Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Tani kredyt 2%- czekać, czy kupować mieszkanie już teraz?

Udostępnij

Tani kredyt 2% to wręcz flagowy program partii rządzącej, mający na celu wspieranie polskiego mieszkalnictwa. Zapowiedziany na początku tego roku program ma pomóc młodym osobom w zakupie swojego pierwszego „M”. Jednak wokół projektu narosło wiele niejasności, które do momentu wejścia w życie finalnej ustawy zostaną pewnie jedną wielką niewiadomą. Co więcej, w dwuznacznej sytuacji zostali postawieni wszyscy ci, którzy planują zakup mieszkania. Stoją oni przed dylematem- kupować, czy czekać na wejście programu? O tym porozmawiamy w dzisiejszym artykule.

 

Tani kredyt 2%- jakie jest tło programu?

Tani kredyt 2% ma być w założeniu tańszą alternatywą do obecnie wysokooprocentowanych kredytów na rynku komercyjnym. Na ten moment, oprocentowanie proponowane przez banki jest nad wyraz wysokie- a wynika to oczywiście z podniesienia stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. Podnoszone od końcówki 2021 roku do końcówki 2022 roku stopy wzrosły z 0,10%, aż do 6,75%. To zaś odbiło się znacząco na ratach kredytów hipotecznych, gotówkowych, czy leasingów. Pomocą są oczywiście tak zwane „wakacje kredytowe”, które uratowały niejeden budżet domowy przed sprzedażą nieruchomości.

Jakie są zapowiadane warunki programu tanich kredytów?

W teorii i „na papierze”, program ma objąć osoby do 45 roku życia, które dotąd nie posiadały na własność mieszkania lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Będą mogły z niego skorzystać rodziny, w których przynajmniej jeden z małżonków ma mniej, niż 45 lat i spełnia inne warunki programu. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się także osoby samotne, nie posiadające dzieci ani małżonka. Nie będzie ponadto żadnego kryterium dochodowego- program ma w założeniu obejmować wszystkie osoby, które będą zainteresowane i które oczywiście… będą posiadały zdolność kredytową do zaciągnięcia takiego zobowiązania.

 

A jak realnie będzie wyglądał program?

I teraz właśnie dochodzimy do sedna problemu, bowiem odpowiedź na to pytanie brzmi: nie wiadomo. Nie wiemy na ten moment, jaką finalnie formę przyjmie program. Czy będą jakiekolwiek zmiany, ograniczenia czy dodatkowe kryteria kwalifikujące do otrzymania kredytowego wsparcia. Dopóki zatem na ustawie nie złożył podpisu prezydent, tak naprawdę ciągle może się okazać, że program zupełnie zmieni swoją trajektorię.

 

Tani kredyt 2%- kiedy wejdzie w życie?

Teoretycznie, tani kredyt 2% ma wejść w życie już 1 lipca 2023 roku. Czy wejdzie? Nie wiadomo. Natomiast nawet, jeżeli program zostanie uruchomiony w zapowiadanej formie, to realnie, minie przynajmniej kilka miesięcy, zanim banki przygotują odpowiednią infrastrukturę pod te właśnie kredyty. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że nawet (podkreślam- nawet) jeżeli program wejdzie w życie zgodnie z zapowiedziami 1 lipca 2023, to… skorzystać z niego będzie można najwcześniej dopiero pod koniec roku kalendarzowego. Można zatem między bajki włożyć wszelkie zapowiedzi o ogromnym skoku cenowym na rynku już w okresie wakacyjnym.

 

Czy ceny nieruchomości wzrosną przez ten program?

Tak naprawdę za wcześnie jest na to, aby prognozować czy program tanich pożyczek na zakup mieszkania faktycznie sprawi, że ceny nieruchomości poszybują do góry. Po pierwsze bowiem, nawet, jeżeli program zostanie uruchomiony zgodnie z planem, nie wiadomo, ile osób faktycznie z niego skorzysta. Nie wiadomo, jaka będzie ogólna sytuacja na rynku za kilka miesięcy. Nie wiemy, czy przypadkiem stopy procentowe nie spadną, lub nie wzrosną. Nie wiemy wreszcie, czy marże banków nie pójdą w górę i z pozoru atrakcyjny kredyt nie okaże się… mniej korzystny, niż pierwotnie zakładano. Nie wspominając oczywiście o zdolności kredytowej Polaków- żeby skorzystać z programu, każdy beneficjent będzie musiał oczywiście taką zdolność wykazać. Żaden bank przecież nie udzieli kredytu osobie, która może mieć problemy ze spłatą comiesięcznych rat.

 

Wszystkie wyżej wymienione aspekty to pewne niewiadome, które zaważą na tym, ile osób skorzysta z programu i czy wówczas ceny nieruchomości spadną, czy też zmaleją.

 

Kupować, czy czekać?

W tym momencie dochodzimy do sedna problemu- kupować, czy czekać? Jeśli jest to zakup gotówkowy, doradzam zakup. Ceny nieruchomości prawdopodobnie będą spadać przez najbliższe kilka miesięcy, natomiast jeszcze bardziej będzie spadać wartość pieniądza. Dlatego też, jeżeli planujesz zakup za gotówkę- jest to bez wątpienia korzystny okres na zawarcie transakcji i poszukiwanie okazji cenowych, o czym piszę w tym artykule. Jeżeli jednak zakup planujesz ze środków kredytowych- ja osobiście wstrzymałbym się z zakupem przynajmniej do lipca, aby sprawdzić, jakie faktycznie warunki będą oferowane przez program tani kredyt 2%.

 

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści