Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Najem okazjonalny, najem instytucjonalny i „tradycyjna” umowa najmu - poznaj je bliżej!

Udostępnij

Najem okazjonalny, najem instytucjonalny i „tradycyjna” umowa najmu – poznaj je bliżej!
Jeśli wynajmujesz swoje mieszkanie, być może zastanawiasz się, jaką umowę zawrzeć ze swoim przyszłym lokatorem. W tym artykule wyjaśnię zatem, jakie istnieją główne warianty umowy najmu, na które możesz się zdecydować jako właściciel nieruchomości. Zapraszam do lektury- tym bardziej, że właściciele lokali nie mają delikatnie mówiąc „lekko” w tej materii, ze względu na uprzywilejowaną pozycję najemcy wynikającą z ustawy o ochronie praw lokatorów.

Jakie istnieją rodzaje umów najmu w polskim prawodawstwie?
Generalnie rzecz biorąc, umowę najmu można zawrzeć w trzech wariantach:

·       Najmu „tradycyjnego” (nazywaną też „zwykłą” umową najmu)

·       Najmu okazjonalnego

·       Najmu instytucjonalnego

Poniżej, omówimy sobie po kolei każdą z nich.

Zwykła umowa najmu
Umowa najmu w zwykłej formie pisemnej to najczęściej występujący rodzaj umowy na polskim rynku mieszkaniowym. Można ją zawrzeć na czas określony lub nieokreślony- w przeciwieństwie do umów najmu okazjonalnego i instytucjonalnego, które zawsze są zawierane na czas określony. Ponadto, należy sobie powiedzieć absolutnie uczciwie- umowa najmu w zwykłej formie pisemnej jest najgorszym rozwiązaniem, na które może zdecydować się właściciel. Przede wszystkim dlatego, że w razie trafienia na nieuczciwego lokatora, ewentualna procedura eksmisji jest zdecydowania najdłuższa, najtrudniejsza i najbardziej kosztowna, w porównaniu z umowami najmu okazjonalnego czy instytucjonalnego.

Umowa najmu okazjonalnego
Ta umowa dedykowana jest osobom fizycznym- firmy nie mogę z tej formuły skorzystać. Sama umowa najmu okazjonalnego może, ale nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Natomiast jeden z tych załączników- oświadczenie najemcy o dobrowolnym podaniu się rygorowi egzekucji w przypadku eksmisji- musi zostać dostarczony właśnie w formie notarialnej.

Aby skutecznie zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, oprócz odpowiednio przygotowanej umowy, muszą być do niej dołączone trzy załączniki:

·       Wyżej wskazane oświadczenie o najemcy o dobrowolnym poddaniu się rygorowi egzekucji w przypadku eksmisji (forma aktu notarialnego)

·       Oświadczenie najemcy o wskazaniu lokalu do potencjalnej wyprowadzki (nie musi mieć formy notarialnej)

·       Oświadczenie właściciela nieruchomości (lub osoby posiadającej do niej tytuł prawny) o przyjęciu najemcy pod swój dach w razie eksmisji (nie musi mieć formy notarialnej)

Dodatkowo, taką umowę należy zgłosić w ciągu 14 dni do urzędu skarbowego. Jeżeli tego nie zrobimy, umowa będzie poczytywana jako zwykła umowa najmu!

Jakie są zalety umowy najmu okazjonalnego? Przede wszystkim, znacznie uproszczenie ewentualnej procedury eksmisyjnej w przypadku nieuczciwego najemcy. Więcej o umowie najmu okazjonalnego przeczytasz w tym artykule: https://dlnnieruchomosci.pl/najem-okazjonalny-mieszkania-czym-jest-i-czy-warto-z-niego-skorzystac/

Najem instytucjonalny
Najem instytucjonalny zaś, to propozycja skierowana wyłącznie do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą polegającą na komercyjnym wynajmowaniu lokali mieszkalnych. Krótko mówiąc- aby z niego skorzystać, należy prowadzić firmę zajmującą się wynajmem mieszkań. Osoby fizycznie nie mogą takiej umowy zawrzeć.

Najem instytucjonalny jest pewną odpowiedzią na potrzeby rynku- został wprowadzony w 2017 roku i upraszcza procedurę ewentualnej eksmisji jeszcze bardziej, niż najem okazjonalny. A czym się różni najem instytucjonalny od okazjonalnego? Przede wszystkim tym, że najemca nie musi w ramach takiej umowy wskazywać lokalu do ewentualnej wyprowadzki. Wystarczy jedynie jego oświadczenie o poddaniu się rygorowi egzekucji na wypadek eksmisji. Obecnie, w mojej ocenie (jak i wielu ekspertów) jest to najbardziej chroniąca interes właściciela nieruchomości umowa, jaka istnieje w polskim prawodawstwie.

Najem okazjonalny, najem instytucjonalny i umowa najmu w zwykłej formie. Podsumowanie
Jak widać, nie jest to aż tak bardzo skomplikowane zagadnienie, jak mogłoby się wydawać. Podsumowując ten artykuł, zapamiętaj jedną rzecz: zawsze, warto zawierać umowę z lokatorem albo w ramach umowy najmu okazjonalnego (jeśli jesteś prywatnym właścicielem), lub w formie najmu instytucjonalnego- jeśli prowadzisz działalność gospodarczą z zakresu wynajmu nieruchomości mieszkalnych. Jeżeli zaś po lekturze masz jakieś pytania dotyczące reguł, którymi rządzi się rynek najmu w Polsce- skontaktuj się ze mną!

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści