Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Jak zostać agentem nieruchomości?

Udostępnij

Jak zostać agentem nieruchomości?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wejście do branży nieruchomości, jest zatrudnienie się w roli pośrednika w obrocie nieruchomościami. A jak nim zostać? To pytanie nurtuje przede wszystkim osoby rozpoczynające swoją przygodę z tą wymagającą branżą. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zatem temu, jak zostać pośrednikiem, jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać wymarzone zatrudnienie i jak wybrać odpowiednią agencję na początek.

Jak zostać agentem nieruchomości? Zacznij od zatrudnienia w dobrej agencji

Jak zostać agentem nieruchomości? Teoretycznie, od prawie dekady nie istnieją niemal żadne ograniczenia w zakładaniu firmy zajmującej się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jedynym wymaganiem jest wykupienie polisy OC pośrednika, której koszt startuje już od kilkuset złotych rocznie. Poza tym, agencję nieruchomości może dziś otworzyć w zasadzie każdy. Jeżeli jednak dopiero startujesz w branży, doradzałbym najpierw nabrać doświadczenia w dobrej agencji nieruchomości, a dopiero potem otwierać własną firmę.

 

Ile zarobisz jako początkujący pośrednik?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że na 99,9% zatrudniając się w agencji, otrzymasz wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne. Musisz się zatem przygotować na to, że przez pierwsze miesiące zarobisz niewiele, albo… po prostu nie zarobisz jakichkolwiek pieniędzy. Będzie to bowiem czas, który musisz poświęcić na budowanie swojej bazy klientów i pozyskiwaniu ofert nieruchomości. Dopiero wówczas, kiedy „zapełnisz półki sklepowe” ofertami nieruchomości, będziesz miał co sprzedawać. Niestety, na klientów z biura raczej nie masz co liczyć- a szczególnie w dużej agencji, gdzie pośrednicy nierzadko „wyrywają sobie z rąk” wszelkie leady, które przywędrują do biura. Szerzej o tym, ile możesz zarobić jako początkujący agent nieruchomości, piszę w tym artykule.

 

Procesy rekrutacyjne w agencjach nieruchomości
Aby dostać pracę w biurze nieruchomości, należy oczywiście przejść rozmowę kwalifikującą. Nie będzie ona z reguły zbyt wymagająca- biura nieruchomości zatrudniają niemal wszystkich chętnych kandydatów. Głównie dlatego, że… niestety większość z nich nie oferuje swoim pracownikom zbyt wiele. W związku z tym, osoby zaangażowane i przygotowane do rozmowy kwalifikacyjnej z reguły otrzymają wymarzone zatrudnienie. Warto jednak przed rozmową poczytać nieco o firmie, a także odwiedzić chociażby jej stronę internetową. Ponadto, warto zapoznać się z historią przedsiębiorstwa (jeśli takie informacje są gdziekolwiek udostępnione), spojrzeć na ilość pracowników i to, jakie nieruchomości sprzedają. Na koniec, pamiętaj o tym, aby odpowiednio się ubrać na pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą- umiejętność robienia dobrego pierwszego wrażenia przyda Ci się nie tylko w ramach procesu rekrutacyjnego, ale i w codziennej pracy z klientami.

Jak wybrać dobre biuro na start?

Istnieje szereg kwestii, które należy zweryfikować, zanim podejmiesz współpracę z jakimkolwiek biurem nieruchomości. Pierwszą z nich będzie ilość pracowników- paradoksalnie, często im jest ich więcej, tym… gorzej dla Ciebie. Chodzi bowiem o to, że przy wielu osobach zajmujących się tą samą działką rynku, będzie Ci po prostu trudniej się jakkolwiek „przebić” w zespole. Będzie Ci trudniej pozyskiwać oferty nieruchomości, a jeśli jakikolwiek klient trafi do biura bezpośrednio, niemal na pewno obsłużą go Twoi koledzy z większym stażem. Dlatego też, osobiście doradzałbym start w nieruchomościach w biurze, które zatrudnia maksymalnie kilka osób. Oraz takim, które da Ci bezpośredni kontakt z przełożonym, od którego nauczysz się po prostu najwięcej. Z tą nauką bywa jednak różnie, bo może się okazać, że Twój pracodawca niestety bardzo mocno będzie dawkował wiedzę, którą Ci przekazuje.

 

Ile nauczysz się w biurze nieruchomości? Porozmawiajmy o konflikcie interesów pomiędzy Tobą, a pracodawcą

Z zatrudnieniem w charakterze pośrednika wiąże się jedna, rzadko omawiana kwestia. Paradoksalnie bowiem, może się okazać, że Twojemu pracodawcy będzie zależało na tym, abyś rozwijał się wyłącznie do pewnego poziomu. A skąd takie podejście? Ano z bardzo prostego powodu- zbyt wyedukowany agent nieruchomości, który jest bardzo samodzielny i we własnym zakresie przeprowadza transakcje, zna wiele niuansów branżowych a także wie wiele o obowiązujących formalnościach, staje się potencjalnym… konkurentem. Chodzi o to, że zbyt wyedukowani agenci po roku, dwóch czy trzech zakładają własne agencje nieruchomości. A tego właściciele biur chcą uniknąć, z wielu powodów:

 

  • Po pierwsze, agent odchodząc, przestaje zarabiać na swojego pracodawcę

  • Po drugie, część lojalnych klientów przestanie korzystać z usług biura i zacznie korzystać z usług agenta, który założył własną firmę

  • Po trzecie, taki agent staje się naturalną konkurencją dla swojego byłego pracodawcy.

Dlatego właśnie, ogromna ilość właścicieli biur nieruchomości, paradoksalnie, wręcz ogranicza rozwój swoich agentów. Tak, dobrze czytasz. Jeżeli jesteś zbyt ambitnym agentem, Twój pracodawca może kręcić nosem, kiedy za bardzo będziesz się rozwijał.


Jak zostać agentem nieruchomości? Pamiętaj o szkoleniach, bo pracodawca może celowo ograniczać Twój rozwój

Aby poradzić sobie z taką sytuacją, doradzam pośrednikom na konsultacjach, aby po prostu… robili swoje. Aby inwestowali w siebie, swój rozwój i szkolenia. I aby nie patrzyli na nietęgie miny swoich przełożonych, którym nie będzie się podobał ich zbytni rozwój. Rób swoje, inwestuj w szkolenia i kursy, bo Twój pracodawca w przypadku jakiejkolwiek analogicznej sytuacji również kierowałby się własnym interesem. Doradzam zatem asertywne podejście i myślenie o sobie. Uwierz mi, Twój pracodawca też myśli przede wszystkim o sobie (choć pewnie nie mówi tego głośno).

 

Podsumowanie artykułu

Jak widać, droga do rozpoczęcia kariery jako agent nieruchomości nie jest specjalnie wymagająca. Ponadto, jest to również jedna z najczęściej wybieranych ścieżek zawodowych osób zaczynających swoją przygodę z nieruchomościami. Jeżeli zatem masz ambicje do zostania agentem nieruchomości- nie wahaj się.

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści