Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości?

Udostępnij

Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości?
Niezależnie od tego, czy planujesz kupić, czy też sprzedać swoją nieruchomość, być może planujesz skorzystać z usług pośrednika w całym tym procesie. A jedną z kwestii, która dość mocno interesuje klientów w tym kontekście, jest oczywiście to, ile wynosi prowizja agenta nieruchomości. W tym artykule zatem postaram się tę kwestię przybliżyć i wyjaśnić- tak, abyś miał przynajmniej wstępny zarys kosztów, na jakie się trzeba przygotować współpracując z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami.

Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości i dlaczego rozliczana jest ona w procentach?
Po pierwsze, należy najpierw odpowiedzieć na pewne dość istotne pytanie, mianowicie: dlaczego agenci nieruchomości pobierają wynagrodzenie wyrażone w procentowej prowizji? Tę kwestię wyjaśniam w podlinkowanym wyżej artykule, natomiast upraszczając, można powiedzieć, że… nie istnieje żadne logiczne uzasadnienie dla pobierania wynagrodzenia procentowego. Jest to pewnego rodzaju zwyczaj, który przyjął się na rynkach zachodnich i który został zaadaptowany na nasz rodzimy rynek nieruchomości.

Czy pośrednik może pobierać inne wynagrodzenie, niż te prowizyjne?
Tak naprawdę, pośrednik może pobierać wynagrodzenie w różnych formach- niekoniecznie w formie prowizji od sprzedaży. Generalnie, istnieją 3 podstawowe modele uzyskiwania wynagrodzenia przez agenta nieruchomości. Pierwszy to wspomniany model prowizyjny, czyli wynagrodzenie uzyskiwane za efekt- najczęściej podpisanie umowy sprzedaży przez klientów. Drugi, to wynagrodzenie uzyskiwane za konkretne czynności (na przykład za sesję fotograficzną czy sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości) i wreszcie model mieszany- będący połączeniem obu powyższych. W trzecim modelu, agent nieruchomości otrzymuje z jednej strony wynagrodzenie za poszczególne czynności, które wykonuje, a z drugiej strony, motywowany jest do pracy prowizją, do której ma prawo dopiero w momencie doprowadzenia do jakiegoś efektu- najczęściej, do podpisania umowy przedwstępnej, deweloperskiej, czy też przeniesienia własności. Szerzej modele uzyskiwania wynagrodzenia przez agenta nieruchomości opisuję w tym artykule.

Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości- czyli o stawkach rynkowych słów kilka
Przejdźmy zatem do sedna- ile wynosi prowizja agent nieruchomości? Standardowo, średnia rynkowa waha się od 1 do 3 procent od wartości nieruchomości- i to niezależnie od tego, czy mówimy o prowizji od strony kupującej, czy sprzedającej. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy agencje pobierają zarówno mniejsze, jak i większe opłaty. Związane jest to z wieloma kwestiami: doświadczeniem i profesjonalizmem agenta, zakresem czynności, które wchodzą w skład usługi pośrednictwa (powinny być one skatalogowane w umowie) i innymi zmiennymi. Należy dodać, że do usługi może, ale nie musi być doliczany podatek VAT- zależy to od rocznych obrotów biura nieruchomości i tego, czy podlega takiemu zwolnieniu podatkowemu. Ma to jednak kolosalne znaczenie dla konsumentów, którzy niewiele z taką fakturą mogą zrobić.

W przeciwieństwie do przedsiębiorców, konsumenci nie umieszczą takiej faktury w kosztach, jak i nie odliczą z niej podatku VAT. Dlatego warto zapytać przed podjęciem współpracy z pośrednikiem, czy do wynagrodzenia agenta będzie doliczany właśnie 23% podatek VAT. Nie zmienia to jednak faktu, że w umowie pośrednictwa agent powinien jasno zawrzeć informację o tym, jaka będzie kwota brutto do zapłacenia z tytułu usługi pośrednictwa. Tak, aby konsument miał klarowną i jasną wiedzę na temat tego, na jaką kwotę należy się przygotować.

Kiedy agent nieruchomości będzie pobierał prowizję od klienta?
Na rynku przyjęło się, że agent nieruchomości (jeżeli funkcjonuje w modelu prowizyjnym, który jest najczęściej spotykany) pobiera swoje wynagrodzenie w momencie zawarcia konkretnej umowy przez klienta: przedwstępnej, deweloperskiej (w przypadku rynku pierwotnego) czy przeniesienia własności do nieruchomości. Przy czym, bardzo często wynagrodzenie to jest poniekąd „rozbijane” na dwie transze, jeśli dochodzi do umowy przedwstępnej. Zwyczajem jest bowiem pobieranie połowy wynagrodzenia przy umowie przedwstępnej, drugiej połowy zaś- przy umowie ostatecznej, przenoszącej własność do nieruchomości.

Należy jednak zaznaczyć, że jest to wyłącznie zwyczaj, a nie jakkolwiek odgórnie narzucony obowiązek. Wszystkie te kwestie reguluje umowa pośrednictwa- i od jej zapisów zależy to, kiedy agent uzyskuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Dlatego właśnie, bardzo dobrze wczytaj się w umowę z agentem nieruchomości przed jej podpisaniem. To w niej znajdziesz zapisy mówiące o tym, kiedy i jakie wynagrodzenie należy się pośrednikowi.

Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości- podsumowanie
Jak widać, kwestia prowizji agenta nieruchomości (i jej wysokości) nie jest kwestią specjalnie skomplikowaną. Jeżeli jednak po lekturze tego tekstu nasunęły Ci się jakiekolwiek pytania dotyczące usługi pośrednictwa, wynagrodzenia za jej wykonanie czy też innej kwestii z nią związaną- skontaktuj się ze mną. Od lat wyjaśniam klientom rozmaite kwestie związane właśnie z wykonaniem umów pośrednictwa na rynku. Zapraszam!

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści