Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Inwestor aktywny a inwestor pasywny- czym się różnią?

Udostępnij

Inwestor aktywny a inwestor pasywny- czym się różnią?
Inwestowanie w nieruchomości stało się bardzo popularne ostatnimi laty- i nie ulega to wątpliwości. W związku z tym, powstaje coraz więcej szkoleń, które wprowadzają w ten wymagający świat początkujących adeptów sztuki obracania mieszkaniami, domami i gruntami. Na tego rodzaju eventach kursanci uczeni są generalnie dwóch rodzajów inwestowania w nieruchomości- inwestowania aktywnego, a także inwestowania pasywnego. Czym się różnią oba te rodzaje biznesowej działalności?

Inwestor aktywny na rynku nieruchomości- czym się charakteryzuje?
Inwestor aktywny to osoba, która samodzielnie przeprowadza i finalizuje projekty nieruchomościowe. Inwestor aktywny na własną rękę pozyskuje okazje nieruchomościowe, następnie przeprowadza mniej lub bardziej zaawansowany remont, a na końcu zaś- sam sprzedaje odświeżone mieszkanie czy dom. Następnie, cały cykl zaczyna się od nowa- inwestor na nowo poszukuje okazji inwestycyjnych, które będzie mógł szybko zmonetyzować.

Po drodze oczywiście, taka osoba musi wykazać się szeregiem umiejętności i specjalistyczną wiedzą z zakresu prawa, administracji czy pewnych procedur urzędowych. To wszystko jest niezbędne do prowadzenia działalności polegającej na flippowaniu nieruchomościami. Jeżeli zatem jesteś osobą, która rozważa rozpoczęcie przygody z nieruchomościami właśnie od handlu mieszkaniami- musisz przygotować się na naprawdę sporą dawkę edukacji. Pamiętaj- flippowanie może być dochodową działalnością, ale wcale nie musi. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem- nie inaczej jest w przypadku inwestowania w nieruchomości.

Inwestowanie pasywne
Drugim rodzajem inwestorskiej aktywności, który możemy wyróżnić na rynku, jest tak zwane „inwestowanie pasywne”. Czym różni się od aktywnego działania? Przede wszystkim tym, że inwestor pasywny wyłącznie dostarcza kapitał na przeprowadzenie projektu inwestycyjnego, zaś z reguły w ogóle w nim nie uczestniczy. Mało tego- najczęściej, w ogóle nie chce w nim brać udziału! Motywacją inwestora pasywnego jest pomnożenie kapitału niemalże bezobsługowo. I faktycznie- taka działalność może się naprawdę opłacać.

Dla kogo jest ta propozycja?
Inwestowanie pasywne jest propozycją dla każdej osoby, która chce relatywnie szybko pomnożyć swój kapitał, bez konieczności umieszczania go na długoterminowej lokacie, czy w ramach relatywnie mało bezpiecznych inwestycji (np. w kryptowaluty czy na giełdzie). Nieruchomości, mimo pewnego ryzyka, są bądź co bądź jedną ze stabilniejszych alternatyw inwestycyjnych- i to właśnie przyciąga inwestorów pasywnych do branży. Dzięki przeznaczeniu środków na flipa mieszkaniowego, mogą oni zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w ciągu kilku, a maksymalnie kilkunastu tygodni- przy niskim poziomie ryzyka. Czy to nie brzmi dobrze?

Jak przebiega współpraca inwestora aktywnego z pasywnym?
Inwestor aktywny poszukuje kapitału, zaś pasywny- specjalisty, który poprowadzi projekt od A do Z. Obaj mają obiektywny interes w tym, aby doprowadzić do takiej współpracy. Dlatego absolutnym standardem na rynku jest kooperacja obu rodzajów podmiotów- inwestor aktywny otrzymuje niezbędne środki do działania, a pasywny pomnaża swój kapitał niemalże bezobsługowo.

Ktoś mógłby jednak zapytać- na jakiej podstawie ktoś przekazuje komuś setki tysięcy, a nierzadko miliony złotych? Otóż, najczęściej inwestor pasywny albo obciążą hipotekę nieruchomości, albo staje się jej właścicielem lub współwłaścicielem. Dzięki temu, ma on gwarancję, że w razie jakichkolwiek niepowodzeń, będzie miał możliwość odzyskania przynajmniej części (a w zasadzie większości lub nawet całości) zainwestowanego kapitału.

Podział zysków pomiędzy inwestorami
A w jaki sposób inwestor aktywny rozlicza się z inwestorem pasywnym? Najczęściej, na rynku obowiązuje rozliczenie 50/50- czyli połowa zysku wypracowanego przez flippera trafia do niego, druga połowa zaś- do osoby dostarczającej kapitał. Jest to relatywnie sprawiedliwe rozwiązanie, dlatego generalnie przyjęło się na rynku od lat. Stosowane są oczywiście również inne proporcje podziału zysków- wszystko zależy od indywidualnych uzgodnień pomiędzy stronami. Między innymi dlatego właśnie potrzebna jest bardzo precyzyjna i profesjonalna umowa pomiędzy takimi partnerami biznesowymi. To ona będzie określała obowiązki i prawa obu stron, dzięki czemu każda z nich może mieć gwarancję poszanowania swoich interesów.

Gdzie inwestorzy mogą nawiązać taką współpracę?
Gdzie zatem najłatwiej nawiązać taką współpracę? Generalnie rzecz biorąc, środowisko inwestorów jest środowiskiem w pewnym sensie hermetycznym. A mówiąc wprost- tutaj naprawdę każdy zna każdego. Nawet jeśli nie osobiście, to bardziej rozpoznawalni inwestorzy aktywnie prowadzą swoje media społecznościowe, strony internetowe czy dedykowane grupy na facebooku, liczące nierzadko kilkanaście tysięcy osób. Często właśnie na nieruchomościowych grupach facebookowych ogłaszają się zarówno jedni, jak i drudzy.

Oprócz tego, doskonałym miejscem na nawiązanie współprac na rynku nieruchomości są szkolenia, eventy i wszelkie spotkania branżowe, nazywane networkingiem. W każdym z tych miejsc inwestorzy mogą poznać kogoś, kto będzie nadawał na przysłowiowych „takich samych falach”.

Inwestor aktywny i inwestor pasywny- podsumowanie
Inwestowanie w nieruchomości wymaga sporo wiedzy i doświadczenia. Jeżeli ich nie posiadasz, ale masz zasoby- nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nawiązał współpracę z inwestorem aktywnym i szybko pomnożył swój kapitał. Jeżeli zaś jesteś osobą posiadającą wiedzę i doświadczenie, ale bez kapitału- zacznij rozglądać się za inwestorem pasywnym. Pamiętaj- współpraca zawsze się opłaca!

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści