Apartament wakacyjny i condohotel- różnice.
Rodzaj własności i status prawny lokalu
Najważniejszą różnicą będzie przede wszystkim rodzaj samej nieruchomości i forma własności. Inwestując w apartament wakacyjny, nabywamy najzwyklejszy lokal mieszkalny, z założoną osobną księgą wieczystą. Mamy zatem analogiczną sytuację, co w przypadku najpopularniejszych na rynku „zwykłych” mieszkań. W przypadku condohotelu, jesteśmy albo nabywcami udziałów w spółce, albo właścicielami lokalu użytkowego (niemieszkalnego), czyli mówiąc wprost- pokoju w hotelu (lub pokoi). Ponadto, apartament wakacyjny możemy dowolnie sprzedać, zaś w przypadku condohotelu- bardzo często ograniczają nas wieloletnie umowy z operatorem. A skoro przy operatorze jesteśmy, to porozmawiajmy o…
zarządzaniu nieruchomością
W przypadku condohotelu, budynkiem (jak i naszym pokojem) zarządza odgórnie ustalony operator hotelowy. I nie mamy możliwości zmiany tego stanu rzeczy- tak są bowiem skonstruowane umowy zawierane z inwestorami. W przypadku apartamentu, możemy dowolnie decydować, czy będziemy zarządzać swoim mieszkaniem sami, czy z pomocą firmy zarządzającej. Mało tego- możemy wraz ze wspólnotą mieszkaniową zadecydować, kto będzie zarządzał częściami wspólnymi nieruchomości. Mamy zatem pełną elastyczność i dowolność w tym kontekście- czego nie można powiedzieć o condohotelu.
Rodzaj budynku
Skoro mowa o zarządzaniu budynkiem, to należy wspomnieć o… samym budynku właśnie. W przypadku condohotelu, budynek jest stricte komercyjny- i przypomina hotel. Najczęściej, condohotele posiadają recepcję, całą obsługę, restaurację, saunę, a nawet gabinety odnowy biologicznej czy baseny i pływalnie. Słowem- condohotel niespecjalnie różni się czymkolwiek od typowego hotelu o podwyższonym standardzie. Jeżeli chodzi zaś o apartamentowiec wakacyjny, jest to najzwyklejszy w świecie budynek mieszkalny. Może on oczywiście posiadać recepcję lub jakieś dodatkowe atrakcje, aczkolwiek jest to decyzja wspólnoty mieszkaniowej, czy chce inwestować na przykład w ochronę czy portiera. Cały czas, budynek w którym znajduje się apartament wakacyjny jest najzwyklejszym budynkiem mieszkalnym- ewentualnie, może mieć pewne udogodnienia dla mieszkańców, co spotykane jest nie tylko w miejscowościach turystycznych, ale i w miastach.
Dostępność dla właściciela
No właśnie. Tu dochodzimy do jednej z najistotniejszych dla niektórych kwestii- czyli możliwości korzystania ze swojej nieruchomości. W przypadku apartamentu wakacyjnego- mamy pełną swobodę. Jedziemy do naszego własnego mieszkania kiedy nam się żywnie podoba. Wyjątek stanowią jedynie sytuacje, kiedy powierzyliśmy opiekę nad apartamentem firmie zarządzającej. W takim układzie, musimy zaanonsować się odpowiednio wcześnie- tak, aby sprawdzić ewentualne rezerwacje, jeśli wynajmujemy swój apartament w systemie dobowym.
W przypadku condohotelu, nasze odwiedziny w zakupionej nieruchomości są znacznie ograniczone. Najczęściej, operatorzy dopuszczają zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście dni w roku, kiedy to właściciel może skorzystać z własnego pokoju w condohotelu. Pokój w condohotelu jest produktem typowo inwestycyjnym- dlatego tak ważne jest dokładne przeczytanie umowy z operatorem przed zakupem takiej nieruchomości.
Podatki
W związku z tym, że pokój w condohotelu jest lokalem użytkowym, przy zakupie obowiązuje nas 23% podatek VAT, doliczany do ceny. W przypadku apartamentu wakacyjnego, stawka VAT jest obniżona do 8%. Również coroczny podatek od nieruchomości będzie wyższy w kontekście condohotelu- jako lokalu użytkowego.
Możliwość urządzenia nieruchomości po swojemu
W przypadku apartamentu wakacyjnego, urządzamy nasz lokal zgodnie z naszą fanaberią czy projektem. Mamy absolutną dowolność- nic nas bowiem nie ogranicza. W przypadku condohotelu, wykończenie pokoju podlega ścisłym, hotelowym wzorcom- wszystkie pokoje muszą przecież wyglądać tak samo! Nie masz zatem wpływu na to, jak będzie wyglądał Twój pokój hotelowy. Z drugiej strony, część nabywców zachęca fakt, że nie będą musieli się w takim układzie w ogóle przejmować urządzaniem pokoju w systemie condo.
Elastyczność
Oprócz wszystkich powyższych kwestii, należy jasno zaznaczyć- apartament wakacyjny daje nam zdecydowanie większe pole manewru w kontekście jakichkolwiek decyzji. Sami zawiadujemy własnym lokalem mieszkalnym wedle uznania i nic (powiedzmy, że prawie nic) nas nie ogranicza. W przypadku condohotelu- ogranicza nas rygorystyczna umowa z operatorem. I na bardzo wiele decyzji nie mamy żadnego, absolutnie żadnego wpływu. Nawet sprzedaż pokoju w condohotelu może być problematyczna- w umowach jest chociażby często zawierany zapis o prawie pierwokupu operatora. Ponadto, trudności wynikają z faktu, że nowy nabywca musi automatycznie zaakceptować warunki wyżej wskazanego operatora nieruchomości.
Podsumowanie
Jak widać, istnieje sporo różnic pomiędzy apartamentem wakacyjnym, a condohotelem. Jeżeli ta dawka wiedzy jest dla Ciebie niewystarczająca i chcesz wiedzieć więcej- zgłoś się do mnie! Odeślę Cię do całego cyklu artykułów, które napisałem dla dewelopera będącego prawdziwym pionierem budowy apartamentów wakacyjnych w Polsce.