Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Jak zacząć pracę w nieruchomościach?

Udostępnij

Jak zacząć pracę w nieruchomościach?

Wiele osób od dłuższego lub krótszego czasu rozważa rozpoczęcie kariery w branży nieruchomości. A jak zacząć pracę w nieruchomościach? Istnieje wiele sposobów na wejście do tego relatywnie wymagającego biznesu. Poniżej przedstawię kilka najlepszych i najczęściej wybieranych metod na osiągnięciu tego celu- poznaj je wszystkie i dokonaj świadomego wyboru!

Jak zacząć pracę w nieruchomościach? Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami
Absolutnie pierwszym i najczęściej spotykanym sposobem na wejście do branży nieruchomości, jest oczywiście pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Wynika to z kilku przyczyn- po pierwsze, osoby aspirujące do zostania agentem nieruchomości liczą na relatywnie szybkie i duże pieniądze. Z tymi zarobkami jest jednak naprawdę różnie- należy bowiem powiedzieć, że praca agenta nieruchomości to przede wszystkim zawód oparty o wynagrodzenie prowizyjne. Najczęściej, biura nieruchomości nie oferują żadnej podstawowej pensji i to niemal wyłącznie od umiejętności sprzedażowych agenta i jego samozaparcia zależy to, ile zarobi.

Rozpoczynając karierę w pośrednictwie nieruchomościowym należy się przygotować na kilka innych kwestii
Oprócz wynagrodzenia wyłącznie prowizyjnego, możesz założyć, że przez pierwsze miesiące pracy będziesz przede wszystkim budował swoją bazę klientów. To oznacza, że aby cokolwiek zarobić na sprzedaży, musisz swój produkt, czyli nieruchomość… po prostu pozyskać. Dlatego właśnie większość początkujących agentów nieruchomości rezygnuje z pracy do 3 miesięcy od jej rozpoczęcia. Decydując się na pracę w biurze nieruchomości bądź zatem finansowo przygotowany na przynajmniej 2-3 miesiące posuchy- najczęściej, agenci zaczynają zarabiać dopiero na przełomie pierwszego i drugiego kwartału swojej pracy w agencji.

A jakie są zalety pracy w charakterze pośrednika?
Istnieje jednak szereg pozytywnych aspektów pracy pośrednika. Po pierwsze, masz nienormowany czas pracy- zwykle pracujesz kiedy chcesz, lub kiedy zadzwoni do Ciebie klient. Po drugie, mimo tego, że Twój pracodawca da Ci niewiele i będziesz niemal od razu wypuszczony na głęboką wodę, to dzięki temu paradoksalnie… najwięcej się nauczysz. Nabędziesz pewnej gruboskórności- a ona jest naprawdę potrzebna w nieruchomościach. Moim zdaniem jednak największym benefitem tej pracy jest to, że zaledwie po nawet kilku latach w zawodzie możesz założyć z powodzeniem własną firmę i zacząć prowadzić własny biznes. Do tego jest jednak potrzebny jeden warunek- musisz naprawdę ciężko pracować i naprawdę bardzo dużo szkolić. Tylko wtedy bowiem, założenie własnej firmy po półtorej roku czy dwóch latach może mieć jakikolwiek sens.

Wielu z nas zaczynało od pośrednictwa

Na koniec warto także dodać, że ogromna ilość osób związanych z rynkiem nieruchomości zaczynała właśnie od pośrednictwa. A to dlatego, że nie oszukujmy się- z racji tego, że biura z reguły niewiele oferują swoim kandydatom, nie mają również jakichś wielkich wymagań co do przyszłych pracowników. A mówiąc wprost- pośrednikiem może zostać dziś naprawdę niemal każdy.

Jak zacząć pracę w nieruchomościach? Poznaj sourcing
Nieco podobną do pośrednictwa w obrocie nieruchomościami profesją, jest tak zwany sourcing. Zadaniem sourcera jest współpraca z inwestorami i flipperami oraz dostarczanie im prawdziwych perełek inwestycyjnych. Krótko mówiąc, sourcer wyszukuje nieruchomości wyłącznie dla podmiotów profesjonalnych, zgodnie ze wskazanymi przez nich kryteriami. Aby jednak wiedzieć, jakich nieruchomości poszukują rentierzy i flipperzy, należy zacząć się obracać wokół nich. A temu dedykowanych jest wiele spotkań networkingowych na terenie całego kraju, jak i kursów czy szkoleń, gdzie możesz nauczyć się podstaw tej profesji, ale też zyskać pierwsze kontakty biznesowe do osób, którym będziesz dostarczał takie nieruchomości.

Szkolenia i networking
Oprócz tych dwóch zawodów, które są często pewnym „oknem” do wejścia do branży dla wielu osób, warto rozważyć także… szkolenia i networking. Chodzi o to, abyś zaczął przebywać w otoczeniu ludzi z branży i podpatrywał, w jaki sposób prowadzą oni swoje biznesy. Osoby doświadczone na rynku często chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami i strategiami prowadzenia firmy, dlatego warto uczestniczyć w takich spotkaniach. Część z nich będzie bezpłatna, w niektórych trzeba będzie pokryć niewielkie koszty organizacyjne, a czasem będzie trzeba opłacić całościowe szkolenie.

Jak zacząć pracę w nieruchomościach? Szkolenia jako metoda na wejście do branży
W wyżej wymienionym przypadku, otrzymujesz zatem „2w1”- z jednej strony jedziesz na szkolenie i dowiadujesz się bardzo wiele o branży, a z drugiej strony, takim szkoleniom towarzyszą wręcz dedykowane i zaplanowane moduły networkingowe. W ich ramach możesz poznać wielu specjalistów i dowiedzieć się, jak oni rozpoczynali w branży i zapytać, jak zaczynaliby dzisiaj. Ponadto, jeżeli naprawdę zrobisz dobre pierwsze wrażenie, istnieje spora szansa, że któraś z tych osób zaproponuje Ci- choćby na próbę- jakąkolwiek formę współpracy. To zawsze są jakieś drzwi, przez które można wejść do branży!

Zarządzanie najmem i podnajem

Kolejną, dość ciekawą formą zarabiania na nieruchomościach, jest zarządzanie najmem i podnajem. Obie te profesje obarczone są relatywnie niewielkim ryzykiem finansowym- nie wymagają ogromnego wkładu finansowego (choć z pewnością większego, niż pośrednictwo i sourcing), natomiast dają możliwość powolnego budowania firmy. Doradzałbym jednak rozpocząć przynajmniej przez kilka miesięcy od pracy w jakiejkolwiek firmie zajmującej się tego typu usługami. Jeżeli jeszcze nie wiesz,
czym się różni zarządzanie najmem od podnajmu, zapraszam Cię do zapoznania się z artykułem, w którym kompleksowo opisuję różnicę pomiędzy jednym, a drugim.

Od czego NIE zaczynać przygody z nieruchomościami?

Istnieje wiele gałęzi nieruchomościowych, od których raczej odradzałbym zaczynanie przygody z rynkiem. W ich przypadku, doradzałbym przynajmniej kilkumiesięczne doświadczenie- tym bardziej, że poprzeczka trudności, odpowiedzialność i poziom ryzyka nieco się zwiększa. Pierwszą z tych gałęzi będzie flipowanie. Wiele osób twierdzi, że można zacząć od handlu mieszkaniami, ja jednak byłbym nieco bardziej powściągliwy. Flipowanie wymaga sporej wiedzy na temat rynku, wyszukiwania okazji czy kwestii formalno-prawnych. A te, najlepiej szlifować podczas pracy w nieruchomościach właśnie! Tak samo odradzałbym wchodzenie w bardziej ryzykowne formy zarabiania na nieruchomościach, jak inwestowanie w udziały czy mieszkania z wadami prawnymi lub nawet z lokatorami. Dla osoby początkującej będzie to w zasadzie porwanie się z motyką na słońce.

Podobnie jak rozpoczynanie kariery w nieruchomościach od „deweloperki”. Tutaj jednak wymagany jest raczej spory kapitał, więc osoby początkujące i tak raczej nie będą zainteresowane zostaniem budowniczymi lokali. Z deweloperką związane jest też inny aspekt- czyli praca u dewelopera na etacie. Teoretycznie, taka praca daje naprawdę spore możliwości rozwoju. Niemniej jednak, deweloperzy w ramach procesów rekrutacyjnych wymagają przynajmniej podstawowej wiedzy o nieruchomościach. Jeżeli zatem marzy Ci się praca jako pracownik biura sprzedaży dewelopera, rozpocznij karierę w branży jako pośrednik. Deweloperzy bardzo chętnie przyjmują do działów sprzedaży byłych pośredników, którzy mają pojęcie o sprzedaży mieszkań i ogólnie o rynku nieruchomości.

Podsumowanie

Podsumowując ten artykuł należy zauważyć, że rozpocząć przygodę z nieruchomościami można na wiele sposobów. Niezależnie jednak od tego, na co się finalnie zdecydujesz, pamiętaj o jednym- nieruchomości to branża, która wymaga nieustannych szkoleń. Dopiero dzięki nim i zdobywanemu doświadczeniu, staniesz się prawdziwym profesjonalistą na rynku.

Jeżeli po lekturze tego tekstu nasunęły Cię się jakieś pytania odnośnie tego, jak zacząć pracę w nieruchomościach- skontaktuj się ze mną. Omawiam wszelkie inne, dostępne metody na konsultacjach i wprowadzam w świat nieruchomości osoby początkujące w branży.

 

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści