dokładnie? Sprawdź w dzisiejszym artykule!

Kurs flipowania- a czym w ogóle jest flippowanie nieruchomościami?
Na początku, zanim przejdziemy do kwestii związanych z kursami flippowania, warto omówić absolutne podstawy house flippingu. Czym zatem jest to niecodziennie brzmiące pojęcie? Otóż flipping to nic innego, jak po prostu… handel nieruchomościami. Tanio kupić, drogo sprzedać- to biznesowa zasada znana od zarania dziejów. Jednak w przypadku house flippingu często dochodzi do podniesienia wartości nieruchomości, poprzez przeprowadzenie mniej lub bardziej zaawansowanego remontu. Można by rzecz: tylko tyle i aż tyle. Jednak przy obecnym deficycie mieszkaniowym na rynku, polscy flipperzy mają sporą przestrzeń do zagospodarowania. Szczególnie w obliczu taniego kredytu, który znacząco rozdmuchał rynek mieszkaniowy, zwłaszcza w segmencie popularnym.

Ile można zarobić na flipach mieszkaniowych?
To z pewnością jedna z najbardziej interesujących czytelników część. Jedyna prawidłowa odpowiedź brzmi oczywiście: to zależy. Od czego? Od bardzo wielu czynników. Czy przeprowadzamy flippy mieszkaniowe, czy na działkach czy lokalach komercyjnych. Są flipperzy prowadzący handel nieruchomościami na gruntach, jak i tacy, który flippują udziałami w nieruchomości. Nawet jeśli ograniczymy się wyłącznie do omówienia flippów mieszkaniowych, wiele będzie zależało od tego, w jak bardzo okazyjnej cenie znajdziesz nieruchomość do sprzedaży. Czy przeprowadzisz w nim remont, a jeśli tak- to ile on będzie Cię kosztował.

Trudno zatem jednoznacznie oszacować, ile można zarobić na flippie. Przykładowo jednak- jeżeli wartość rynkowa mieszkania wynosi 300 tysięcy złotych, a Ty kupisz je okazyjnie za 280 tysięcy, to po odjęciu kosztów notarialnych i organizacyjnych, a także przeprowadzeniu przynajmniej delikatnego odświeżenia i home stagingu, jesteś w stanie zarobić około kilkunastu tysięcy złotych „na czysto”. Są jednak flipperzy, którzy zarabiają znacznie więcej- po kilkadziesiąt tysięcy od transakcji, a rekordziści- powyżej 100 tysięcy złotych na jednym mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że im bardziej zaawansowany remont będziesz chciał przeprowadzić (a co za tym idzie- więcej zyskać), tym więcej pracy, stresu i przede wszystkim czasu będzie Cię to kosztowało.

Czas przeprowadzenia flipa ma znaczenia
Przeprowadzenie flipa z gruntownym remontem- od momentu nabycia nieruchomości, do momentu jej wydania po sprzedaży (po drodze z całym procesem remontowym)- zajmie przynajmniej kilka miesięcy, a najczęściej nawet około pół roku. To nie tylko zamrożenie gotówki dla dłuższy czas, ale też dodatkowe opłaty chociażby z tytułu czynszu administracyjnego do wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej. A te potrafią być naprawdę wysokie- 1500 zł czynszu za duże mieszkanie, przy dzisiejszych kosztach utrzymania nieruchomości, nie jest niczym dziwnym. Po przemnożeniu razy 6 miesięcy, daje to niemal 10 000 złotych. Dlatego pamiętaj, że nie zawsze o sam zysk chodzi- czasem lepiej zarobić mniej, ale na szybkiej sprzedaży bez remontu- i mieć pieniądze na kolejny projekt po 2-3 tygodniach, zamiast na przykład po pół roku mozolnej pracy.

Flippowanie bez działalności gospodarczej- czy można?
Pamiętaj również o podatkach i kosztach prowadzenia działalności gospodarczej- często na forach dla początkujących inwestorów pada pytanie „ile flippów można wykonać bez prowadzenia działalności gospodarczej”. Odpowiedź jest bardzo prosta: zero. Nie ma czegoś takiego, jak jedna, dwie czy trzy transakcje bez prowadzenia działalności gospodarczej. Organy podatkowe stoją bowiem na stanowisku, że jeżeli zakupiłeś nieruchomość z intencją jej dalszej odsprzedaży (i zarobku) to wówczas powinieneś od samego początku swojej przygody z handlem mieszkaniami prowadzić jakąś formę działalności gospodarczej. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą (co jest według mnie najbardziej rozsądnym rozwiązaniem na początek), czy też na przykład na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Szkolenia z flipowania- czego się nauczysz?
No dobrze. Skoro omówiliśmy już flippowanie samo w sobie, warto teraz przejść do głównego tematu niniejszego artykułu- czyli kursów flippowania. Czego można się na nich nauczyć? To z pewnością zależy każdorazowo od szkolenia, na które się zdecydujesz. Jednak to, czego powinieneś się nauczyć, to z pewnością:

Badanie stanu prawnego nieruchomości

Wyszukiwanie okazji inwestycyjnych (sourcing)

Planowanie kosztorysu inwestycji, stopy zwrotu

Pozyskiwanie kapitału

Podstawowe umowy w obrocie nieruchomościami

Współpraca z podmiotami zewnętrznymi: pośrednikami, notariuszami, zarządcami nieruchomości, architektami, spółdzielniami mieszkaniowymi etc

Podstawy marketingu nieruchomości

Podstawowe kwestie podatkowe

To tak na początek. Nieruchomości są jednak branżą bardzo rozległą- w związku z tym, należy mieć na uwadze fakt, że jest to w zasadzie niekończąca się edukacja. Co więcej, systematycznie dochodzi do aktualizacji przepisów prawa, które regulują obrót nieruchomościami. Zarówno mieszkalnymi, jak i działkami czy domami. Przygotuj się zatem na ciągłą edukację i doskonalenie swoich umiejętności.

Kursy flipowania online- przez Internet też możesz się szkolić
To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że coraz więcej szkoleń odbywa się za pośrednictwem Internetu. Kursy flipowania online zyskują na popularności w zasadzie od kilku lat- a dokładnie, od czasów pandemii. To właśnie wtedy, kiedy cały szkoleniowy świat nieruchomościowy stanął pod znakiem zapytania, wykładowcy i firmy szkoleniowe rozpoczęli przenoszenie kursów do wirtualnej rzeczywistości. Oprócz szkoleń live, możesz też coraz częściej zamówić kursy z flipowania w formie wideoszkolenia, które odtwarzasz w dowolnym momencie. To również jest sporym udogodnieniem- szczególnie, jeśli osoba, od której chcesz się uczyć, nie przeprowadza szkoleń w Twojej okolicy.

Podsumowanie
Kursy flipowania stały się bardzo popularne ostatnimi czasy. Pamiętaj jednak, że dobry wykładowca zapozna Cię nie tylko z możliwościami, jakie daje ta branża, ale i z pewnymi zagrożeniami. Dobry szkoleniowiec nauczy się zatem nie tylko zarabiania na nieruchomościach, ale i tego, jak unikać przysłowiowych „wtop” na rynku. A tych jest z pewnością tak samo dużo, jak spektakularnych sukcesów. Wybieraj zatem mądrze- a jeśli masz pytania odnośnie konkretnego kursu, zadaj mi pytanie mailem lub przez telefon. Doradzę Ci, które kursy są obecnie najbardziej merytorycznie poprawne.

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści