Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami PKD- jakie wybrać?
Osoby, które rozważają rozpoczęcie przygody z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, stoją przed szeregiem zagwozdek formalno-prawnych. Są to dylematy chociażby związane z tym, czy- i jeśli jak, to jaką- formę prawną prowadzenia działalności gospodarczej wybrać. Jednak tych zagadnień formalno-prawnych jest zdecydowanie więcej- i jeśli osoba rozpoczynająca przygodę z pośrednictwem zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej, musi jednocześnie wiedzieć, jakie PKD wybrać, aby formalnościom „stało się zadość”. Co zatem należy wiedzieć w tym kontekście? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami a PKD. Czym tak naprawdę jest?
Na początek, warto w ogóle odpowiedzieć na pytanie, czym jest tytułowe „PKD”. Otóż, jest to nic innego jak po prostu Polska Klasyfikacja Działalności, którą stosuje się zarówno w rachunkowości, rozmaitych ewidencjach urzędowych, jak i do wielu badań statystycznych. Polega ona na usystematyzowaniu wszelkich rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej- i ma za zadanie jak najprecyzyjniej oddać to, czym dany przedsiębiorca się naprawdę zajmuje.
Kiedy musisz określić swoje PKD?
Określić swoje PKD musi każda osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, a także wszystkie podmioty, na które nałożony został ustawowy obowiązek wpisu do KRSu (Krajowy Rejestr Sądowy). Są to na przykład bardzo popularne w obrocie gospodarczym (również w kontekście pośrednictwa w obrocie nieruchomościami) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale i też i organizacje tak zwanego „III sektora”, czyli chociażby fundacje. Dla początkujących pośredników jednak, najważniejsza informacja jest następująca: musisz, jako przyszły agent nieruchomości zakładający którąkolwiek z form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej, określić swoje PKD.
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami- jakie PKD?
Skoro już wiemy, czym jest PKD i kto musi je określić, przejdźmy do sedna. Otóż, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami posiada PKD o numerze 68.31. Z. Brzmi ono następująco:
„Podklasa ta obejmuje działalność agencji obrotu nieruchomościami w zakresie:
– pośrednictwa w kupnie, sprzedaży i dzierżawie nieruchomości,
– doradztwa i szacowania wartości nieruchomości związanych z jej kupnem, sprzedażą lub dzierżawą.
Podklasa ta nie obejmuje:
– działalności prawniczej, sklasyfikowanej w 6910Z.”
Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/092424
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami PKD- podsumowanie
Jak widać, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest jasno i klarownie sklasyfikowane w ramach Polskiej Klasyfikacji Działalności. Warto jednak dodać, że jeśli pośrednik świadczy na rzecz swoich klientów dodatkowe usługi (np. marketingowe, takie jak sesje fotograficzne, filmy z drona, czy tworzenie kreatywnych opisów nieruchomości), powinien je również umieścić w swoim PKD. Wszak, jak wiemy, pośrednicy powinni monetyzować swoją wiedzę i umiejętności nie tylko w ramach „klasycznej” usługi pośrednictwa 😊. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zarabiać na innych usługach okołonieruchomościowych będąc pośrednikiem – obejrzyj mój kurs i zdobądź niezbędną wiedzę i umiejętności do dywersyfikowania swoich źródeł dochodu jako specjalista rynku nieruchomości.