Czas posuchy dla sprzedających mieszkania, czyli rynek nieruchomości w 2024/2025 roku
Na rynek mieszkaniowy przyszedł czas posuchy. Jak sobie poradzić ze sprzedażą mieszkania w czasach bessy?
Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości
Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Dowiedz się, od kiedy można zyskać nawet kilkanaście tysięcy złotych!
Dotychczas, każda osoba nabywająca mieszkanie z rynku wtórnego, musiała zapłacić u notariusza tak zwany podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie nazywanym PCC. Jednak w ostatnich dniach prezydent podpisał ustawę, która znosi w określonych przypadkach obowiązek zapłaty takiej daniny. Kto, kiedy i na jakich zasadach będzie zwolniony z PCC?
Podatek od czynności cywilnoprawnych- czym jest?
Podatek od czynności cywilnoprawnych to danina, którą dotychczas musiała zapłacić każda osoba, która nabywała lokal mieszkalny z rynku wtórnego. Rynek wtórny, przypomnijmy, obejmuje wszystkie używane lokale. Kiedy zaś nabywamy mieszkanie od dewelopera, mówimy o rynku pierwotnym i wówczas podatek od czynności cywilnoprawnych nas nie obowiązuje. Na rynku pierwotnym bowiem, zamiast PCC, płacimy 8% podatek VAT. Jest to obniżona z 23% stawka, która jest wliczona w cenę nieruchomości nabywanej bezpośrednio od budowniczego. Wracając jednak do PCC- dotychczas, 2% podatek PCC pobierał od nas notariusz w momencie podpisywania aktu notarialnego przeniesienia własności lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego. Paradoksalnie, PCC stanowił zdecydowanie największą część sumy pieniędzy, którą zostawialiśmy u rejenta- inne opłaty związane z usługą notariusza były z reguły znacznie niższe, niż samo PCC.
Kto i na jakich zasadach zostanie zwolniony z PCC?
Pod koniec maja sejm przyjął ustawę zwalniającą (od 1 września) z podatku od czynności cywilnoprawnych wszystkie osoby, które nabywają swój pierwszy lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny. A tak naprawdę- osoby, które do momentu podpisania umowy sprzedaży mieszkania nie posiadały żadnej nieruchomości mieszkalnej (lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu). Wyjątkiem są wszyscy ci, którzy otrzymali w drodze dziedziczenia mniej, niż 50% udziału w takiej nieruchomości (lub spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu).
Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Kto sfinansuje zmiany?
Choć oczywiście większość obywateli będzie z pewnością zadowolona ze zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych, tak jedna grupa podmiotów będzie znacząco niepocieszona. A mowa oczywiście o podmiotach, które dotychczas otrzymywały wpływy z tej daniny. Do momentu wprowadzenia zmian, każda złotówka z podatku od czynności cywilnoprawnych trafiała na konto miast i gmin, w której znajdowała się nieruchomość. Skoro zatem od 1 września ten podatek nie będzie obowiązywał przy ogromnej liczbie transakcji, jedynymi stratnymi na zmianach będą właśnie jednostki samorządu terytorialnego. Szacuje się, że budżet niektórych z nich może zostać uszczuplony nawet o miliony złotych rocznie! W samej Warszawie uszczuplenie budżetu ratusza szacuje się na nawet 80 (!) milionów złotych rocznie. Nie dziwi zatem fakt, że samorządowcy niekoniecznie popierali wprowadzenie takich zmian- teraz, będą musieli załatać tę lukę budżetową innymi sposobami.
Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)- kto zyska?
Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowana większość Polaków zyska na zmianach w podatku- szczególnie, że ze zwolnienia skorzystają osoby nabywające swoje pierwsze lokum. Dlatego właśnie, ogromna liczba osób planujących transakcję w najbliższych tygodniach, odsuwa moment podpisania aktu notarialnego do daty wrześniowej- aby zaoszczędzić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto to zrobić!
Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Komu „dla równowagi” podwyższono daniny publiczne?
W całej tej historii trzeba dopowiedzieć jeszcze jeden szczegół- o ile ogromna liczba osób skorzysta na zmianach podatkowych podpisanych przez prezydenta, tak niektórzy… stracą. I to całkiem sporo. A o kim mowa? Otóż oprócz obniżenia PCC dla osób nabywających swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną, dodano go (i podwyższono) dla osób, które… nabędą szósty (lub kolejny) lokal mieszkalny w jednym budynku (lub kilku budynkach w obrębie jednej działki). A zmiana jest niemała i podatek ten będzie wynosił aż 6%! To bardzo duża zmiana, którą z pewnością odczują rentierzy i osoby zajmujące się handlem mieszkaniami. Tym bardziej, że do tej pory nie było możliwe łączenie PCC z podatkiem VAT- dotychczas, nabywając mieszkania od dewelopera, płacono 8% podatek VAT. Teraz, oprócz tego podatku wliczonego w cenę nieruchomości, przy zakupie 6 i kolejnego lokalu mieszkalnego w tym samym budynku lub na tej samej nieruchomości gruntowej, obowiązywać będzie dodatkowy, aż 6% PCC. Zmiany zostaną wprowadzone z dniem 1 stycznia 2024 roku.
Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. W kogo uderzą opisywane zmiany?
Zmiany uderzą głównie w dwie grupy podmiotów- po pierwsze, mowa tu o funduszach inwestycyjnych (najczęściej zagranicznych), które nierzadko wykupowały całe budynki od deweloperów już na etapie przysłowiowej „dziury w ziemi”. Taki hurtowy zakup był korzystny dla obu stron- sprzedając za jednym „zamachem” setki lub nawet tysiące lokali, deweloperzy oszczędzali ogromną ilość czasu i niepewności związanej z upłynnieniem mieszkań.
Po drugie zaś, oszczędzali ogrom pracy związany z całym procesem sprzedaży pojedynczym konsumentom. Ograniczali do minimum zwykle ogromne koszty marketingowe, a także nie musieli zatrudniać całych działów marketingowo-sprzedażowych. Nie musieli także organizować sprzedaży lokali, która z reguły trwała latami- jak i uzgadniać kłopotliwych formalności dotyczących odbiorów mieszkań czy spotkań u notariusza z każdym z nabywców osobno. To naprawdę ogrom pracy i kosztów!
W związku z tym, że deweloperzy mieli zdecydowanie mniejsze koszty, mogli zaproponować funduszowi znacznie, ale to znacznie niższą cenę za jeden lokal. Fundusz zaś był zadowolony z faktu, iż nabywa setki lub tysiące lokali w zasadzie po „promocyjnej” cenie.
Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)- kogo jeszcze obciążą?
Oprócz tego, zmiany te uderzą w osoby zajmujące się flippingiem- czyli zakupem mieszkań z intencją ich dalszej odsprzedaży. Flipperzy od lat kupują hurtowo mieszkania, a następnie sprzedają je docelowym nabywcom z dodatkową marżą. Ministerstwo chce ukrócić takie praktyki- argumentując to tym, że działania flipperów przyczyniają się do podniesienia cen transakcyjnych. Prawdę mówiąc, ciężko się w tym kontekście z ministerstwem po prostu nie zgodzić, aczkolwiek z drugiej strony nie ukrywajmy- jest to ewidentne uderzenie w osoby prowadzące tego typu działalność.
Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.
Na rynek mieszkaniowy przyszedł czas posuchy. Jak sobie poradzić ze sprzedażą mieszkania w czasach bessy?
Czy właściciel nieruchomości na wynajem ma prawo zażądać od potencjalnego lokatora zaświadczenia o zarobkach?