Jak przebiega współpraca inwestora aktywnego z pasywnym?
Inwestor aktywny poszukuje kapitału, zaś pasywny- specjalisty, który poprowadzi projekt od A do Z. Obaj mają obiektywny interes w tym, aby doprowadzić do takiej współpracy. Dlatego absolutnym standardem na rynku jest kooperacja obu rodzajów podmiotów- inwestor aktywny otrzymuje niezbędne środki do działania, a pasywny pomnaża swój kapitał niemalże bezobsługowo.
Ktoś mógłby jednak zapytać- na jakiej podstawie ktoś przekazuje komuś setki tysięcy, a nierzadko miliony złotych? Otóż, najczęściej inwestor pasywny albo obciążą hipotekę nieruchomości, albo staje się jej właścicielem lub współwłaścicielem. Dzięki temu, ma on gwarancję, że w razie jakichkolwiek niepowodzeń, będzie miał możliwość odzyskania przynajmniej części (a w zasadzie większości lub nawet całości) zainwestowanego kapitału.
Podział zysków pomiędzy inwestorami
A w jaki sposób inwestor aktywny rozlicza się z inwestorem pasywnym? Najczęściej, na rynku obowiązuje rozliczenie 50/50- czyli połowa zysku wypracowanego przez flippera trafia do niego, druga połowa zaś- do osoby dostarczającej kapitał. Jest to relatywnie sprawiedliwe rozwiązanie, dlatego generalnie przyjęło się na rynku od lat. Stosowane są oczywiście również inne proporcje podziału zysków- wszystko zależy od indywidualnych uzgodnień pomiędzy stronami. Między innymi dlatego właśnie potrzebna jest bardzo precyzyjna i profesjonalna umowa pomiędzy takimi partnerami biznesowymi. To ona będzie określała obowiązki i prawa obu stron, dzięki czemu każda z nich może mieć gwarancję poszanowania swoich interesów.
Gdzie inwestorzy mogą nawiązać taką współpracę?
Gdzie zatem najłatwiej nawiązać taką współpracę? Generalnie rzecz biorąc, środowisko inwestorów jest środowiskiem w pewnym sensie hermetycznym. A mówiąc wprost- tutaj naprawdę każdy zna każdego. Nawet jeśli nie osobiście, to bardziej rozpoznawalni inwestorzy aktywnie prowadzą swoje media społecznościowe, strony internetowe czy dedykowane grupy na facebooku, liczące nierzadko kilkanaście tysięcy osób. Często właśnie na nieruchomościowych grupach facebookowych ogłaszają się zarówno jedni, jak i drudzy.
Oprócz tego, doskonałym miejscem na nawiązanie współprac na rynku nieruchomości są szkolenia, eventy i wszelkie spotkania branżowe, nazywane networkingiem. W każdym z tych miejsc inwestorzy mogą poznać kogoś, kto będzie nadawał na przysłowiowych „takich samych falach”.
Inwestor aktywny i inwestor pasywny- podsumowanie
Inwestowanie w nieruchomości wymaga sporo wiedzy i doświadczenia. Jeżeli ich nie posiadasz, ale masz zasoby- nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nawiązał współpracę z inwestorem aktywnym i szybko pomnożył swój kapitał. Jeżeli zaś jesteś osobą posiadającą wiedzę i doświadczenie, ale bez kapitału- zacznij rozglądać się za inwestorem pasywnym. Pamiętaj- współpraca zawsze się opłaca!