Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Czy pośrednicy z różnych biur powinni ze sobą współpracować?

Udostępnij

Jeżeli powierzyłeś pośrednikowi sprzedaż lub pomoc w zakupie nieruchomości, z pewnością wybierałeś z przynajmniej kilku wiodących agencji na rynku. Często jednak początkujący pośrednicy, jak i nawet klienci, podpytują mnie na konsultacjach o współpracę pomiędzy agentami nieruchomości. A na czym owa współpraca polega i czy jest ona komukolwiek potrzebna? Czy pośrednik może nie współpracować z innymi agencjami? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule!

Sprzedajesz nieruchomość z pośrednikiem? Sprawdź, co zyskasz dzięki współpracy Twojego agenta z innymi pośrednikami

Jeżeli sprzedajesz swoją nieruchomość z biurem pośrednictwa, z pewnością chciałbyś, aby pośrednik jak najszybciej znalazł chętnego na Twoje mieszkanie, dom czy działkę. To nie ulega wątpliwości. Dlatego też warto przed nawiązaniem współpracy z pośrednikiem zapytać, czy w razie potrzeby będzie on współpracował z innymi agencjami.

 

A o jakiej współpracy mówimy?

Załóżmy, że sprzedajesz mieszkanie i jak najszybciej chcesz znaleźć zainteresowanego klienta. Twój pośrednik przygotował ogłoszenie, dodał je na portale branżowe i na swojej stronie internetowej. W pewnym momencie, dzwoni do niego pośrednik z innej agencji i mówi: „Dzień dobry, mam klienta zainteresowanego mieszkaniem, które ma Pan w swojej ofercie. Czy współpracuje Pan z innymi biurami?”. W tym momencie, agent powinien odpowiedzieć: „Oczywiście, współpracuję.” Dzięki temu, pośrednik sprzedający Twoje mieszkanie może po prostu szybciej znaleźć klienta, który je od Ciebie zakupi. I w drugą stronę- agent, który działa na rzecz klienta kupującego, dzięki współpracy szybciej znajdzie dla niego lokal, który idealnie pasuje do jego kryteriów, zgadza się? Wszyscy, dosłownie wszyscy na tym zyskują.

 

Okazuje się jednak, że… zdarzają się również przysłowiowe „czarne owce” w zawodzie pośrednika, które… nie współpracują.

 

Dlaczego „czarne owce”?

Z bardzo prostego powodu. Jeżeli Twój pośrednik nie współpracuje z innymi agencjami, działa na Twoją szkodę jako klienta. Jeżeli sprzedajesz nieruchomość z pośrednikiem i odmawia on podjęcia współpracy z innymi agentami, w oczywisty sposób ogranicza Ci ilość osób, które mogłyby ją od Ciebie nabyć. Widzisz? Zawsze powtarzałem, że agent nieruchomości przyjmując jakąkolwiek nieruchomość do sprzedaży ma wręcz stanąć na głowie, aby ją sprzedać na jak najlepszych dla klienta warunkach. Ma się zaangażować do bólu i docenić to, że ktoś chciał powierzyć mu nierzadko dobytek całego życia. A jeżeli pośrednik nie współpracuje z innymi agentami, trudno mówić tu o jakimkolwiek działaniu na Twoją korzyść.

 

Skoro wszyscy zyskują na współpracy między biurami nieruchomości, to czemu niektórzy pośrednicy nie współpracują? Powód wbrew pozorom, jest bardzo prosty. Bo jak nie wiadomo o co chodzi, to… chodzi o pieniądze.

 

Pazerność nie jest dobrym doradcą na rynku nieruchomości

Powodem, dla którego agenci nieruchomości nie współpracują z innymi pośrednikami, jest oczywiście fakt tego, że chcą pobrać prowizję od strony kupującej. Jeśli podejmą współpracę z innym biurem, nie będą mieli takiej możliwości. W sytuacji, kiedy dochodzi do transakcji z innym pośrednikiem, niepisaną zasadą jest to, że każdy z nich rozlicza się ze swoim klientem. Dlatego też, część agentów odmawia współpracy z innymi biurami, bowiem usilnie chce pobrać prowizję z dwóch stron. To wyjątkowo niedorzeczne zachowanie względem klienta. Klient powierzył agentowi nieruchomość wartą kilkaset tysięcy złotych, a agent z własnej pazerności sabotuje przeprowadzenie transakcji. To jedna z największych patologii rynkowych- i trzeba jasno nazywać rzeczy po imieniu. To między innymi przez takie praktyki na rynku, agenci nieruchomości mają katastrofalną opinię wśród klientów. I mówię to z bólem- również jako pośrednik w obrocie nieruchomościami.

 

Nie wspomnę również o tym, że bardzo często tacy agenci wręcz wymuszają na potencjalnym kupującym zapłatę prowizji. Szerzej piszę o tym w tym artykule– i zapoznaj się z nim koniecznie, jeśli planujesz pomoc pośrednika przy sprzedaży nieruchomości. Podkreślmy: brak współpracy pośrednika z innymi biurami połączony z wymuszaniem prowizji a stronie kupującej to dwie, najgorsze praktyki na rynku, które powinny być ustawowo zabronione i wyeliminowane.

 

Jakie konsekwencje mogą spotkać agenta nieruchomości, który nie współpracuje z innymi biurami?

Część osób czytając powyższe słowa, zapewne zastanawia się, jakie konsekwencje może ponieść agent, który nie współpracuje z innymi pośrednikami. Jest ich kilka:

 

  • Po pierwsze, brak współpracy z innymi agentami jest absolutnie wystarczającą podstawową do zerwania umowy pośrednictwa przez klienta. Agent bowiem nie wywiązuje się z należytą starannością ze zobowiązania wynikającego z umowy pośrednictwa

  • Po drugie, jeżeli agent nieruchomości posiada licencję (co prawda nieobowiązkową, piszę o tym szerzej tutaj), możesz skontaktować się z instytucją, która licencję nadała, opisać wyżej wymienioną sytuację i liczyć na to, że agent zostanie tej licencji pozbawiony

  • Po trzecie, możesz udać się do prawnika i żądać od agenta odszkodowania za nienależyte wykonanie usługi pośrednictwa. Jeżeli to udowodnisz- wygrasz w każdym sądzie

  • Po czwarte- i tu zdania prawników są podzielone- możesz pociągnąć pośrednika nawet do odpowiedzialności karnej

 

Osobiste sympatie i antypatie na rynku a współpraca pośredników

Drugim powodem, równie często spotykanym na rynku, przez który niektórzy agenci ze sobą nie współpracują, są oczywiście osobiste animozje pomiędzy pośrednikami. I tutaj sprawa jest, przynajmniej dla mnie, zdecydowanie prostsza i tłumaczę to klientom z następujący sposób: nie ma znaczenia to, czy lubię któregoś z agentów, czy też nie. Na tym właśnie polega profesjonalizm- na schowaniu w kieszeń emocji i myśleniu wyłącznie o dobru klienta, a nie kierowaniu się opinią na temat tego czy innego biura. Osobiste czy zawodowe konflikty nie powinny stać ponad dobrem klientów, na rzecz których agenci świadczą swoje usługi.

 

Miałem w karierze wiele sytuacji, kiedy współpracowałem z pośrednikami, których delikatnie mówiąc, nie darzę sympatią. A najzabawniejsze było to, że kiedy mówiłem o tym klientom po zakończonej prezentacji mieszkania, odpowiadali oni, że… nawet tego nie zauważyli. I na tym właśnie polega profesjonalizm. Na konkretnym działaniu, a nie obrażaniu się na siebie jak w przedszkolu.

 

Podsumujmy sobie zatem poniższy artykuł w kilku punktach:

  • Agent nieruchomości powinien współpracować z innymi agencjami. Sprzedając nieruchomość klienta, zwiększa pulę zainteresowanych osób, zaś pomagając w zakupie- ma dostęp do zdecydowanie szerszej bazy ofert

  • Jeżeli jakikolwiek agent nie współpracuje z innymi biurami, działa na niekorzyść swojego klienta. Za to grozi: zerwanie umowy pośrednictwa, utrata licencji pośrednika, odpowiedzialność odszkodowawcza, a nawet karna.

  • Osobiste animozje pomiędzy pośrednikami nie powinny stać na przeszkodzie skutecznej współpracy. Agenci powinni schować do kieszeni swoje indywidualne emocje i uczucia na temat innych agentów czy biur nieruchomości.

 

Mam nadzieję, że jeżeli jesteś klientem, to po lekturze tego artykułu wiesz, dlaczego warto zatrudnić agenta, który zapewni Cię o tym, że współpracuje z innymi agencjami. Jeżeli jednak pojawiły się jakiekolwiek pytania związane z tą, lub inną kwestią dotyczącą pracy pośrednika- zapraszam do kontaktu!

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści