Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Osiedle Podgórska w Toruniu- za mostem, ale czy faktycznie daleko?

Udostępnij

Osiedle Podgórska w Toruniu- za mostem, ale czy faktycznie daleko?
Od mojego powrotu na toruński rynek nieruchomości minął już jakiś czas. Obecnie, coraz bardziej zgłębiam się w to, co przygotowali dla swoich klientów deweloperzy w mieście Kopernika. Dziś, pod lupę wezmę pierwsze z nowopowstałych osiedli, czyli… inwestycję Podgórska 12 na toruńskim lewobrzeżu. Zapraszam do lektury!

Na początek garść informacji ogólnych
Osiedle Podgórska to kompleks czterech budynków, w których znajduje się 111 mieszkań- od 31m2 kawalerek do kilkupokojowych lokali o metrażu nawet 95m2. Każdy z budynków posiada 3 kondygnacje, a także garaże podziemne i miejsca postojowe na terenie osiedla, które jest odseparowane szlabanami wjazdowymi.

Jeśli chodzi o same mieszkania- posiadają one całkiem praktyczne układy, a jako ciekawostkę można dodać fakt, że niektóre z nich są dwupoziomowe. Ponadto, lokale posiadają albo balkony, albo przydomowe ogródki, jeśli mieszkanie znajduje się na parterze. Cała inwestycja znajduje się- a jakże inaczej- przy ulicy Podgórskiej 12, na toruńskim lewobrzeżu. A skoro już przy lokalizacji jesteśmy…

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja
Podobno w nieruchomościach liczą się trzy rzecz- lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Jednak w mojej ocenie, to powiedzenie jest nieco na wyrost- samo umiejscowienie nieruchomości nie świadczy o jej automatycznym sukcesie. Potrzeba czegoś więcej- praktycznych układów, odpowiadających na potrzeby zarówno konsumentów, jak i inwestorów. Estetycznej bryły, ciekawej kolorystyki, zadbanej przestrzeni dookoła budynku. Placu zabaw dla dzieci, garażów podziemnych i wielu innych udogodnień.

Na całe szczęście, na Osiedlu Podgórska 12 generalnie większość z tych aspektów jest na swoim miejscu. Mimo tego, że ten artykuł nie ma być reklamą osiedla, tylko raczej opisem rzeczywistości, to faktycznie, Podgórska 12 jest w mojej ocenie relatywnie udaną inwestycją na tle innych, obecnie realizowanych projektów w Toruniu.

Osobiście jestem fanem ciemnej, nieco industrialnej estetyki budynków, dlatego to osiedle od razu przypadło mi do gustu. Zarówno w ogóle (czerwona cegła), jak i w szczególe- ciemne przeszklenia na balkonach czy przyjemne dla oka zagospodarowanie terenu.

Wróćmy do lokalizacji
Prywatnie, nigdy nie byłem fanem lewobrzeża- zawsze byłem zwolennikiem bliskości starówki, do której można dotrzeć pieszo w kilka minut. Ale nawet dla mnie, dojazd na Osiedle Podgórska 12 był nie tylko prosty, ale i wyjątkowo szybki. Od mostu Piłsudskiego, dzieli je dokładnie 1,5 kilometra. Bez korków, jest to odcinek do przejechania w dosłownie 3 minuty. Po przekroczeniu mostu, wystarczy dojechać do końca ulicy i na skrzyżowaniu… skręcić w lewo. Jest to zatem lokalizacyjnie całkiem udane rozwiązanie i w sumie ciężko sobie wyobrazić, aby obecnie na lewobrzeżu powstała inwestycja z szybszym dojazdem do centrum. Ale zobaczymy
😉

Nie ma jednak róży bez kolców
A tymi lokalizacyjnym „kolcem” może być dla niektórych… bliskość torowiska. Dzieli je od osiedla około stu metrów. Relatywnie blisko, natomiast fizycznie odwiedzając osiedle, nie odczułem jakoś specjalnie hałasu dobiegającego z torów. Co więcej, cała ulica usłana jest nowszymi lub starszymi budynkami i jako pośrednik nie zauważyłem, aby z tego powodu te nieruchomości cieszyły się mniejszym powodzeniem. Ponadto, przykładowo, całe popularne Osiedle Sobieskiego jest przecież oddalone od torów mniej więcej w tej samej odległości, co Osiedle Podgórska 12.

Na koniec omawiania lokalizacji można dodać, że niewątpliwym plusem jest również fakt, że… fizycznie nie ma miejsca na to, aby powstały kolejne etapy osiedla w najbliższej okolicy. Często dzieje się tak (czego najlepszym przykładem jest toruński Jar), że duże działki deweloperów przypominają niekończący się plac budowy. Wówczas, mieszkańcy muszą liczyć się z tym, że przynajmniej przez kolejnych kilka lat, za oknem cały czas będą pracowały maszyny budowlane, a wszelkie niedogodności z tym związane będą nieusuwalne. Szczególnie jeśli ktoś pracuje w systemie home-office, lub też posiada małe dziecko, te niegodności mogą być po prostu nie do przeskoczenia. Tutaj, nie ma takiej obawy i jest to niewątpliwy plus dla osób, które cenią sobie w życiu po prostu… święty spokój.

Przykuwają uwagę… mieszkania pokazowe
Przeglądając materiały sprzedażowe inwestycji, natknąłem się na mieszkania pokazowe, które deweloper wykończył pod klucz. Z reguły, takie mieszkanie pokazowe służą wyłącznie celom reprezentacyjnym, a tutaj kilka lokali (każdy w innej estetyce) jest dostępnych do sprzedaży. Widać ciekawe rozwiązania z zakresu designu- i nawet, jeśli ktoś nie planuje zakupu mieszkania w tej inwestycji, a tylko szuka inspiracji do remontu własnego lokum, powinien obejrzeć te nietuzinkowe projekty.

Standard wykończenia i dodatkowe udogodnienia
Na odnotowanie zasługuje szereg dodatkowych udogodnień dla mieszkańców. To między innymi schowki i komórki lokatorskie, rowerownia i wózkownia, monitoring na całym osiedlu (wraz z videodomofonami), a także oświetlenie nowoczesnymi lampami LED. To, co z pewnością wyróżnia inwestycję, to plac zabaw z prawdziwego zdarzenia dla najmłodszych. Całość jest wykonana w przyjemnym dla oka, loftowym designie i wysokim standardzie.

Co więcej, osoby zmotoryzowane również mogą spać spokojnie. Na terenie osiedla znajdziemy 81 bezpłatnych miejsc parkingowych, a w podziemnym parkingu zaparkujemy nawet autem wyposażonym w instalację LPG (co nie jest wcale takie oczywiste).

Pozytywna inicjatywa dewelopera dotycząca lokalnego zabytku
Na koniec omawiania Podgórskiej 12, warto zauważyć pewną wartość dodaną całej inwestycji. Z osiedlem graniczy słynny, XIX wieczny schron batalionowy. Pierwotnie używany przez niemiecką armię, a następnie przez polskie wojsko, Hangar Wschodni jest niewątpliwie jednym z ciekawszych zabytków toruńskiego lewobrzeża. Jakie ma to znaczenie z punktu dzisiejszej inwestycji na Podgórskiej 12? Wbrew pozorom, bardzo duże. Deweloper (firma Pres) planuje odrestaurować obiekt, w związku z czym wsłuchuje się w sugestie mieszkańców na temat jego zagospodarowania. Lokatorzy mogą zatem zgłaszać swoje pomysły na temat nadania drugiego życia budynkowi- tak, aby mogły z niego korzystać osoby w każdym wieku. W zamyśle ma być to miejsce spotkań, integracji, a także przestrzeń do realizacji twórczych pomysłów z zakresu sztuki i kultury.

Nie ukrywam, że pierwszy raz spotykam się z taką ciekawą inicjatywą ze strony dewelopera- a współpracuję z deweloperami jak Polska długa i szeroka. Od zawsze wychodziłem z założenia, że relacje pomiędzy budowniczym, a nabywcami lokali powinny być jak najlepsze. To naprawdę rzadko spotykane rozwiązanie i widać, że deweloperowi zależy na budowaniu długotrwałych relacjach z mieszkańcami- zamiast tylko incydentalnej sprzedaży nieruchomości.

Podsumowanie
Jeśli do kogoś przemawia ciemna, loftowo-industrialna estetyka, a także bardzo sprawny dojazd do centrum- z pewnością powinien rozważyć zakup mieszkania na Osiedlu Podgórska 12. Tym bardziej, że projekt realizowany jest przez dewelopera, który ma na koncie sporo naprawdę udanych inwestycji: na przykład Osiedle Sztuk Pięknych, UNO czy Osiedle Sosnowy Las. Ceny lokali startują już od 6700 zł za metr kwadratowy- co jest cenowo naprawdę ciekawą propozycją zarówno dla osób prywatnych, jak i inwestorów.

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści