Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu musi mieć założoną księgę wieczystą?

Udostępnij

Czy każde spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu musi mieć założoną księgę wieczystą?
Jeżeli stoisz przed zakupem mieszkania, jedną z form własności, na którą możesz natrafić, jest tak zwane spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (w skrócie SWPL). Czasami klienci nie do końca wiedzą, z czym wiąże się ta forma własności, a także czy SWPL musi mieć założoną księgę wieczystą. Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz poniżej!

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta
Spółdzielcze prawo do lokalu jest jednym z pięciu (obok zastawu, użytkowania, służebności i hipoteki) ograniczonych praw rzeczowych, które występują w polskim prawodawstwie. Najczęściej jest wynikiem przekształcania nadawanych w czasach PRL spółdzielczych lokatorskich praw (którym było bliżej do najmu, niż własności). Obecnie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może, ale nie musi posiadać założonej księgi wieczystej (w skrócie KW). Nie jest to niczym dziwnym, natomiast należy pamiętać, że obrót SWPL bez założonej KW zawsze będzie relatywnie mniej bezpieczny, niż tym z założoną księgą wieczystą.

Przekształcenie SWPL w pełną własność
Oprócz tego, że na SWPL można założyć osobną księgę wieczystą, warto także pamiętać, że takie ograniczone prawo rzeczowe można przekształcić w pełną własność. Wówczas, automatycznie zakładana jest księga wieczysta dla wyodrębnionego lokalu mieszkalnego. I to generalnie doradzam swoim klientom na wszelkiego rodzaju konsultacjach, czy też kursantom na szkoleniach- pełna własność do nieruchomości rodzi po prostu mniej, potencjalnych problemów, niż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Czy SWPL musi mieć założoną KW- podsumowanie
Jak widać, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może, ale nie musi mieć założonej księgi wieczystej. Należy także dodać, że jeśli mamy do czynienia z nieuregulowanym stanem prawnym gruntu, na którym znajduje się SWPL, wykluczona jest wówczas możliwość założenia księgi wieczystej- a w konsekwencji, wykluczona jest możliwość zakupu lokalu przy pomocy kredytu hipotecznego. Każdy bank bowiem będzie chciał mieć możliwość zabezpieczenia swojego roszczenia w IV dziale księgi wieczystej lokalu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, przeczytaj ten artykuł. A jeśli potrzebujesz pomocy fachowca przy przeprowadzeniu tego typu transakcji- skontaktuj się ze mną. Od lat pomagam klientom przechodzić „suchą stopą” przez rozmaite zawiłości prawne związane z zakupem mieszkania. Zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie!

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Inwestorzy

Kurs flipowania- co warto wiedzieć?

Planujesz poznać bliżej branżę flippowania nieruchomościami? Sprawdź w tym artykule, czego możesz nauczyć się podczas kursów flipowania!

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści