Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Początkujący agent nieruchomości- co musi wiedzieć na starcie swojej kariery?

Udostępnij

Początkujący agent nieruchomości- co musi wiedzieć na starcie swojej kariery?
Początkujący agent nieruchomości musi zmagać się z wieloma przeciwnościami losu. Nowa praca, nowe środowisko, być może w ogóle pierwsza poważna praca w życiu. To wszystko, w połączeniu z ogólnie stresującym charakterem naszej profesji sprawia, że wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z nieruchomościami nierzadko dość szybko nabiera wątpliwości, czy aby na pewno dobrze wybrało swoją nową ścieżkę zawodową. Jednak aby uniknąć pewnych „niespodzianek” i być chociażby wstępnie przygotowanym na wyzwania, jakie rzuca przed nowymi pośrednikami ta wymagająca branża, warto zapoznać się z tym, jak wyglądają początki każdego agenta. Co zatem powinien wiedzieć każdy początkujący pośrednik w obrocie nieruchomościami?

 

Początkujący agent nieruchomości. Po pierwsze- przygotuj się na nienormowane godziny pracy
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinien wiedzieć początkujący agent nieruchomości, jest fakt, że absolutną normą w naszej profesji są nienormowane godziny pracy. To niestety (lub stety- zależy jak na to spojrzeć) nie wygląda tak, że przychodzi się do pracy na godzinę 8 rano, a o 16 ją kończy, zapominając o obowiązkach służbowych. Jest wręcz odwrotnie- godziny spotkań „pozyskowych” (czyli tych z właścicielami nieruchomości chcących je wynająć lub sprzedać) odbywają się wtedy, kiedy… klienci mają po prostu czas. A z reguły (choć nie zawsze), ten czas mają w godzinach popołudniowych. Są oczywiście od tego wyjątki, kiedy to np. ktoś pracuje w systemie zmianowym, zdalnie, jest na emeryturze lub ma po prostu wolne. W większości jednak, nasi klienci mają czas na rozmowę z agentem nieruchomości dopiero w godzinach popołudniowych. To samo zresztą dotyczy prezentacji nieruchomości potencjalnym nabywcom- one również, odbywają się najczęściej w godzinach popołudniowych.

Oczywiście, agenci o ugruntowanej renomie na rynku, jeśli mają odpowiednio dużą ilość klientów, mogą próbować dostosowywać spotkania z klientami do swojego kalendarza. Jednak zaczynając w tej branży, powinieneś się przygotować raczej na to, że to Ty będziesz musiał się dostosować do klienta- a nie on do Ciebie. Tym bardziej, że właśnie ta szeroka dostępność czasowa może być Twoją mocną kartą przetargową w porównaniu z bardziej doświadczonymi pośrednikami. Niektórzy klienci bowiem będą kładli największy nacisk na sprawną komunikację z agentem- i tutaj, jeśli zaczynasz pracę w nieruchomościach, możesz się wyróżnić na tle swojej konkurencji. Niezmiennie jednak, pamiętaj o tym, że praca pośrednika to nienormowane godziny pracy, a klienci dzwonią często o naprawdę niestandardowych godzinach. Tak to po prostu wygląda w tej branży.


Po drugie, Twoje zarobki zależą… w 90% od Ciebie
Praca pośrednika w obrocie nieruchomościami odbywa się najczęściej w systemie prowizyjnym. A mówiąc wprost- zarobisz tyle, ile obrotu wygenerujesz w danym miesiącu (minus oczywiście część, którą oddasz do biura, plus wszystkie obciążenia ZUSowsko-podatkowe). To, ile dokładnie zarobisz i jak odbywa się rozliczanie prowizji pomiędzy agentem nieruchomości, a biurem, opisuję w tym artykule:
ile tak naprawdę zarabia początkujący agent nieruchomości?

 

Po trzecie- ze szkoleniami w biurach nieruchomości bywa różnie
To, o czym jeszcze warto wspomnieć, to fakt, że początki w tej branży powinna stanowić w ogromnej mierze… po prostu edukacja. Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia- to codzienność początkującej osoby w tej branży. Zarówno z prawa obrotu nieruchomościami, fotografii, home stagingu, marketingu, tworzenia opisów nieruchomości, czy umiejętności sprzedażowych. Jednak, praktyka pokazuje, że ze szkoleniami w biurach nieruchomości bywa naprawdę bardzo różnie. Nacisk kładziony jest przede wszystkim na umiejętności stricte sprzedażowe, z pominięciem absolutnych podstaw prawnych tej profesji.

Pisałem w swoim e-booku jak zostać agentem nieruchomości” o tym, że paradoksalnie, Twojemu pracodawcy niekoniecznie zależy na tym, abyś jak najbardziej się rozwijał. Dlaczego? Ano dlatego, że zbyt wyedukowany agent nieruchomości prędzej lub później (z reguły prędzej) otworzy własne biuro nieruchomości, będąc konkurencją dla swojego byłego pracodawcy. Jeżeli zatem chcesz się doszkolić, a w zasadzie gruntownie przygotować do pracy agenta niezależnie od szkoleń w biurze, obejrzyj mój kurs: profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami i zdobądź wiedzę, która zapewni Ci dynamiczny i pewny start w tej wymagającej branży.

 

Mityczne „3 pierwsze miesiące”- prawda czy fałsz?
W branży bardzo popularne jest stwierdzenie mówiące o tym, że decydujące (i zarazem najtrudniejsze) będą Twoje pierwsze 3 miesiące w branży. Coś w tym jest- pierwsze 3 miesiące dla początkującego agenta nieruchomości to nie tylko czas intensywnego szkolenia (zarówno tego, które powinno być przeprowadzone w biurze przez przełożonych, jak i obejmującego doszkalanie się we własnym zakresie). To także czas wzmożonego wysiłku, którego celem będzie jak najszybsze pozyskanie ofert nieruchomości do sprzedaży, a także jak najszybsze budowanie własnej bazy klientów.

I faktycznie, jeżeli w ciągu 3 miesięcy nie uda się dopiąć choćby jednej transakcji, należałoby przemyśleć, czy ta nowa ścieżka zawodowa jest na pewno odpowiednia i czy nie wymaga jakiejś korekty. Dlatego też, bardziej uczciwi ze swoimi pracownikami właściciele biur nieruchomości już na etapie rekrutacji sygnalizują, że wchodząc do branży należy być przygotowanym finansowo na te kilka miesięcy, podczas których agent przede wszystkim buduje swoją bazę klientów, a dopiero potem, dzięki niej, finalizuje pierwsze transakcje.

 

Początkujący agent nieruchomości- podsumowanie
Jak widać, istnieje wiele kwestii, o których powinien wiedzieć każdy pośrednik rozpoczynający swoją przygodę w tej wymagającej branży. Tych zagadnień jest jednak zdecydowanie więcej- i zachęcam do obejrzenia wyżej podlinkowanego kursu, który stanowi solidną bazę do wejścia w świat nieruchomości i zarabiania naprawdę wysokich pieniędzy.

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści