Kto odpowiada za długi wspólnoty mieszkaniowej?
Budownictwo wielorodzinne może funkcjonować w dwóch formach organizacyjnych: wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Z racji tego jednak, że od 2007 roku nie można już ustanawiać spółdzielczo-własnościowego prawa do lokalu, spółdzielnia jako forma organizacji zbiorowego mieszkalnictwa jeszcze bardziej ustępuje miejsca wspólnotom mieszkaniowym. Dzisiaj zatem, nabywając lokal mieszkalny, budynek w którym się on znajduje będzie z dużym prawdopodobieństwem funkcjonował w ramach właśnie wspólnoty mieszkaniowej.
Oczywiście, potencjalni nabywcy mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych chcieliby mieć stuprocentową pewność, że kupują lokal bez żadnych obciążeń. Weryfikują w tym celu rozmaite dokumenty, takie jak księga wieczysta mieszkania, czy szereg innych zaświadczeń od sprzedających. Jednak z reguły dotyczą one samego lokalu, nie zaś wskazanej wspólnoty mieszkaniowej. A należy pamiętać, że oprócz obciążeń samego lokalu, obciążona może być także… właśnie sama wspólnota. Pojawia się zatem pytanie- kto odpowiada za długi wspólnoty mieszkaniowej?
Kto odpowiada za długi wspólnoty mieszkaniowej? Odpowiedź może zaskoczyć
Przechodząc od razu do sedna i odpowiadając na pytanie: za długi zaciągnięte przez wspólnotę mieszkaniową odpowiadają wszyscy współwłaściciele. Powstaje zatem pytanie- czy każdy zapłaci tyle samo? Odpowiedź jest jedna: każdy ze współwłaścicieli odpowiada za długi wspólnoty adekwatnie do posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej. Innymi słowy, każdy ze współwłaścicieli zapłaci sumę pieniędzy adekwatną do udziałów będących jego własnością. Przykładowo zatem, jeżeli dług wynosi 10 000 zł, a jeden ze współwłaścicieli posiada 1/10 udziału, wówczas obciąża go kwota równa 1000 zł.
Co w przypadku, gdy jeden właściciel posiada więcej, niż jedno mieszkanie?
Jeżeli jeden ze współwłaścicieli posiada więcej, niż jedno mieszkanie w budynku, to jaka część długu będzie go obciążać? Tutaj, odpowiedź jest analogiczna i brzmi: dług będzie obciążał go adekwatnie do sumy wszystkich posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej.
Podział części wspólnych do wyłącznego korzystania
A co w przypadku, kiedy lokale nie są wyodrębnione, a mieszkańcy funkcjonują w ramach umowy quad-usum, czyli umowy o podział nieruchomości do wyłącznego korzystania? Znów zasada jest ta sama- każdy ze współwłaścicieli odpowiada za długi wspólnoty adekwatnie do posiadanego udziału w nieruchomości.