Kto może uzyskać licencję federacyjną?
Do czasu deregulacji, licencję ministerialną mogły uzyskać wyłącznie osoby, które ukończyły studia wyższe i odbyły sześciomiesięczną praktykę zawodową. Dziś, aby uzyskać licencję federacyjną, nie trzeba spełniać takich wymogów. Licencję stowarzyszeniową może uzyskać każda osoba, która zapisze się na kurs i zda egzamin licencyjny. Oprócz tego, należy spełnić szereg wymagań, które określa każda federacja czy stowarzyszenie. Często jest to wymóg niekaralności, a także przyjęcie i zaakceptowanie kodeksu etyki pośredników w obrocie nieruchomościami, który jest stałym elementem każdego, branżowego stowarzyszenia.
Co daje dzisiaj licencja pośrednika nieruchomości?
Tak naprawdę, dzisiejsza licencja federacyjna to pewnego rodzaju dowód na to, że agent nieruchomości inwestuje w swój rozwój. Licencje pełnią bardziej funkcję reprezentacyjną, prestiżową, niż jakiekolwiek prawne pozwolenie na wykonywanie zawodu. Czy warto zatem taką licencję uzyskać? W mojej ocenie, warto. Na tego typu kursach nauczysz się absolutnych podstaw wykonywania zawodu. Dowiesz się, jakie ustawy regulują prace pośrednika, a także jak profesjonalnie obsługiwać swoich przyszłych klientów. To także spora dawka wiedzy na temat podstaw marketingu w biurze nieruchomości czy organizacji niezbędnych dokumentów- umów czy protokołów.
Podczas ubiegania się o licencję ważne jest systematyczne uczestnictwo w kursach. Wiedza tam przekazywana jest naprawdę wartościowa- przygotowując zarówno do wykonywania zawodu, jak i zdania egzaminu. Ponadto, w ich trakcie dowiesz się, jak od A do Z przeprowadzać transakcje na rynku nieruchomości. Uzyskasz wiedzę na temat podstawowych dokumentów, które jako pośrednicy spotykamy w codziennej pracy- księgi wieczystej czy aktów notarialnych. Dowiesz się także wielu rzeczy odnośnie planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. A uwierz mi- prędzej czy później (z reguły prędzej) będziesz musiał się tą wiedzą wykazać w codziennej pracy. Dlatego właśnie, tym bardziej warto na kurs się po prostu zapisać i aktywnie w nim uczestniczyć.
Jak uzyskać licencję stowarzyszeniową?
Po ukończeniu dedykowanego kursu, należy zdać egzamin kończący szkolenie z wynikiem pozytywnym- i to wszystko. Informacja o uzyskanej licencji trafi do tak zwanego centralnego rejestru- a każdy klient będzie mógł, w formie elektronicznej, sprawdzić uzyskanie licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. W rejestrze możesz sprawdzić zatem licencję odpowiednio pośrednika lub zarządcy nieruchomości
Przykładowy profil pośrednika w rejestrze wygląda następująco: https://rejestr.pfrn.pl/uzytkownik,47270,dolinski-pawel
Nadanie licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami dokonywane jest jednorazowo. Później, należy tę licencję co kilka lat odnawiać, wnosząc specjalną opłatę i wypełniając dedykowany wniosek.
Podsumowanie
Licencja pośrednika nieruchomości nie jest obecnie wymagana do podjęcia pracy w zawodzie. Mało tego- nie można jej już uzyskać w trybie ministerialnym. Można za to uzyskać licencję federacyjną czy też stowarzyszeniową- czyli nieobowiązkową. Aby uzyskać licencję, należy zgłosić się na kurs i zakończyć egzamin wynikiem pozytywnym.
Warto dodać, że niektóre federacje oferują pewien handicap dla osób, które ukończyły studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa lub zarządzania nieruchomościami. Takie osoby nie muszą już uczęszczać na kurs i zdawać egzaminu. Wówczas, aby uzyskać licencję odpowiednio pośrednika lub zarządcy, należy się zgłosić do konkretnego stowarzyszenia w celu jej nadania. Procedura nadawania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami jest w takim układzie uproszczona. Oczywiście, trzeba będzie przedstawić w stowarzyszeniu dyplom ukończenia studiów. Należy pamiętać, że licencja to jednak nie tylko przywileje- to także obowiązek reprezentowania odpowiedniego standardu pracy, a także obowiązek stosowania kodeksu etyki pośredników. Obejmuje to przede wszystkim zapewnienie klientom rzetelnej informacji o usłudze pośrednictwa.
Czy warto uzyskiwać licencję federacyjną?
Uważam, że tak. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest bardzo wymagającą branżą. I każde szkolenie i każda inwestycja w wiedzę- czy to z ustawy o gospodarce nieruchomościami, czy innych aktów prawnych, z pewnością pomoże Ci pracy w zakresie pośrednictwa nieruchomościowego. Osobiście, sam posiadam licencję pośrednika nieruchomości PFRN od niemal dekady. Należy jednak uczciwie powiedzieć- licencyjnych kursów pośrednika w obrocie nieruchomościami z jednej strony nie można nie doceniać, zaś z drugiej strony- nie można ich przeceniać. To solidna podstawa, natomiast bardzo dużo będzie zależało od tego, czy i jak intensywnie pośrednik będzie się edukował i szkolił podczas całej swojej ścieżki zawodowej.
Przeczytaj też: Jak zostać agentem nieruchomości?