Co może zrobić pośrednik nieruchomości dla klienta kupującego?
Chcesz wiedzieć, co może zrobić pośrednik w obrocie nieruchomościami dla klienta kupującego? Zapoznaj się z tym wpisem blogowym!
Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości
Mieszkanie od dewelopera- gotowe do odbioru, czy w trakcie budowy? Co wybrać?
Jeśli rozważasz zakup mieszkania od dewelopera, z pewnością stoisz przed następującym dylematem: nabyć lokal gotowy do odbioru, czy w trakcie budowy? Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą zarówno plusy, jak i minusy- i warto je poznać, aby wiedzieć, na co się finalnie zdecydować. W dzisiejszym artykule zatem, omówię najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem. Zapraszam do lektury!
Mieszkanie gotowe do odbioru czy w trakcie budowy? Kwestie wizualne
Pierwszym argumentem przemawiającym za nabyciem mieszkania gotowego do odbioru, jest oczywiście… możliwość zobaczenia lokalu „na żywo”. Możesz do niego wejść, zobaczyć każdy pokój z osobna i po prostu poczuć to, jak czujesz się w takim wnętrzu. Możesz także bezpośrednio zweryfikować standard wykończenia, widok z okna, ilość wpadającego światła i wiele, wiele innych niezwykle istotnych parametrów mieszkania. Kupując przysłowiową „dziurę w ziemi” nie masz takiej możliwości- dlatego tutaj, zdecydowany plus należy zaliczyć do opcji zakupu gotowego mieszkania.
Co prawda, niektórzy deweloperzy praktykują na pewnym etapie zaawansowania prac wpuszczanie klientów na plac budowy (oczywiście w kaskach i odzieży ochronnej), lecz nie zawsze. Po drugie zaś, dostępność fizycznego zobaczenia lokali w trakcie budowy jest ograniczona postępami prac- a ogromna część tych nieruchomości sprzedaje się jeszcze zanim pierwsza łopata zostanie wbita w ziemię. A to prowadzi nas do kolejnej kwestii, która wyrówna nam tę swoistą konkurencję, czyli…
Dostępność mieszkań w trakcie budowy, a tych gotowych do odbioru
Tak jak pisałem wyżej- ogromna część mieszkań zostaje sprzedana już przed pierwszym pojawieniem się maszyn na placu budowy. Dotyczy to szczególnie najatrakcyjniejszych lokali, czy tych najbardziej popularnych inwestycyjnie. Dlatego też, jeżeli zdecydujesz się na zakup mieszkania gotowego do odbioru, musisz liczyć się z tym, że w ofercie zostaną z pewnością… ostatnie lokale. Przy obecnym popycie, oferta mieszkań po zakończonym procesie budowy jest znacząco ograniczona. Jednak jak to zwykle w życiu bywa- coś za coś. I to powiedzenie znajduje odzwierciedlenie w kolejnym aspekcie związanym z tą tematyką.
Czas oczekiwania na lokal
Jeżeli nabywasz mieszkanie gotowe do odbioru, zostanie Ci ono wydane prawdopodobnie niezwłocznie po zapłacie ceny. Jeżeli zaś wybierzesz mieszkanie w trakcie budowy- na odbiór będziesz musiał poczekać. Ile? Tyle, ile znajdziesz w harmonogramie prac, który sprawdzisz w prospekcie informacyjnym, stanowiącym załącznik do umowy deweloperskiej. Ponadto, weź pod uwagę fakt, że oddanie inwestycji często się opóźnia- i nie jest niczym dziwnym kilkumiesięczne opóźnienie w przekazaniu lokalu.
To zaś prowadzi do komplikacji związanych chociażby z umówieniem ekipy remontowej. Nikt dzisiaj nie umawia fachowców z tygodnia na tydzień- jeżeli zatem nastąpi przesunięcie odbiorów mieszkań, możesz mieć problem z zachowaniem terminu prac wykończeniowych. Jeżeli zatem zależy Ci na czasie i mniejszej ilości potencjalnych komplikacji- zdecyduj się na wybór mieszkania gotowego do odbioru.
Kwestie formalno-prawne
Wreszcie, dochodzimy do kwestii relatywnie ważnych, czyli tych formalno-prawnych. Przy zakupie mieszkania na etapie budowy, obowiązują nas przepisy z ustawy deweloperskiej- chociażby rodzaje umów, harmonogram płatności transzami, rachunki powiernicze i wiele innych kwestii, które znikają w momencie, kiedy nabywamy mieszkanie już wybudowane. Szczegółowo te zawiłości formalno-prawne omawiam w dwóch artykułach, do których odsyłam wszystkich zainteresowanych wyżej wymienioną tematyką:
Zakup mieszkania od dewelopera krok po kroku oraz drugi, o rodzajach umów zawieranych z deweloperem.
Kwestie finansowe
W zależności od tego, czy nabywasz mieszkanie w trakcie budowy, czy też gotowe do odbioru, różnić się będą kwestie finansowania nieruchomości. W trakcie budowy, płacisz transzami za postępy w budowie- a szczegółowy harmonogram płatności znajdzie się w Twojej umowie deweloperskiej, jak i w prospekcie informacyjnym. W przypadku nabywania gotowej nieruchomości, rozliczasz się w zasadzie tak, jak na rynku wtórnym- płacąc od razu całość kwoty przewidzianej za mieszkanie.
Ponadto, jeśli nabywasz nieruchomość ze środków kredytowych, a budowa jest w trakcie, to raty kredytowe uiszczasz już od momentu uruchomienia pierwszej transzy- nawet jeśli do wybudowania i wydania lokalu został rok czy dwa. Kwestii finansowych związanych z tymi dwoma wariantami nabycia nieruchomości jest znacznie, znacznie więcej- a szerzej omawiam je w wyżej podlinkowanych artykułach.
Mieszkanie od dewelopera- gotowe do odbioru, czy w trakcie budowy? Podsumowanie
Tak naprawdę, różnic pomiędzy zakupem mieszkania gotowego do odbioru w opozycji do mieszkania w trakcie budowy, jest znacznie, znacznie więcej. W tym artykule jednak starałem się przytoczyć najważniejsze argumenty, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na którekolwiek z tych rozwiązań.
Jeśli po lekturze tego tekstu naszły Cię jakiekolwiek pytania- skontaktuj się ze mną pod numerem: 605 567 484, a rozwieję Twoje wątpliwości!
Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.
Chcesz wiedzieć, co może zrobić pośrednik w obrocie nieruchomościami dla klienta kupującego? Zapoznaj się z tym wpisem blogowym!
Prowadzisz biuro nieruchomości i jesteś zirytowany kolejnymi podwyżkami portali ogłoszeniowych? Przeczytaj ten artykuł!