Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Status prawny tarasu na dachu budynku

Udostępnij

Status prawny tarasu na dachu budynku
Jednymi z najbardziej pożądanych mieszkań są te, które znajdują się na ostatniej kondygnacji i mają dostęp do tarasu na dachu budynku. Któż bowiem nie chciałby mieć takiej przestrzeni i świetnych widoków na wyłączność? Jednak z tarasami na dachu związanych jest wiele formalnych zagwozdek. Jaki jest chociażby status prawny tegoż tarasu? Czy faktycznie jest on „własnością” nabywcy lokalu? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule! Zapraszam do lektury, jeśli interesuje Cię właśnie ta kwestia.

Status prawny tarasu na dachu- korzystają wszyscy, czy jeden właściciel?
Na początek, należy sobie zadać pytanie- o jakim tarasie mówimy? Czy przynależy on wyłącznie do jednego mieszkania, czy też mają do niego dostęp wszyscy mieszkańcy? Jeżeli korzystają z niego wszyscy mieszkańcy, to oczywiście jest to część wspólna nieruchomości. I tutaj raczej żadnych zagwozdek prawnych nie ma- panuje bowiem zgoda, gdyż każdy właściciel mieszkania w budynku może czerpać korzyści z tegoż miejsca. Co jednak w przypadku, gdy tylko jeden z właścicieli ma fizycznie dostęp do tarasu? I samodzielnie korzysta z takiego udogodnienia?

Co w przypadku, gdy jeden właściciel korzysta z tarasu na dachu budynku?
Ktoś mógłby zapytać- w czym problem, że tylko jeden z właścicieli ma dostęp do tarasu? Sprawa jednak nie jest taka prosta! Pamiętajmy bowiem, że taras na dachu jest z jednej strony… po prostu dodatkową przestrzenią dla jednego z właścicieli, ale jednocześnie jest też dachem dla całej nieruchomości. A jak pisałem w jednym z artykułów, dach jest częścią nieruchomości wspólnej.

Pojawia się wówczas wiele potencjalnych pytań i wątpliwości. Pożytki z tarasu czerpie jeden z właścicieli, zgadza się? Ale jeżeli ten taras (będący jednocześnie dachem) zaczyna przeciekać i zalewać sąsiadów, to wówczas… kto ponosi koszty jego naprawy? Osoba, która czerpie z tarasu wyłączne korzyści, czy cała wspólnota mieszkaniowa, bo chodzi o naprawę części nieruchomości wspólnej? Pojawia się tutaj szerokie pole do interpretacji i potencjalnych konfliktów.

Przejdźmy jednak do pytania zawartego w tytule: jaki jest status prawny tarasu na dachu budynku? Tak naprawdę, status tarasu na dachu budynku, z którego korzysta tylko jeden właściciel, jest następujący: jest to część wspólna nieruchomości oddana do wyłącznego korzystania w ramach tak zwanej umowy quoad usum.

Umowa quoad usum- czym jest?
Umowa quoad usum to nic innego, jak podział nieruchomości do wyłącznego korzystania. Mimo zatem tego, że mówimy obecnie o dachu, będącym częścią nieruchomości wspólnej, to jednocześnie jest on (albo jego fragment) przeznaczony do wyłącznego korzystania jednej osobie. Podobna historia dotyczy również przydomowych ogródków, o czym piszę w tym artykule.

Podsumowanie
Jak widać, czasami status prawny pewnych elementów nieruchomości nie jest wcale taki oczywisty. Jeżeli potrzebujesz podobnej analizy w kontekście swojego budynku- skontaktuj się ze mną!

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści