Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Poszukiwanie mieszkania czy wyliczenie zdolności kredytowej- co najpierw?

Udostępnij

Poszukiwanie mieszkania czy wyliczenie zdolności kredytowej- co najpierw?
Większość transakcji nieruchomości w Polsce (szczególnie tych mieszkalnych) odbywa się przy pomocy środków kredytowych. Klienci często zastanawiają się, czy najpierw znaleźć wymarzone mieszkanie i dopiero wtedy rozpocząć procedurę kredytową, czy może na odwrót? To bardzo istotne zagadnienie i warto dobrze je przemyśleć, zanim w ogóle rozpoczniemy proces zakupu swojego nowego „M”. W tym artykule zatem, odpowiem na to pytanie- przeczytaj go, jeśli planujesz zakup mieszkania na kredyt!

Poszukiwanie mieszkania czy wyliczenie zdolności kredytowej- co najpierw?
Zdecydowanie, zdecydowanie i jeszcze raz zdecydowanie- najpierw wyliczenie zdolności kredytowej, a dopiero potem poszukiwanie wymarzonego mieszkania czy domu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, żebyś w ogóle miał świadomość własnych możliwości finansowych. Może się bowiem okazać tak, że znajdziesz już wymarzone lokum, oczami wyobraźni będziesz widział w nim siebie i swoją rodziną, a finalnie… jednak budżet nie spina się tak, jak sobie wstępnie założyłeś.

Kalkulatory internetowe nie zawsze prawdę Ci powiedzą
Część klientów na przykład korzysta z kalkulatorów internetowych i na ich podstawie „wstępnie” wylicza sobie zdolność kredytową. To jeden z najczęściej popełnianych błędów- istnieje bowiem szereg czynników, które mogą wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. I które często nie są ujęte w internetowym kwestionariuszu, na podstawie którego aplikacja mobilna czy kalkulator obliczy dla Ciebie Twoje finansowe możliwości.

Dlatego też zawsze, zawsze, zawsze- najpierw dokładnie zbadaj swoją zdolność kredytową, a dopiero później, zacznij na tej podstawie szukać odpowiedniej nieruchomości. Oszczędzisz dzięki temu czas: zarówno swój, jak i właścicieli nieruchomości czy pośrednika, który będzie Ci je prezentował. Oszczędzisz też sobie potencjalnych rozczarowań- banki potrafią być naprawdę kapryśne (szczególnie od czasu podniesienia stóp procentowych), zatem unikniesz sytuacji, w której faktycznie nastawisz się na daną nieruchomość, a finalnie jednak będziesz musiał z niej zrezygnować.

Badanie zdolności kredytowej: bezpośrednio w banku, czy z doradcą kredytowym?
No dobrze. Skoro już wiesz, że najpierw warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, to drugie pytanie brzmi następująco: sprawdzić ją bezpośrednio w banku, czy z doradcą kredytowym? Odpowiedź jest prosta i brzmi: zawsze z doradcą kredytowym. Dlaczego? Po pierwsze, doradca ma z reguły dostęp do bardzo szerokiej gamy banków. Czasami nawet wszystkich- a jest ich w Polsce ponad dwadzieścia. Dzięki temu, doradca będzie mógł znaleźć dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę. A wierz mi- potrafią się one drastycznie różnić pomiędzy bankami. Zarówno pod kątem zdolności kredytowej samej w sobie, jak i oprocentowania, czy maksymalnego czasu kredytowania. W każdym z tych aspektów różnice pomiędzy bankami potrafią sięgać kilku, a skrajnych przypadkach- nawet kilkunastu procent. I mimo tego, że doradca kredytowy będzie wynagradzany prowizyjnie przez bank (co zostanie ujęte w Twojej racie kredytowej), to finalnie i tak na tym zyskasz.

Po drugie zaś, doradcy kredytowi z reguły nie wysyłają zapytań do Biura Informacji Kredytowej (BIKu), a pracownicy w banku- często tak. Jeśli doszłoby do negatywnej decyzji kredytowej, w BIKu zostanie po tym ślad- i każdy kolejny bank będzie widział, że otrzymałeś odmowę w innej placówce. To może znacząco wpłynąć na Twoją zdolność kredytową w przyszłości!

Jak wybrać dobrego pośrednika kredytowego?
Skoro już wiesz, że lepiej zdecydować się na doradcę kredytowego, niż samodzielnie organizować to w bankach, to… jak wybrać dobrego specjalistę? Przede wszystkim, dobry doradca kredytowy ma w swoich wachlarzu oferty jak największej liczby banków. Są bowiem na rynku doradcy, którzy obsługują 2 czy 3 banki, które najczęściej płacą im po prostu najwyższą prowizję. A nie o to tutaj chodzi. Chodzi o to, abyś to Ty miał jak najlepsze warunki swojej przyszłej hipoteki. Tutaj w grę wchodzi oczywiście etyka zawodowa doradcy kredytowego, ale warto zapytać u pulę banków, z którymi taki specjalista współpracuje. Im jest ona szersza, tym większa szansa na atrakcyjny kredyt.

Czego nigdy nie robić?
Najczęściej popełnianym błędem, który zauważam u klientów, jest przekonanie, że kredytować się można wyłącznie w banku, w którym się posiada konto. To błąd- umowę kredytową możesz podpisać z każdym bankiem. Niezależnie od tego, czy w ogóle kiedykolwiek miałeś z nim styczność, czy też nie. Dlatego tym bardziej- skorzystaj ze wsparcia doradcy kredytowego, aby uzyskać najlepsze warunki hipoteki.

Podsumowanie
Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomógł Ci w decyzji dotyczącej tego, jak zorganizować zakup mieszkania przy pomocy środków kredytowych. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie, albo poszukujesz takiego profesjonalisty- skontaktuj się ze mną! Współpracuję z najlepszymi doradcami kredytowymi w całym kraju, w związku z czym mogę Ci zarekomendować doradcę niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania.

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści