Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Wynajmujący i najemca. Najem, wynajem, podnajem. Sprawdź definicje!

Udostępnij

Wynajmujący i najemca. Najem, wynajem, podnajem. Sprawdź definicje!
Jeżeli interesujesz się rynkiem nieruchomości, z pewnością chcesz rozróżniać podstawowe pojęcia, które funkcjonują w jego ramach. Do grupy często mylonych terminów należą chociażby takie definicje jak „najemca”, „wynajmujący”, „wynajem” czy „podnajem”. To, czym dokładnie są, wyjaśnię w tym krótkim poradniku. Zapraszam do lektury!

Kim jest najemca?
Najemca, innymi słowy, to po prostu lokator- osoba, której udostępniany jest lokal w ramach umowy najmu. Jeżeli zatem wynajmujesz od kogoś mieszkanie czy biuro, wówczas jesteś jego najemcą.

Kim jest wynajmujący?
W dużym uproszczeniu, wynajmujący to właściciel lokalu, który jest udostępniany najemcy. Celowo napisałem „w dużym uproszczeniu”, bowiem wynajmujący jest właścicielem lokalu w zdecydowanej większości przypadków, ale nie zawsze. Może się okazać, że czasami wynajmujący nie jest bezpośrednio właścicielem lokalu.

Kiedy mam do czynienia z taką sytuacją? Na przykład wtedy, kiedy ktoś wynajmuje mieszkanie od właściciela, zamieszkuje jeden pokój, a pozostałe pomieszczenia wynajmuje innym lokatorom. Ten rodzaj wynajmu ma jednak swoją branżową nazwę i nazywa się… podnajmem nieruchomości.

Podnajem nieruchomości- na czym polega?
Jak wyżej wskazałem, z podnajmem mamy do czynienia wtedy, kiedy jakaś osoba (lub firma) wynajmuje bezpośrednio od właściciela nieruchomość, a następnie podnajmuje ją w całości lub w częściach innym osobom. Warto zauważyć jedną rzecz- ktoś, kto przeprowadza taki zabieg, jest jednocześnie najemcą (w relacji z właścicielem nieruchomości), jak i wynajmującym- w relacji z lokatorami, którzy docelowo zamieszkują lokal.

Warto dodać, że od kilku lat prężnie działa wiele firm zajmujących się zawodowo podnajmem. Takie firmy wynajmują nieruchomość od właściciela, przeprowadzają mniej lub bardziej zaawansowany remont (np. dzieląc mieszkanie na większą ilość pokoi) aby zmaksymalizować zyski z najmu, a następnie wynajmują lokal na wolnym rynku. Więcej o podnajmie jako sposobie zarabiania na nieruchomościach przeczytasz w tym artykule: podnajem nieruchomości- na czym polega?

Podsumowanie
Jak widać, powyższe terminy, choć często mylone, są tak naprawdę proste do wyjaśnienia. Jeżeli jednak po lekturze tego artykułu pojawiły Ci się jakieś pytania- skontaktuj się ze mną, a rozwieję Twoje wątpliwości!

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści