Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Zarobki agenta nieruchomości- dowiedz się, ile naprawdę zarabia pośrednik w obrocie nieruchomościami!

Udostępnij

Zarobki agenta nieruchomości- dowiedz się, ile naprawdę zarabia pośrednik w obrocie nieruchomościami!
Jeżeli rozważasz rozpoczęcie kariery w branży nieruchomości, to nie ulega wątpliwości, że praca w roli agenta będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem „na start”. Z pracą pośrednika związanych jest jednak kilka kwestii, o których warto wiedzieć przed podjęciem zatrudnienia. A zarobki (a w zasadzie ich wysokość) jest jedną z nich. Ile w takim razie przeciętnie zarabia agent nieruchomości? A ile zarabia agent na początku swojej kariery zawodowej?

Jakie zasady panują w branży?
Po pierwsze, należy zrozumieć pewne mechanizmy rządzące branżą pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Otóż, agenci nieruchomości w 99,9% zarabiają wyłącznie na podstawie uzyskanych od klientów prowizji. Krótko mówiąc- agent zarobi tyle, ile wygeneruje obrotu prowizyjnego. Prowizję pośrednik otrzymuje najczęściej po zawarciu przez klienta umowy sprzedaży, najmu czy deweloperskiej. Czasami, jeżeli przy sprzedaży dochodzi do zawarcia tak zwanej umowy przedwstępnej, wówczas pośrednik z reguły otrzyma 50% prowizji, a pozostałe 50%- przy umowie końcowej.

Zatem to wyłącznie od ilości przeprowadzonych transakcji w miesiącu zależy to, ile zarobi agent nieruchomości.

Transakcje potrafią się rozciągać w czasie
Po drugie, należy mieć na uwadze fakt, że transakcje mogą się rozciągać w czasie. To oznacza, że nawet jeżeli na początku miesiąca znajdziesz klienta zainteresowanego daną nieruchomością, to wcale nie oznacza, że jeszcze w tym miesiącu otrzymasz z tego tytułu wynagrodzenie. Czasami kompletowanie dokumentów będzie się przedłużało- do transakcji mogą być potrzebne chociażby rozmaite zaświadczenia czy pozwolenia z poszczególnych urzędów. Być może strony będą musiały zawrzeć umowę przedwstępną, a być może- nieruchomość będzie objęta prawem pierwokupu. To wszystko może sprawić, że finalne przeniesienie własności nieruchomości odwlecze się w czasie. A to oznacza, że w czasie zostanie odsunięte również Twoje wynagrodzenie- i to trzeba mieć na uwadze, rozpoczynając karierę w pośrednictwie.

 

Przygotuj poduszkę finansową
W związku z tym, warto przed rozpoczęciem zatrudnienia w agencji nieruchomości przygotować przynajmniej 2-3 miesięczną poduszkę finansową- tak, aby móc utrzymać się z oszczędności do momentu przeprowadzenia pierwszych transakcji. Tak to po prostu wygląda- początkujący agent nieruchomości najczęściej zarobi jakiekolwiek pieniądze w okolicy 2-3 miesiąca pracy. Pamiętaj zatem- miej poduszkę finansową, ażeby spać spokojnie.

 

Pamiętaj, że około 50% wynagrodzenia trafia na konto Twojej firmy, a drugie 50%- do Ciebie
Z pracą agenta nieruchomości związana jest jeszcze jedna kwestia. W zależności od tego, jakie warunki zaproponuje Ci pracodawca, około 50% wygenerowanego przez Ciebie obrotu trafi do firmy, a druga połowa- do Twojej kieszeni. Oczywiście, podział zysków może być nieco inny- są agencje, które oferują zaledwie 30% wygenerowanego obrotu pracownikowi, zaś 70% biorą do kasy firmy. Z drugiej strony, są agencje, które proponują najbardziej doświadczonym pośrednikom nawet 70 czy 80% obrotu. To wszystko zależy od indywidualnych uzgodnień agenta z biurem- standardowo jednak, początkujący agenci nieruchomości zaczynają pracę przy podziale zysków na poziomie 50/50. Przykładowo zatem, jeżeli nieruchomość była warta np. 500 000 złotych, a wynegocjowałeś od sprzedającego 3% prowizji, wówczas do podziału zostaje 15 000 złotych. Do tego dochodzi ewentualna prowizja od kupującego.

Oczywiście od tych 50%, które należą się agentowi, należy odliczyć wszelkie podatki i obciążenia ZUSowkie- wszystko zależy oczywiście od formy zatrudnienia. Jeżeli chociażby jesteś studentem do 26 roku życia, wówczas podatek dochodowy i obciążenia ZUSowskie na szczęście nie będą Cię dotyczyły.

 

Podsumowanie
Tak naprawdę, o pracy początkującego agenta nieruchomości można się rozpisywać nawet godzinami. Jeżeli akurat Ty jesteś już zdecydowany na rozpoczęcie kariery w nieruchomościach- koniecznie przeczytaj mój e-book na temat tego, jak zostać agentem nieruchomości. Dowiesz się z niego, jak wyglądają procesy rekrutacyjne w biurach nieruchomości, a także jakie usłyszysz pytania na rozmowie kwalifikacyjnej (i jak na nie odpowiadać). Jak się przygotować do rozmowy i jak wybrać najlepszą agencję w Twojej okolicy, która zapewni Ci najlepsze zarobki i możliwości rozwoju. Zainteresowany? Zapoznaj się z nim już dziś:

Przeczytaj też: E-book: jak zostać agentem nieruchomości?

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści