Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Podnajem nieruchomości- na czym polega?

Udostępnij

Podnajem nieruchomości- na czym polega?

Jedną z często wybieranych metod na wejście do branży nieruchomości, jest tak zwany podnajem mieszkań i domów. Jego popularność bierze się głównie z tego, że rozpoczęcie takiego biznesu nie wymaga jakiegoś ogromnego kapitału na start. A czym w ogóle jest podnajem nieruchomości i czy jeszcze opłaca się zajmować tą gałęzią popularnej „mieszkaniówki”? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

 

Podnajem nieruchomości- czym tak naprawdę jest?

Podnajem nieruchomości jest działalnością gospodarczą polegającą na wynajmowaniu bezpośrednio od właścicieli nieruchomości (mieszkań lub domów), a następnie… dalsze ich wynajmowanie docelowym najemcom. Osoba zajmująca się podnajmem najczęściej dostosowuje oczywiście wynajętą od właściciela nieruchomość pod ostatecznych lokatorów. Między innymi dlatego właśnie, umowa przedsiębiorcy zajmującego się podnajmem z właścicielem nieruchomości zawierana jest najczęściej na okres przynajmniej kilku lat. Tylko wówczas bowiem, całe przedsięwzięcie ma szansę się finansowo opłacić. Przy krótszym okresie wynajmu, koszty poniesione na dostosowanie nieruchomości dla docelowych najemców mogłyby przewyższyć uzyskiwane przychody.

 

Podnajem nieruchomości- na krótki, czy długi termin?

I o ile przedsiębiorca wynajmuje od właściciela mieszkanie czy dom na bardzo długi termin, to sam udostępnia nieruchomość najemcom w bardzo wielu wariantach, zależnych od przyjętego modelu biznesowego. Takie mieszkanie można dostosować chociażby pod wynajem studencki- zarówno pod kątem wyposażenia, jak i wydzielenia dodatkowych, mniejszych pokoi w celu maksymalizacji zysków. Można także zorganizować w takiej nieruchomości (głównie domy) kwatery pracownicze wynajmowane na dni, tygodnie czy miesiące. Wreszcie, przedsiębiorca zajmujący się podnajmem może wynajmować takie mieszkanie w ramach apartamentu na doby. Wszystko zależy od pomysłowości i ustalonego odgórnie biznesplanu. Podnajem niejedno ma imię!

 

Czy warto jeszcze zabierać się za podnajem nieruchomości?

Tak naprawdę, szczyt zainteresowania podnajem nieruchomości osiągnął kilka dobrych lat temu. Wówczas pojawiło się mnóstwo szkoleń, które sprawiły, że na rynek wpłynęła ogromna liczba osób zainteresowanych prowadzeniem tego typu działalności. A to w konsekwencji sprawiło, że coraz trudniej jest pozyskiwać nieruchomości do podnajmu. Czy to oznacza, że jest to obecnie biznes nieopłacalny? Nie do końca. Jeżeli dobrze przemyślałeś metody pozyskiwania nieruchomości do podnajmu, cały czas może się to opłacać. Jeżeli chcesz zapytać, jak można cały czas efektywnie pozyskiwać klientów do tego typu współpracy- skontaktuj się ze mną, a opowiem Ci o podnajmie wszystko, co wiem sam, oraz to, co opowiedzieli mi o nim klienci prowadzący taki biznes z sukcesami i od lat.

 

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zajmować się podnajmem?

Obecnie nie ma żadnych przepisów szczegółowych, które regulowałyby podnajem nieruchomości. To oznacza, że przedsiębiorcy zajmujący się taką działalnością prowadzą ją na zasadach ogólnocywilnych. Warto jednak pamiętać, że jeżeli udostępniamy lokal na cele mieszkaniowe, obowiązuje nas wówczas ustawa o ochronie praw lokatorów. W związku z tym, koniecznie zapoznaj się wpisem dotyczącym umowy najmu okazjonalnego. To absolutna podstawa w tej branży!

Podnajem a zarządzanie najmem- jakie są różnice?

Początkujący inwestorzy mogą nie do końca wiedzieć, czym się różni zarządzanie najmem od podnajmu. Niektórzy wręcz utożsamiają te dwa pojęcia- to ogromny błąd! Są to dwa, zupełnie odmienne dziedziny nieruchomościowych działalności. Główne różnice pomiędzy zarządzaniem najmem a podnajmem poruszam w tym artykule. Zapoznaj się z nim, aby wiedzieć, jakie są najważniejsze różnice tych dwóch rodzajów działalności.

 

Podnajem nieruchomości- podsumowanie

Najważniejsze, co należy wiedzieć o podnajmie, to następujące kwestie:

·       W podnajmie, firma zajmującą się taką działalnością wynajmuje bezpośrednio od właściciela nieruchomość. Podpisuje umowę najmu z właścicielem „na siebie”, a następnie udostępnia lokal lub pokoje docelowym najemcom

·       Firma jest zatem jednocześnie najemcą (w relacji z właścicielem) jak i wynajmującym- w relacji do docelowych lokatorów

·       Umowy z właścicielem nieruchomości zawierane są na długi termin- najczęściej bowiem, nieruchomość przechodzi mniej lub bardziej zaawansowany remont, który generuje koszty. Taki remont może obejmować podział nieruchomości na więcej pokoi lub przystosowanie jej na przykład do roli kwatery pracowniczej

·       Do prowadzenia podnajmu niezbędna jest znajomość ustawy o ochronie praw lokatorów i kodeksu cywilnego w części dotyczącej najmu

 

Jeżeli podczas lektury tego artykułu nasunęły Ci się jakiekolwiek pytania dotyczące tego zagadnienia- napisz do mnie. Postaram się pomóc w rozwiązaniu Twojego problemu związanego z podnajmem nieruchomości.

 

 

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści