Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

3x „L”, czyli lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Prawda czy mit?

Udostępnij

3x „L”, czyli lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Prawda czy mit?

Na rynku nieruchomości od wielu lat ogromną popularnością cieszy się stwierdzenie, że najważniejsze przy zakupie mieszkania są trzy rzeczy- lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Czy to powiedzenie jest faktycznie tak prawdziwe, jak się wielu wydaje? Czy może jednak istnieją inne kryteria wyboru mieszkania, równie ważne jak lokalizacja? O tym dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

 

To jak to jest z tą lokalizacją?

Nie ulega wątpliwości, że lokalizacja jest bardzo istotnym parametrem mieszkania. Jeżeli przykładowo szukamy lokalu na wynajem studencki, z pewnością będą nas interesowały mieszkania usytuowane jak najbliżej poszczególnych wydziałów szkół wyższych. To samo dotyczy sytuacji, kiedy szukamy mieszkania dla siebie- z reguły mamy przecież nasze ulubione czy chociażby preferowane lokalizacje, w których chcemy zamieszkać. I to niezależnie od tego, czy mówimy o miejscu blisko naszej pracy, centrum miasta czy jednak wolimy ciszę i chcemy zamieszkać na obrzeżach metropolii.

 

Czy lokalizacja jest kluczowa?

W mojej ocenie, lokalizacja jest ważna, nawet bardzo- ale to dopiero pewien „wstępny” warunek zakupu lokalu. Co z tego, że mieszkanie będzie świetnie zlokalizowane, skoro będzie posiadało niepraktyczny układ, ogrzewanie przy pomocy pieców kaflowych (albo elektryczne), czy też będzie usytuowane w suterenie. Lokalizacja jest po prostu jednym z kluczowych kryteriów przy zakupie mieszkania, natomiast nie jest kryterium determinującym wybór tego, czy innego lokalu.

Do świetnej lokalizacji najczęściej muszą dojść dodatkowe warunki, które mieszkanie musi spełnić. Oczywiście, zakup nieruchomości jest zawsze pewną grą kompromisów, natomiast sama lokalizacja to… jednak zdecydowanie za mało. Muszą zagrać również inne czynniki- ilość pokoi, ich układ czy piętro. Mało tego- wielokrotnie zdarzały mi się sytuacje, w której ludzie zainteresowani dwupokojowym mieszkaniem w centrum, finalnie kupowali 4 pokoje na toruńskim Rubinkowie. Takie sytuacje naprawdę się zdarzają- i to wcale nierzadko.

„Świetna lokalizacja”, czyli co znajdziemy w każdym ogłoszeniu o sprzedaży mieszkania

Zabawne jest oczywiście to, że w każdym opisie mieszkania na sprzedaż zawsze znajdziemy informację o tym, że mieszkanie jest… świetnie zlokalizowane. Sprzedawcy będą nas przekonywać o tym, jak świetnym miejscem do życia jest osiedle, na którym znajduje się ich lokal. Jak blisko przyszły nabywca będzie miał z niego do sklepu, szkoły, uniwersytetu czy przystanków tramwajowych i autobusowych.

I trzeba powiedzieć jedno- taki opis wcale nie oznacza, że właściciel mieszkania zaczyna po prostu koloryzować rzeczywistość. Jest wręcz odwrotnie- ludzie mieszkający naście lat w jednej lokalizacji są wręcz przekonani, że jest ona idealna. Wynika to z prostego faktu: ci ludzie od dawna przyzwyczaili się do mieszkania w tym miejscu- i dla nich faktycznie jest ono świetnym obszarem do życia. Co prowadzi nas do istotnego wniosku- lokalizacja i jej ocena jest zawsze względna. To zawsze od indywidualnych potrzeb będzie zależało to, czy akurat my ocenimy daną lokalizację za świetną, czy też nie. Przykładowo: dla rodziców małych dzieci bliskość szkoły czy przedszkola będzie zdecydowanie na plus. Dla singla zaś- niekoniecznie, bo będzie mu się to kojarzyło z hałasem wydobywającym się z placówki.

Po latach doświadczeń na rynku mieszkaniowym doszedłem do wniosku, że nie ma czegoś takiego, jak „obiektywnie” dobra lokalizacja. Są bowiem osoby, które na przykład nie chciałyby za nic w świecie mieszkać w centrum miasta- a przecież centra miast są uznawane za najlepszą lokalizację pod słońcem! Jednak nie dla wszystkich. Dlatego zawsze należy pamiętać, ze „idealna lokalizacja” będzie dla każdego z nas oznaczała coś innego. A rolą agenta nieruchomości jest wydobyć od klienta poszukującego nieruchomość informacje o tym, co akurat on konkretnie uważa za „idealną lokalizację”.

 

Dlatego też, moim zdaniem, lokalizacja jest zaledwie jednym z wielu czynników, który sprawia, że nieruchomość będzie naprawdę atrakcyjnym towarem. Jeżeli Ty poszukujesz mieszkania w idealnej dla siebie lokalizacji i chcesz, aby pomógł Ci w tym profesjonalista- zgłoś się do mnie. Od lat pomagam klientom w znalezieniu mieszkań, których nie znajdą oni na portalach ogłoszeniowych.

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści