Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Renta planistyczna- czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Udostępnij

Renta planistyczna- czym jest i co warto o niej wiedzieć?
Obrót nieruchomościami gruntowymi niesie ze sobą wiele wyzwań- zarówno po stronie pośrednika w obrocie nieruchomościami, jak i dla sprzedającego nieruchomość. Jednym z takich wyzwań dla właściciela jest z pewnością… renta planistyczna, nazywana również opłatą planistyczną. Czym tak naprawdę jest ta instytucja i dlaczego jest tak istotna w momencie planowania transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowej? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule!

Renta planistyczna- czym tak naprawdę jest ta instytucja?
Aby omówić pewne szczegóły związane z rentą planistyczną, należy przybliżyć definicję tej instytucji. Otóż, renta planistyczna to opłata, która wynika z podwyższenia wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia bądź zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Krótko mówiąc: jeżeli nasz grunt w wyniku uchwalenia lub zmiany MPZP zyskał na wartości, a my planujemy sprzedaż takiej nieruchomości- wówczas, prezydent miasta, wójt lub burmistrz może od nas pobrać właśnie opłatę planistyczną. Obiegowo uzasadnia się to argumentacją, że uchwalanie MPZP jest procedurą bardzo kosztowną i długotrwałą- i to właśnie beneficjenci jego uchwalenia „powinni” pokryć część wydatków niezbędnych do jego wdrożenia.

Renta planistyczna- co musi się wydarzyć, aby nastąpiła konieczność wniesienia opłaty?
W obecnym stanie prawnym, istnieją trzy przesłanki mówiące o tym, że właściciel nieruchomości będzie musiał uiścić opłatę z tytułu renty planistycznej. Są to:

·       Wzrost wartości nieruchomości, który wynika bezpośrednio z uchwalenia bądź zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

·       W MPZP zostały jasno zdefiniowane stawki procentowe za podwyższenie wartości nieruchomości- to właśnie na ich podstawie wyliczana jest renta planistyczna, którą obciąża się właściciela nieruchomości

·       Zbycie nieruchomości przez właściciela w przeciągu 5 lat od momentu zmiany lub uchwalenia nowego MPZP. Warto zaznaczyć, że zbycie to nie tylko sprzedaż całej nieruchomości, ale też i jej części lub udziałów w tejże

Renta planistyczna- ile wynosi opłata?
Tak naprawdę, każda gmina samodzielnie ustala wysokość stawek procentowych, na podstawie których finalnie oblicza się konkretną kwotę indywidualnie dla każdej nieruchomości. Należy jednak dodać, że wysokość renty planistycznej nie może wynosić więcej, niż 30% wartości wynikającej ze wzrostu ceny nieruchomości.

Kiedy naliczana jest opłata planistyczna?
Jak wyżej wskazano, obowiązek zapłaty renty planistycznej następuje w momencie sprzedaży nieruchomości. A skąd jednostka samorządu terytorialnego wie, kiedy do sprzedaży doszło? Otóż notariusz bezpośrednio po przeprowadzeniu transakcji sprzedaży nieruchomości, wysyła wypisy aktów notarialnych między innymi właśnie do gminy. Po uzyskaniu takiej informacji, z urzędu rozpoczynane jest postępowanie, na podstawie którego orzeka się, czy istnieje obowiązek uiszczenia opłaty, czy też nie. Oczywiście wyceny nieruchomości (zarówno przed, jak po wejściu nowego MPZP) dokonuje rzeczoznawca majątkowy.

Renta planistyczna- czy można dowiedzieć się, jaka będzie opłata przed sprzedażą nieruchomości?
Z pewnością zastanawiasz się nad następującym scenariuszem: właściciel nieruchomości sprzedaje swój grunt, a następnie wysokość renty planistycznej, którą musi zapłacić, jest dla niego pewnego rodzaju szokiem. Może się nawet okazać, że właściciel, gdyby znał wcześniej wysokość renty planistycznej, zrezygnowałby ze sprzedaży. Czy można uchronić się przed takim niekorzystnym scenariuszem? Na szczęście tak- właściciel nieruchomości może wystąpić o ustalenie potencjalnej wysokości renty planistycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, sprzedający może zawczasu dowiedzieć się, jakie opłaty czekają go z tytułu sprzedaży nieruchomości, której wartość wzrosła po uchwaleniu nowego MPZP.

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści