Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Apartament wakacyjny a condohotel- jakie są podobieństwa i różnice?

Udostępnij

Apartament wakacyjny a condohotel- jakie są podobieństwa i różnice?

Nieruchomości na wynajem w miejscowościach turystycznych cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Nie powinno to nikogo dziwić- alternatywy do pokoi hotelowych są coraz częściej wybierane przez znudzonych hotelową atmosferą urlopowiczów. Jednak oprócz hoteli i apartamentów wakacyjnych, turyści mogą nocować również w condohotelach. A czym się różni apartament wakacyjny od condohotelu? I w co lepiej zainwestować, będąc rentierem? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

 

Zacznijmy od definicji- czym jest apartament wakacyjny?
Tak naprawdę, apartament wakacyjny to nic innego, jak lokal mieszkalny w budynku o podwyższonym standardzie, znajdującym się w miejscowości turystycznej. Najczęściej, o apartamentach wakacyjnych mówi się w kontekście
trzech, głównych lokalizacji w Polsce: gór, Mazur i polskiego morza. Są to trzy, absolutnie topowe destynacje, których Polacy nabywają nieruchomości wakacyjne z myślą o wieloletnich inwestycjach.

Condohotel- definicja

Condohotel zaś, to zaledwie pokój z łazienką w budynku typowo hotelowym, o podwyższonym standardzie. Nie ma statusu lokalu mieszkalnego, tylko użytkowego- co będzie miało wiele, istotnych konsekwencji, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

 

Warto na marginesie dodać, że zarówno apartament wakacyjny, jak i condohotel, to wyłącznie zwyczajowe, branżowe terminy. Nie istnieją w polskim prawie żadne definicje wyżej wymienionych pojęć. Poruszamy się zatem w obrębie obiegowej nomenklatury- i to należy mieć na uwadze.

 

Apartament wakacyjny i condohotel- podobieństwa

Oba rodzaje nieruchomości nabywamy z reguły w celach inwestycyjnych. Oba znajdują się również w topowych lokalizacjach, czyli wcześniej wspomnianych górach, nad morzem lub na Mazurach. Do obu z nich możemy się udać w celu wypoczynku- aczkolwiek to, kiedy i na jakich zasadach, jest już skrajnie odmienne. Przejdźmy zatem do różnic- bo ich, paradoksalnie, jest zdecydowanie więcej, niż podobieństw.

Apartament wakacyjny i condohotel- różnice.

 

Rodzaj własności i status prawny lokalu

Najważniejszą różnicą będzie przede wszystkim rodzaj samej nieruchomości i forma własności. Inwestując w apartament wakacyjny, nabywamy najzwyklejszy lokal mieszkalny, z założoną osobną księgą wieczystą. Mamy zatem analogiczną sytuację, co w przypadku najpopularniejszych na rynku „zwykłych” mieszkań. W przypadku condohotelu, jesteśmy albo nabywcami udziałów w spółce, albo właścicielami lokalu użytkowego (niemieszkalnego), czyli mówiąc wprost- pokoju w hotelu (lub pokoi). Ponadto, apartament wakacyjny możemy dowolnie sprzedać, zaś w przypadku condohotelu- bardzo często ograniczają nas wieloletnie umowy z operatorem. A skoro przy operatorze jesteśmy, to porozmawiajmy o…

 

zarządzaniu nieruchomością

W przypadku condohotelu, budynkiem (jak i naszym pokojem) zarządza odgórnie ustalony operator hotelowy. I nie mamy możliwości zmiany tego stanu rzeczy- tak są bowiem skonstruowane umowy zawierane z inwestorami. W przypadku apartamentu, możemy dowolnie decydować, czy będziemy zarządzać swoim mieszkaniem sami, czy z pomocą firmy zarządzającej. Mało tego- możemy wraz ze wspólnotą mieszkaniową zadecydować, kto będzie zarządzał częściami wspólnymi nieruchomości. Mamy zatem pełną elastyczność i dowolność w tym kontekście- czego nie można powiedzieć o condohotelu.

 

Rodzaj budynku

Skoro mowa o zarządzaniu budynkiem, to należy wspomnieć o… samym budynku właśnie. W przypadku condohotelu, budynek jest stricte komercyjny- i przypomina hotel. Najczęściej, condohotele posiadają recepcję, całą obsługę, restaurację, saunę, a nawet gabinety odnowy biologicznej czy baseny i pływalnie. Słowem- condohotel niespecjalnie różni się czymkolwiek od typowego hotelu o podwyższonym standardzie. Jeżeli chodzi zaś o apartamentowiec wakacyjny, jest to najzwyklejszy w świecie budynek mieszkalny. Może on oczywiście posiadać recepcję lub jakieś dodatkowe atrakcje, aczkolwiek jest to decyzja wspólnoty mieszkaniowej, czy chce inwestować na przykład w ochronę czy portiera. Cały czas, budynek w którym znajduje się apartament wakacyjny jest najzwyklejszym budynkiem mieszkalnym- ewentualnie, może mieć pewne udogodnienia dla mieszkańców, co spotykane jest nie tylko w miejscowościach turystycznych, ale i w miastach.

 

Dostępność dla właściciela

No właśnie. Tu dochodzimy do jednej z najistotniejszych dla niektórych kwestii- czyli możliwości korzystania ze swojej nieruchomości. W przypadku apartamentu wakacyjnego- mamy pełną swobodę. Jedziemy do naszego własnego mieszkania kiedy nam się żywnie podoba. Wyjątek stanowią jedynie sytuacje, kiedy powierzyliśmy opiekę nad apartamentem firmie zarządzającej. W takim układzie, musimy zaanonsować się odpowiednio wcześnie- tak, aby sprawdzić ewentualne rezerwacje, jeśli wynajmujemy swój apartament w systemie dobowym.

 

W przypadku condohotelu, nasze odwiedziny w zakupionej nieruchomości są znacznie ograniczone. Najczęściej, operatorzy dopuszczają zaledwie kilka, maksymalnie kilkanaście dni w roku, kiedy to właściciel może skorzystać z własnego pokoju w condohotelu. Pokój w condohotelu jest produktem typowo inwestycyjnym- dlatego tak ważne jest dokładne przeczytanie umowy z operatorem przed zakupem takiej nieruchomości.

 

Podatki

W związku z tym, że pokój w condohotelu jest lokalem użytkowym, przy zakupie obowiązuje nas 23% podatek VAT, doliczany do ceny. W przypadku apartamentu wakacyjnego, stawka VAT jest obniżona do 8%. Również coroczny podatek od nieruchomości będzie wyższy w kontekście condohotelu- jako lokalu użytkowego.

 

Możliwość urządzenia nieruchomości po swojemu

W przypadku apartamentu wakacyjnego, urządzamy nasz lokal zgodnie z naszą fanaberią czy projektem. Mamy absolutną dowolność- nic nas bowiem nie ogranicza. W przypadku condohotelu, wykończenie pokoju podlega ścisłym, hotelowym wzorcom- wszystkie pokoje muszą przecież wyglądać tak samo! Nie masz zatem wpływu na to, jak będzie wyglądał Twój pokój hotelowy. Z drugiej strony, część nabywców zachęca fakt, że nie będą musieli się w takim układzie w ogóle przejmować urządzaniem pokoju w systemie condo.

 

Elastyczność

Oprócz wszystkich powyższych kwestii, należy jasno zaznaczyć- apartament wakacyjny daje nam zdecydowanie większe pole manewru w kontekście jakichkolwiek decyzji. Sami zawiadujemy własnym lokalem mieszkalnym wedle uznania i nic (powiedzmy, że prawie nic) nas nie ogranicza. W przypadku condohotelu- ogranicza nas rygorystyczna umowa z operatorem. I na bardzo wiele decyzji nie mamy żadnego, absolutnie żadnego wpływu. Nawet sprzedaż pokoju w condohotelu może być problematyczna- w umowach jest chociażby często zawierany zapis o prawie pierwokupu operatora. Ponadto, trudności wynikają z faktu, że nowy nabywca musi automatycznie zaakceptować warunki wyżej wskazanego operatora nieruchomości.

 

Podsumowanie

Jak widać, istnieje sporo różnic pomiędzy apartamentem wakacyjnym, a condohotelem. Jeżeli ta dawka wiedzy jest dla Ciebie niewystarczająca i chcesz wiedzieć więcej- zgłoś się do mnie! Odeślę Cię do całego cyklu artykułów, które napisałem dla dewelopera będącego prawdziwym pionierem budowy apartamentów wakacyjnych w Polsce.

 

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści