Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Toruń z najwyższymi wzrostami cen mieszkań w kraju po wprowadzeniu kredytu 2%

Udostępnij

Toruń z najwyższymi wzrostami cen mieszkań w kraju po wprowadzeniu kredytu 2%
Zaledwie kilkanaście dni temu informowałem, że ceny mieszkań w Toruniu w wyniku wprowadzenia bezpiecznego kredytu 2% co prawda podskoczyły, ale nie był to (w porównaniu z innymi miastami) skok ogromny. Wzrost cen plasował się mniej więcej w połowie badanej stawki miast z całego kraju- natomiast tamta analiza dotyczyła sytuacji na rynku od stycznia, do lipca tego roku. Dziś, okazuje się jednak, że najnowszy raport Expandera i Rentiera.io w zasadzie… powala z nóg. Dlaczego?

Toruń z najwyższymi wzrostami w kraju od lipca do sierpnia 2023
Z najnowszego raportu Expandera i Rentiera.io wynika, że od lipca, do sierpnia 2023 roku średnie ceny mieszkań w Toruniu podskoczyły aż o 6,3%. W ciągu miesiąca! To absolutny rekord w skali kraju, bo kolejne na liście znajdują się odpowiednio Gdynia z 5,7 procentowym wzrostem, Poznań z 5,4 procentami i Kraków z 5 procentowym skokiem cen.

Należy zauważyć, że tak wysokich wzrostów w perspektywie miesiąc do miesiąca, miasto Kopernika nie odnotowało dosłownie nigdy w historii prowadzenia jakichkolwiek badań statystycznych nad cenami mieszkań. Nigdy bowiem ceny nie poszybowały aż o 6,3% (!) w skali miesiąca. Obecnie, w „Piernikowie” za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić średnio okrągłe 8500 zł.

Na pocieszenie jedna informacja
Na pocieszenie nabywcom lokali pozostaje zaledwie jedna informacja- o ile ceny miesiąc do miesiąca znacząco wzrosły, to w porównaniu z zeszłym rokiem (a konkretnie, z majem 2022 roku, gdzie mieliśmy szczyt ubiegłorocznych cen), ceny wzrosły zaledwie o… 0,2%. Nie jest to jakkolwiek wysoki wzrost w porównaniu z innymi miastami, gdzie np. w Katowicach podskoczyły one w tym samym okresie aż o… 17%. Z czego to wynika? Ano z tego, że w zasadzie we wszystkich badaniach statystycznych w 2022 roku, zarówno Toruń, jak i całe województwo kujawsko-pomorskie odnotowywało niebotyczne spadki cen (w niektórych segmentach nawet o kilkanaście procent). Można zatem przyjąć, że ceny poniekąd „wróciły do normy” z trwającego około rok letargu.

Inwestowanie w nieruchomości cały czas jedną z najlepszych alternatyw inwestycyjnych
Nie zmienia to jednak faktu, że inwestowanie w nieruchomości jest ciągle w zasadzie jedną z najbezpieczniejszych metod lokowania kapitału. Jeżeli Ty również chciałbyś zainwestować w nieruchomości swoje oszczędności- skontaktuj się z nami. Od lat pomagamy naszym klientom w ochronie kapitału przed inflacją, właśnie dzięki trafnym i rozważnym inwestycjom w lokale mieszkalne.

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści