Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Akademik czy stancja- co będzie lepsze dla studenta?

Udostępnij

Akademik czy stancja- co będzie lepsze dla studenta?
Jeżeli jesteś studentem wybierającym się do jednego z wielkich ośrodków akademickich, bądź rodzicem, którego dziecko w najbliższym czasie czeka taka wyprowadzka- z pewnością zastanawiasz się, co będzie lepsze: akademik czy stancja? W tym artykule postaram się przybliżyć zarówno wszystkie plusy, jak i minusy obu tych rozwiązań. I to nie tylko z perspektywy osoby zajmującej się nieruchomościami od ponad dekady, ale też i byłego studenta- który miał przyjemność „przerabiać” niemal wszystkie formy zakwaterowania, jakie oferuje rynek najmu w Polsce
😊. Zapraszam do lektury!

Kwestia prywatności
Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć w ramach dylematu „akademik czy stancja”, będzie oczywiście… kwestia prywatności. Nie oszukujmy się- w akademikach, prywatność jest znacząco okrojona chociażby ze względu na ilość osób, które będą go zamieszkiwały. Zdecydowanie większą dozę prywatności student otrzyma w ramach wynajmowanej stancji w mieszkaniu studenckim. Oczywiście poziom prywatności zależy od ilości osób, które będą zamieszkiwały razem w jednym pokoju- warto pamiętać, że zarówno na stancjach, jak i w akademikach, możemy znaleźć pokoje zarówno jedno, dwu jak i nawet trzyosobowe.

Są różne akademiki, jak i różne stancje- pamiętaj też o… współlokatorach
To, na co na samym początku tego artykułu chciałbym uczulić wszystkich czytelników, to jedna, ważna kwestia. Zarówno akademiki, jak i stancje… różnią się od siebie. Nie ma zatem czegoś takiego, jak jeden wzorzec akademika czy też stancji, na który po prostu trafisz. Nie wspominając o ludziach, którzy będą z Tobą mieszkać- a to, w dużej mierze, po prostu loteria. Nawet, jeśli zdecydujesz się na wynajem mieszkania studenckiego wraz z osobami, które znasz od lat- zaufaj mi. To, że świetnie dogadujesz się z jakąś osobą na stopie koleżeńskiej, wcale nie oznacza, że świetnie dogadasz się z nią jako współlokator. Każdy z nas wynosi z domu rodzinnego pewne zwyczaje, przyzwyczajenia i nawyki. Jeżeli nie będą one kompatybilne z nawykami współlokatorów- konflikty, lub chociażby niezadowolenie jest wówczas po prostu murowane.

Czym różnią się od siebie stancje i akademiki?
Ponadto, pomijając kwestie osobowe- nawet w obrębie jednego uniwersytetu funkcjonują akademiki, które od lat mają renomę na przykład tych bardziej „imprezowych”, jak i są takie, które uchodzą za niemalże czytelnie. Są one przez imprezowiczów żartobliwie nazywane „domami spokojnej starości” czy też „biblioteką”. Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli decydujesz się na mieszkanie w akademiku, warto podpytać zarówno wśród braci studenckiej, jak wśród administracji domów studenckich właśnie o to, który akademik będzie miał renomę bardziej spokojnego miejsca, a który wręcz odwrotnie. I właśnie chociażby wedle tego kryterium wybrać taki akademik, jaki będzie nam potencjalnie pasował.

W akademikach rzadko możemy trafić na pokoje jednoosobowe
Pamiętaj też, że tak naprawdę, w domach studenckich bardzo rzadko można trafić na tak zwane „jedynki”, czyli pokoje jednoosobowe. Z reguły, studenci mieszkają w pokojach dwu czy trzy osobowych. I na to trzeba się przygotować, decydując się na miejsce w akademiku. Wynajmując pokój, częściej raczej trafisz na rynku na pokoje jednoosobowe- choć i to oczywiście nie jest regułą.

Do akademika trzeba się również… najpierw dostać
Warto mieć też na uwadze jeden fakt- nie wszyscy zainteresowani otrzymają miejsce w akademiku. Procedury wyglądają mniej więcej tak, że aby otrzymać upragnione miejsce w takim obiekcie, najpierw należy złożyć w odpowiednim terminie wniosek do administracji domów studenckich o przydział miejsca. Następnie, należy cierpliwie czekać- a w zależności od uniwersytetu, ogłoszenie list osób przyjętych do domów studenckich może nastąpić dopiero… we wrześniu. To relatywnie późno- zwłaszcza, że jeśli nie otrzymasz miejsca w akademiku, po prostu ciężko będzie Ci znaleźć jakikolwiek pokój w konkurencyjnej cenie.

Zasada wynajmu pokoi na wolnym rynku jest prosta- im później się za to zabierzesz, tym więcej zapłacisz. Prawo popytu i podaży jest nieubłagane- jeśli jakiegoś towaru na rynku zaczyna brakować, jego cena po prostu rośnie. A wraz ze zbliżającą się inauguracją roku akademickiego, masz w zasadzie gwarancję, że pokoi będzie systematycznie ubywać.

Z drugiej zaś strony, jeśli odpowiednio wcześnie zainteresujesz się wynajmem pokoju studenckiego (na przykład w wakacje), to istnieje niemal pewność, że właściciel takiego lokum będzie od Ciebie oczekiwał uregulowania comiesięcznych opłat związanych z wynajmem pokoju. I to mimo tego, że nie będziesz fizycznie w nim przebywał do czasu rozpoczęcia roku akademickiego.

Jakie kryteria obowiązują przy rozdziale miejsc w domach studenckich?
Tak naprawdę, każdy uniwersytet ustala własne kryteria przydziałowe. Natomiast obserwując tę kwestię w zasadzie ogólnopolsko, dominujące są dwa kryteria: dochodowe i odległościowe. Krótko mówiąc, „punkty na start” otrzymują wszyscy ci studenci, którzy pochodzą po prostu z niezamożnych rodzin. Po drugie zaś, faworyzowani w pewien sposób są ci żacy, których miejsce zamieszkania znajduje się z dala od uniwersytetu- i to też jest w pewien sposób kryterium uzasadnione.

Jakie kryteria obowiązują przy wynajmie stancji?
Tutaj, można by powiedzieć, że obowiązuje w zasadzie „wolna amerykanka”. To właściciel decyduje, komu wynajmie ten, czy inny pokój lub mieszkanie. W sytuacji, gdzie mieszkań na wynajem studencki po prostu brakuje, właściciele często wręcz przeprowadzają tak zwane „castingi na najemcę”, którym poświęciłem cały, osobny artykuł. Jeżeli chcesz wiedzieć, na czym polegają castingi na najemcę i jak je przejść– zapoznaj się z nim, aby wiedzieć, z czym wiąże się cała taka „procedura”.

Brak zaliczenia sesji można oznaczać przymusową wyprowadzkę
Akademiki niektórych uniwersytetów ściśle współpracują z poszczególnymi wydziałami uczelni. Przykładowo zatem, jeżeli student nie zaliczy zimowej sesji, a obowiązuje go rozliczenie półroczne i zostanie w lutym czy marcu skreślony z listy studentów- jednocześnie, może również utracić miejsce w akademiku. W przypadku stancji, nie ma takiej obawy. Zaufaj mi- ostatnie, co będzie interesowało właściciela nieruchomości, to to, jak studentowi poszło podczas sesji egzaminacyjnej. Jedynym powodem, dla którego może go to interesować, jest oczywiście widmo ewentualnej przyśpieszonej wyprowadzki. To jednak zależy również od… warunków i rodzajów umowy najmu, jaką student zawarł z właścicielem nieruchomości. I tutaj dochodzimy do kolejnej, bardzo istotnej różnicy w kontekście omawiania dylematu pod tytułem „akademik czy stancja”.

Akademik czy pokój w mieszkaniu studenckim. Wynajem wolnorynkowy to wolnorynkowe zasady, ale… obarczone ustawą o ochronie praw lokatorów
Wynajem pokoi w mieszkaniach studenckich odbywa się na wolnorynkowych zasadach, w związku z czym nie musisz spełniać żadnych, odgórnie narzuconych przez uniwersytet warunków, aby taki pokój wynająć. Z drugiej strony, to właściciel zawsze na końcu decyduje o tym, czy wynajmie Ci takie lokum, czy też nie. Z trzeciej jeszcze strony, choć wynajem stancji studenckich odbywa się na wolnorynkowych warunkach, o tyle jest on obciążony… ustawą o ochronie praw lokatorów. I to są z reguły gorsze wieści dla właściciela nieruchomości, niż dla lokatora.

Pokój w mieszkaniu studenckim- jak na relację wynajmujący-najemca wpływa ustawa o ochronie praw lokatorów?
Ten słynny legislacyjny koszmarek jest prawdziwą zmorą wszystkich osób wynajmujących lokale mieszkalne w Polsce. Ustawa daje niespotykane wręcz przywileje najemcy, którego znacząco faworyzuje, spychając właściciela do głębokiej defensywy. Nie jest to czas i miejsce na to, aby szczegółowo opisywać, jakie prawa i przywileje ustawa daje lokatorom- po części opisuję to w tym artykule: czym jest najem okazjonalny i czy warto z niego skorzystać?

Natomiast należy wspomnieć, że w związku z ustawą o ochronie praw lokatorów zarówno prawa, jak i obowiązki najemcy są ściśle regulowane i nie zostawiają wiele swobody stronom. Przykładowo- nawet, jeśli strony ustalą jakiekolwiek terminy wypowiedzenia umowy najmu, to i tak są one nieskuteczne- obowiązują bowiem terminy ustawowe. To zarówno przywilej dla lokatora, jeśli obawia się, że właściciel będzie chciał szybciej zakończyć umowę najmu, jak i obowiązek dla najemcy. Przykładowo, jeśli umowa najmu została zawarta na czas określony np. na jeden rok, to jeżeli nie wpisano szczególnych warunków, w ramach których można tę umowę wypowiedzieć, lokator będzie musiał przez ten okrągły rok za mieszkanie płacić- nawet, jeśli zdecyduje się na wyprowadzkę wcześniej. I to należy wziąć pod uwagę.

W przypadku akademików, ustawa o ochronie praw lokatorów nie obowiązuje
Akademiki, bursy i wszelkie obiekty tak zwanego „pobytu krótkotrwałego” są wyjęte spod ustawy o ochronie praw lokatorów. To oznacza, że najemca ma zdecydowanie mniejsze przywileje, ale i też ewentualną większą elastyczność. Jeżeli chociażby w przypadku niezdania śródsemestralnej sesji egzaminacyjnej będzie chciał wrócić do domu rodzinnego, najczęściej będzie mógł się wyprowadzić z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Nie będzie musiał czekać do zakończenia roku akademickiego z wyprowadzką- i to jest również pewna przewaga akademika nad stancją. Jeżeli właściciel stancji dobrze przygotuje umowę najmu pokoju, wówczas student będzie niejako zmuszony do zapłaty wynajmującemu opłat z tytułu najmu do końca trwania umowy.

Przed wyborem konkretnego akademika, sprawdź pewne kwestie.
W różnych akademikach znajdziesz różny standard wyposażenia- zarówno pokoi, jak i całego budynku. Często nawet w ramach jednego uniwersytetu, poszczególne akademiki mogą się naprawdę różnić standardem wyposażenia. Dlatego warto prześledzić zarówno wystrój i wyposażenie samych pokoi, jak i pomieszczeń dodatkowych. Poniżej krótka lista tego, co warto sprawdzić:
Gdzie jest łazienka i kuchnia?
W zależności od akademika, zarówno kuchnia jak i łazienka mogą być różnie umiejscowione. Są akademiki, gdzie każdy moduł (na przykład dwupokojowy) posiada osobną łazienkę i kuchnię, w związku z czym z jednej umywalki, prysznica, toalety czy kuchni korzysta maksymalnie 3-5 osób. Są jednak takie domy studenckie, gdzie te pomieszczenia znajdują się na korytarzach i są wspólne dla całego piętra. Znajdziemy wreszcie takie, gdzie występuje mieszana konfiguracja- na przykład łazienka będzie wspólna dla 3 czy 5 osób w obrębie jednego modułu, a kuchnie będą wspólne dla całego piętra. To wszystko należy wziąć pod uwagę- również w kontekście ewentualnego sprzątania. Oczywistym jest, że dedykowane moduły dla trójki czy piątki studentów nie będą sprzątane bez administrację, zaś te wspólne dla całego korytarza liczącego kilkadziesiąt pokoi, jak najbardziej.

Pomieszczenia dodatkowe: pralnia, siłownia, pokój nauki, sala telewizyjna
Tutaj również- co akademik, to inne pomieszczenia pomocnicze. Raczej standardem są już pralnie i suszarnie, natomiast niektóre akademiki posiadają dodatkowe pomieszczenia, takie jak pokój nauki, sala telewizyjna, a nawet… siłownia. To wszystko może znacząco wpłynąć na komfort codziennego życia żaków. Nie wspominając o pokojach z atrakcjami- niektóre domy studenckie mają w swojej ofercie nawet sale bilardowe, czy inne atrakcje, które umilają wolny czas podczas studiów.

Koszty
Przejdźmy teraz do kosztów. Generalnie rzecz biorąc, uniwersytecki akademik będzie z reguły tańszy od stancji. Są jednak na rynku dostępne (szczególnie w większych miastach) tak zwane „prywatne akademiki”, które są po prostu prywatnym obiektem hotelowym, jednak nie podlegającym w żaden sposób pod władze uniwersytetu. Tam, cena za pokój może być często wręcz znacznie wyższa od stancji- jednakże najczęściej, w prywatnych akademikach obowiązywał będzie znacznie wyższy standard wyposażenia i wykończenia budynku i pokoi, niż w ich „państwowych” odpowiednikach. Generalnie jednak rzecz biorąc, akademik będzie po prostu tańszy od stancji- szczególnie miejsce w pokoju dwu czy trzy osobowym z pewnością będzie sporą ulgą dla portfela studenta lub jego rodziców. Ponadto, omawiając koszty należy pamiętać o kolejnej przewadze akademika nad stancją- w akademikach, studenci nie muszą ponosić dodatkowych z tytułu mediów: prądu, ogrzewania czy wody. Zryczałtowane opłaty są wliczone w comiesięczną cenę kwaterunku.

Koszty pokoju w mieszkaniu studenckim a w akademiku
W przypadku stancji, z reguły właściciel będzie dostarczał co miesiąc lub co kwartał rachunki za media, które są dzielone po równo na wszystkich współlokatorów. Należy o tym pamiętać szczególnie w kontekście rosnących kosztów ogrzewania- akurat te rachunki w miesiącach jesienno-zimowych potrafią naprawdę przyprawić o zawrót głowy. Dlatego też, jeżeli cena za jakiś pokój wydaje Ci się podejrzanie niska- niewykluczone, że jest to na przykład mieszkanie w starej kamienicy, gdzie koszty ogrzewania znacząco obciążą Twój budżet. Często wręcz okazyjna cena pokoju do wynajęcia będzie niczym w porównaniu z tym, ile wyniosą dodatkowe koszty właśnie z tytułu ogrzewania.

Akademik to większa szansa na integrację z rówieśnikami
Wreszcie, porozmawiajmy może nieco o przyjemnościach. Bądźmy ze sobą szczerzy- na studia wyjeżdża się nie tylko w celach edukacyjnych. Wiele młodych osób upatruje w wyjeździe do dużego ośrodka akademickiego szansy na zawarcie nowych znajomości i pewnego rodzaju „wyszumienie się”. Pamiętajmy- każdy wiek ma swoje prawa i z jednej strony nikogo nie zachęcam, ale też i nikomu nie odmawiam studenckich integracji. Jeżeli jednak młoda osoba chciałaby poznać nowych znajomych, nieco się uspołecznić i po prostu poimprezować- w akademiku będzie miała do tego lepsze możliwości, niż w przypadku stancji w prywatnym mieszkaniu. Jeżeli zatem wybierasz się na studiach zarówno w celach edukacyjnych, jak i towarzysko-rozrywkowych, to wybierz akademik.

Co wybrać?
Jak widać, zarówno akademik, jak i stancja, mają swoje plusy i minusy. Warto zatem zawczasu wszystkie za i przeciw dobrze przemyśleć- i zaplanować swój kwaterunek z wyprzedzeniem. Jako agent nieruchomości i zarządca nieruchomości wynajmowanych studentom, mogę powiedzieć otwarcie- przełom lipca i sierpnia to ostatni dzwonek, żeby zainteresować się mieszkaniem na wynajem. Jeżeli rozpoczniesz poszukiwania lokum we wrześniu, w zasadzie przegapisz najlepsze okazje cenowe czy lokalizacyjne. Nie wspominając o miejscu w akademiku, do którego dokumenty należy złożyć znacznie, znacznie wcześniej.

Jeżeli zatem jesteś studentem lub rodzicem, który poszukuje miejsca do życia w akademickim mieście- zgłoś się do mnie. Od lat pomagam znaleźć klientom wymarzone mieszkania na czas studiów!

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści