Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Podatek VAT od usługi pośrednictwa- w jakiej jest wysokości i kiedy występuje?

Udostępnij

Podatek VAT od usługi pośrednictwa- w jakiej jest wysokości i kiedy występuje?
Klienci zainteresowani skorzystaniem z pomocy pośrednika nieruchomości często zastanawiają się, jakie są koszty tego typu usługi- i co wchodzi w jej skład. Tym bardziej, że często niektóre biura doliczają podatek VAT do swoich usług, inne zaś- niekoniecznie. To jak to w końcu jest z tym VATem? Czy i kiedy biuro nieruchomości musi obciążyć klienta tym właśnie podatkiem?

Podatek VAT od usługi pośrednictwa- należy płacić, czy też nie?
Co do zasady, usługa pośrednictwa jest objęta podatkiem VAT. I tak się najczęściej dzieje- do usługi doliczany jest ten podatek w wysokości 23%. Natomiast są biura nieruchomości, u których tego podatku płacić nie trzeba. Z czego to wynika? Co prawda usługa pośrednictwa jest obligatoryjnie objęta podatkiem VAT, natomiast przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, może skorzystać z tak zwanego „zwolnienia podmiotowego”, czyli po prostu może zrezygnować z doliczania do usługi tej daniny. Warunek jest jednak jeden- łączna sprzedaż usług całej prowadzonej działalności nie może przekroczyć 200 000 złotych rocznie.

Sprawdź szkolenia online dla klientów indywidualnych i pośredników! Reszta artykułu poniżej

Usługa bez VATu tańsza i korzystniejsza dla konsumenta
Jest to zdecydowanie propozycja korzystna dla konsumentów- a to oni są przecież najczęściej klientami biur nieruchomości. Klient może wówczas zapłacić za usługę bez tego podatku, który wynosi aż 23%.

Dla przykładu, załóżmy, że usługa pośrednictwa sprzedaży mieszkania wyniosła klienta 10 000 złotych netto. Jeżeli biuro nieruchomości jest zwolnione z VATu, wówczas ta kwota będzie kwotą ostateczną. Jeżeli zaś biuro jest VATowcem, wówczas należy do finalnej ceny doliczyć aż 2300 złotych, co daje łącznie 12 300 zł. Różnica jest zatem naprawdę ogromna- bez problemu można z tej różnicy pokryć chociażby koszty notarialne, nawet ze sporym zapasem.

Zwolnienie podmiotowe faworyzuje małe, lokalne biura nieruchomości
Podmiotowe zwolnienie z VATu przy usłudze pośrednictwa bez dwóch zdań faworyzuje na rynku małe, lokalne biura nieruchomości. I bardzo dobrze- w małych firmach nieruchomościowych, gdzie usługi świadczy najczęściej właściciel firmy, wiedza rynkowa i jakość obsługi jest po prostu zdecydowanie wyższa, niż w ogromnych molochach nieruchomościowych. Wynika to z faktu, że duże biura nieruchomości od czasu deregulacji zawodu w 2014 roku masowo rekrutują losowe wręcz osoby, całkowicie nieprzygotowane do świadczenia usługi pośrednictwa. Dodatkowo, właściciel biura jest pewnym gwarantem świadczenia wyższej jakości usług, niż szeregowy pracownik agencji. Pisałem o tym szerzej w artykule:  https://dlnnieruchomosci.pl/wlasciciel-biura-nieruchomosci-czy-pracownik-z-kim-wspolpraca-bedzie-dla-ciebie-korzystniejsza/

Jeżeli zatem wybierasz biuro nieruchomości, rozważ postawienie na lokalne biuro z ugruntowaną renomą. Po pierwsze, istnieje spora szansa, że zapłacisz za usługę po prostu mniej o podatek VAT, a po drugie, właściciel lokalnego biura z reguły ma duże większe doświadczenie w branży, niż szeregowy agent dużej, nierzadko sieciowej agencji.

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści