Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Udostępnij

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedać, czy też zakupić nieruchomość, być może zastanawiasz się, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. To zagadnienie jest o tyle ciekawe, że szczególnie przez laików hipoteka nierzadko uznawana jest za obciążenie wręcz wykluczające nieruchomość z obrotu. To nieprawda- można sprzedać nieruchomość obciążoną kredytem, natomiast należy wiedzieć, w jaki sposób się wówczas zabezpieczyć. O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule!

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Jak wyżej wspomniałem, tak naprawdę można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym bez najmniejszych problemów. Tego rodzaju obciążenie (które będzie oznaczone w IV dziale księgi wieczystej) w żaden sposób nie wyklucza nieruchomości z obrotu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że to na nowego nabywcę przejdzie obowiązek spłacenia hipoteki. Dlatego właśnie część osób uważa, że „nie sprzedaje się” mieszkań obciążonych kredytem hipotecznym. Nie ulega bowiem wątpliwości, że nie jest to korzystna konfiguracja dla kupującego- z pewnością nie będzie chciał on spłacać zadłużenia, które na zakup nieruchomości zaciągnął poprzedni właściciel. Jak sobie zatem poradzić z takim problemem?

Jak bezpiecznie sprzedać mieszkania obciążone hipoteką?
Aby sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym, właściciel nieruchomości musi uzyskać od wierzyciela (banku), który udzielił finansowania, dwa dokumenty:

·       zaświadczenie o aktualnym stanie zadłużenia, aby wiedzieć, jaką kwotę należy przelać do banku, a jaka trafi bezpośrednio do sprzedającego. Oprócz tego, najważniejszą rzeczą, która znajduje się na dokumencie, jest dedykowany rachunek techniczny, na który wpłynie kwota na spłatę zadłużenia od nowego nabywcy

·       zgoda na wykreślenie hipoteki- tak zwana promesa. Bank zobowiązuje się do tego, że po spłacie hipoteki umożliwi jej wykreślenie z IV działu księgi wieczystej

Po podpisaniu aktu notarialnego i przelaniu odpowiedniej kwoty na konto banku, sprzedający musi uzyskać z banku tak zwany list mazalny, który przekaże kupującemu. Jest on podstawą do złożenia w sądzie wieczystoksięgowym wpisu o wykreślenie „starej” hipoteki”.

Jeżeli zatem zamierzasz kupić mieszkanie z kredytem- możesz odetchnąć z ulgą. To absolutnie standardowa transakcja na rynku nieruchomości.

O czym należy pamiętać, sprzedając nieruchomość z kredytem?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że bank, który udzielił sprzedającemu kredytu, najczęściej będzie potrzebował przynajmniej kilku dni, a może nawet tygodni na przygotowanie dokumentów. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego banku, a także pewnych bardzo życiowych kwestii- chociażby takich, jak okres urlopowy w wakacje. Wówczas, czas na zorganizowanie jakichkolwiek dokumentów z bankach niemal zawsze się wydłuża. I to trzeba mieć na uwadze, sprzedając nieruchomość obciążoną kredytem. Zorganizuj zatem odpowiednio wcześnie całą procedurę, aby niepotrzebnie nie opóźniać przeprowadzenia transakcji- może to skutecznie odstraszyć kupującego!

Co jeszcze należy wiedzieć o sprzedaży mieszkania z kredytem?
Tak naprawdę, sprzedaż mieszkania z kredytem relatywnie w niewielkim stopniu różni się od sprzedaży mieszkania bez hipoteki. Dokumenty niezbędne do sprzedaży mieszkania są w zasadzie dokładnie takie same- z wyjątkiem wyżej opisanych dokumentów z banku.

Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę sprzedając obciążone kredytem mieszkanie, to wysokość ewentualnych opłat i prowizji banku z tytułu wcześniejszej spłaty zadłużenia. Warto wysokość tych opłat również odpowiednio wcześnie sprawdzić w banku, aby od samego początku całego procesu mieć świadomość, na jakie koszty finalnie należy się przygotować.

 

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści