Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Mieszkanie nad garażem- czy warto kupić?

Udostępnij

Mieszkanie nad garażem- czy warto kupić?

Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego, często możemy spotkać się z lokalami umiejscowionymi bezpośrednio nad halą garażową. Część potencjalnych nabywców ma oczywiście spore obawy co do nabycia takiej nieruchomości- boją się oni, że zamieszkiwanie bezpośrednio nad wjazdem do hali garażowej może być dla nich bardzo uciążliwe. A jak jest w rzeczywistości? Poznaj najważniejsze aspekty dotyczące mieszkania zlokalizowanego nad wjazdem do garażu podziemnego.

 

Mieszkanie nad wjazdem do hali garażowej- na co trzeba się przygotować? Są minusy i jeden plus

Z mieszkaniem, które znajduje się bezpośrednio nad wjazdem do hali garażowej, związanych jest kilka, ważnych kwestii- niestety, głównie negatywnych, choć dostrzegam jeden pozytyw takiej konfiguracji. Pozytywem będzie to, że są to z reguły jedne z ostatnich mieszkań (jeśli nie ostatnie), które zostają deweloperom do sprzedaży w całej inwestycji. To oznacza, że często budowniczy będą skłonni do negocjacji ceny i będziemy mogli nabyć taką nieruchomość nieco taniej, niż inne lokale w budynku. Z drugiej jednak strony, nie liczyłbym na jakieś gigantyczne obniżki- cena takiego lokalu będzie się w najbardziej optymistycznym wariancie różniła o maksymalnie kilkaset złotych na metrze kwadratowym- a i to wcale nie jest pewne. Są bowiem deweloperzy, którzy będą woleli poczekać ze sprzedażą mieszkania, niż udzielać klientowi jakiegokolwiek rabatu. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli liczysz na obniżkę, prawdopodobnie przy nieruchomości nad bramą garażową będziesz miał największe szanse na jej wynegocjowanie. I na tym w zasadzie kończą się plusy mieszkania nad garażem- bo niestety, minusów będzie w tym kontekście znacznie, znacznie więcej.

 

Mieszkanie nad bramą garażową- hałas

Pierwszym i w zasadzie najważniejszym minusem związanym z mieszkaniem nad wjazdem do hali garażowej, będzie oczywiście… hałas. I mowa tu zarówno o hałasie aut wjeżdżających i wyjeżdżających z garażu podziemnego, jak i hałasie spowodowanym samym otwieraniem i zamykaniem bramy. Jeśli chodzi o auta- tutaj mamy de facto loterię, bo nie jesteś w stanie przewidzieć, jaki wydech w swoim aucie zamontuje ten, czy inny sąsiad.

Z drugiej zaś strony, jesteś w stanie przewidzieć ewentualną częstotliwość powstawania hałasu. Jeżeli blok jest mały, a hala garażowa liczy zaledwie kilka/kilkanaście miejsc, raczej hałas nie będzie występował tak często. Są jednak bloki, gdzie mamy do czynienia z kilkudziesięcioma, a nawet setką i więcej miejsc postojowych. I tutaj, naprawdę, hałas może znacząco nam przeszkadzać. To samo dotyczy odgłosu, który wydaje sama brama- nie jesteś w stanie do końca przewidzieć, jak głośny będzie mechanizm otwierający bramę, jak też tego, jak ten dźwięk będzie się roznosił po całej okolicy, a szczególnie- w okolicy Twojego okna czy balkonu.

 

Jak sobie radzić z hałasem nad wjazdem do bramy garażowej?

Na szczęście, istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z takim hałasem. Najpopularniejszym z nich będzie oczywiście zamontowanie okien o zdecydowanie większej szczelności dźwiękowej, o podwyższonym stopniu wyciszenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zredukujesz dochodzący z zewnątrz hałas. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie będzie działało wyłącznie przy… zamkniętych oknach. Przy otwartym, czy nawet uchylonym oknie wygłuszenia zainstalowane w oknach nie będą spełniały swojej roli- tak samo, kiedy na przykład spędzasz czas na balkonie.

Chcesz wiedzieć wszystko na temat zakupu mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego? Obejrzyj moje kursy online!

Poniżej reszta artykułu

Z drugiej zaś strony, rozmawiałem wielokrotnie z mieszkańcami takich lokali, i mówili mi oni wprost- do wszystkiego można się bardzo szybko przyzwyczaić. Często klienci sygnalizowali, że przez pierwszych kilka nocy naprawdę ciężko było im zasnąć, kiedy sąsiad wracał z pracy późnym wieczorem i uruchamiał bramę wjazdową. Jednak po kilku bezsennych dobach, okazało się, że lokatorzy takich mieszkań dosyć szybko przyzwyczajali się do hałasu generowanego przez samochody i bramę garażową. I to jest dobra wiadomość dla Ciebie, jeśli rozważasz taki zakup takiej nieruchomości (choć pewnie zdarzą się osoby, które nigdy się do tego nie przyzwyczają). Nieco gorsza wiadomość jest związana z tym, że o ile do hałasu człowiek się relatywnie szybko przyzwyczai, to są kwestie, do których przywyknąć znacznie trudniej…

 

Mieszkanie nad wjazdem do hali garażowej- kurz i zapach spalin

Tutaj, zdecydowanie trudniej będzie się nam przyzwyczaić do powstającego zapachu spalin i kurzu, który będzie się wydobywał znad wjazdu do hali garażowej. I tutaj nic szczególnego nie poradzimy, poza ewentualnym zainstalowaniem oczyszczacza powietrza w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że tak, jak w przypadku wygłuszających okien, tak w przypadku oczyszczacza powietrza, nie zadziała on prawidłowo przy otwartym oknie- o wypoczynku na balkonie czy tarasie nie wspominając.

 

Hala garażowa- kwestia serwisów i napraw

Nieco mniej uciążliwe mogą być niedogodności wynikające z serwisów i napraw samej bramy do hali garażowej. Należy ją bowiem systematycznie serwisować, aby wspólnota mieszkaniowa nie utraciła gwarancji na poszczególne elementy bramy. Tutaj, częstotliwość zależy oczywiście od indywidualnych zaleceń i wymogów producenta, natomiast najczęściej w pierwszych latach użytkowania przegląd bramy wjazdowej odbywa się co około 6 miesięcy, a następnie- raz do roku.

Zarówno mechanizm, jak i inne poszczególne elementy powinny być na bieżąco serwisowane i naprawiane, aby nie uległy przedwczesnemu zużyciu. Z względu na swoją częstotliwość, nie powinno to nam przysporzyć wielu problemów- chyba, że brama garażowa psuje się nader często i serwis wzywany jest częściej, niż w „standardowych” wypadkach.

 

Mieszkanie nad halą garażową- może być ciężko Ci je sprzedać

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć kupując mieszkanie nad halą garażową, jest kwestia… ewentualnej sprzedaży lokalu w przyszłości. Ty, obecnie stojąc przed tą decyzją, masz sporo wątpliwości, zgadza się? Ludzie, którzy mogą chcieć nabyć od Ciebie takie mieszkanie w przyszłości, również będą je mieli. Możesz się zatem z góry przygotować na to, że jeżeli będziesz chciał kiedykolwiek w przyszłości sprzedać swoje mieszkanie, to prawdopodobnie poszukiwanie nowego nabywcy zajmie więcej czasu, niż w przypadku „przeciętnych” nieruchomości. Po prostu pula potencjalnych kupców będzie znacznie węższa, niż w przypadku „standardowego” mieszkania. Może to być o tyle uciążliwe, że jeżeli będzie Ci zależało na szybkiej sprzedaży nieruchomości, niemal na pewno będziesz musiał obniżyć cenę za swój lokal poniżej pewnych oczekiwań. Między innymi dlatego tak ważne jest wynegocjowanie odpowiedniej ceny już w momencie, kiedy to Ty nabywasz takie mieszkanie.

 

Mieszkanie nad halą garażową- ile miejsc postojowych jest w środku? To będzie miało istotny wpływ na negatywne czynniki

Na koniec, zadaj sobie pytanie o istotną kwestię- jak wiele miejsc postojowych znajduje się w hali garażowej? Jeśli jest to niewielka wspólnota mieszkaniowa i tych miejsc będzie zaledwie kilkanaście- pół biedy. Jeżeli jednak będzie ich kilkadziesiąt lub więcej- może to być naprawdę uciążliwe. I to warto przeliczyć zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie.

 

Mieszkanie nad halą garażową- podsumowanie

Mieszkanie nad halą garażową z reguły przysparza więcej problemów, niż korzyści. Jedynym plusem nabycia takiego lokalu jest w zasadzie tylko to, że łatwiej będzie nam wynegocjować ewentualną obniżkę ceny- czy to z deweloperem, czy prywatnym sprzedawcą z rynku wtórnego. Niezależnie od tego, decyzję od zakupie mieszkania nad wjazdem do garażu podziemnego należy bardzo dobrze przemyśleć- również w kontekście jego ewentualnej, dalszej odsprzedaży.

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści