Co może zrobić pośrednik nieruchomości dla klienta kupującego?
Chcesz wiedzieć, co może zrobić pośrednik w obrocie nieruchomościami dla klienta kupującego? Zapoznaj się z tym wpisem blogowym!
Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości
Jak uzyskać licencję pośrednika nieruchomości? Poznaj najważniejsze pytania i odpowiedzi!
Wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z nieruchomościami, zastanawia się, jak uzyskać licencję pośrednika nieruchomości. Kwestia ta jest o tyle ciekawa, że przecież od lat mówi się, że „nie ma czegoś takiego, jak licencja pośrednika i od czasów deregulacji nie jest ona wymagana”. To jak to jest naprawdę z tymi licencjami? I jaka jest ewentualna cena uzyskania takiego dokumentu? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule!
Jak uzyskać licencję pośrednika nieruchomości- zacznijmy od podstaw. Czy jest ona obowiązkowa?
Zastanawiasz się, jak uzyskać licencję pośrednika nieruchomości? Porozmawiajmy jednak o najważniejszych podstawach tego zagadnienia. W obiegowych opiniach można bowiem usłyszeć wiele sprzecznych informacji- jedni głośno mówią o licencjach pośrednika nieruchomości, inni zaś twierdzą, że od czasów deregulacji zawodu w 2013 roku nie ma czegoś takiego, jak licencja agenta nieruchomości. Prawda leży jak zwykle gdzieś po środku- owszem, w 2013 ogłoszono tak zwaną „ustawę deregulacyjną”, która zniosła obowiązek posiadania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami, które ówcześnie wydawało Ministerstwo Infrastruktury. Na dzień dzisiejszy zatem, nie ma obowiązku posiadania jakiejkolwiek licencji do wykonywania zawodu agenta nieruchomości.
Kurs pośrednika nieruchomości- cena, najważniejsze informacje
Na rynku jednak, od czasów deregulacji, organizacje pozarządowe (czyli popularne stowarzyszenia czy federacje) postanowiły, że będą we własnym zakresie organizowały odpłatne kursy, które umożliwią uzyskanie nieobowiązkowej, fakultatywnej licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. Nie jest to jednak dokument, który kogokolwiek do czegokolwiek upoważnia. Dlatego też właśnie, ja, osobiście, mimo posiadania zarówno licencji pośrednika, jak i zarządcy nieruchomości, mam ogromne wątpliwości, czy faktycznie słowo „licencja” będzie tutaj odpowiednim słowem, z którego stowarzyszenia powinny korzystać.
Licencja czy „licencja”? Czyli o poprawnym nazewnictwie słów kilka.
Chodzi bowiem o to, że słowo „licencja” odnajduje w Słowniku Języka Polskiego cztery wyjaśnienia. Pierwsze z nich mówi o „urzędowym zezwoleniu na wykonywanie jakiegoś zawodu”, tudzież o „koncesji”. W przypadku stowarzyszeniowych „licencji” nie można mówić o urzędowym zezwoleniu- stowarzyszenia nie są bowiem urzędami, ani nie wydają żadnych zezwoleń. Nie są organami administracji państwowej, tylko prywatnymi organizacjami tak zwanego „trzeciego sektora”. Również o koncesji nie ma tutaj mowy, zatem „licencja pośrednika” nie znajduje w tym kontekście w żaden sposób odzwierciedlenia.
Druga definicja w SJP mówi o „prawie do korzystania z cudzej własności intelektualnej”, czyli np. o wykorzystaniu czyjegoś utworu (piosenki, tekstu, grafiki), czy też wynalazku. Tutaj również- stowarzyszeniowe licencje pośredników nie wypełniają tej definicji. Trzecie z wyjaśnień słowa „licencja” w SJP mówi o „swobodzie do odstępstwa od ogólnie przyjętych reguł i form, zwłaszcza w dziedzinie sztuki”. I tutaj jak powyżej- licencje pośrednika w żaden sposób nie wpisują się w tę definicję. Czwarte i ostatnie wyjaśnienie terminu „licencja” mówi o „wpisaniu zwierzęcia hodowlanego na specjalną listę, poświadczającą jego wysoką wartość rasową”. Czy ta definicja jakkolwiek koresponduje z „licencjami pośrednika”? Komentarz zbędny.
Można zatem jednoznacznie przyjąć, że używanie przez stowarzyszenia terminu „licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami” w obecnym stanie prawnym, jest pewnego rodzaju nadużyciem. I mimo tego, że sam tego rodzaju „licencję” posiadam, uważam, że stowarzyszenia powinny zmienić nazwę tego dokumentu i co najwyżej wydawać jakiegoś rodzaju dyplomy czy certyfikaty, zamiast nazywać go „licencją”. Byłoby to z pewnością bardziej praktyczne i nie wprowadzałoby takiego zamętu terminologicznego.
Jak uzyskać licencję pośrednika nieruchomości- poradnik krok po kroku
Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak uzyskać licencję pośrednika nieruchomości- poniżej znajdziesz poradnik od A do Z, jak tego dokonać. Nie wchodząc już w szczegóły, czy terminologia, którą posługują się stowarzyszenia pośredników, jest aby na pewno poprawna, powstaje pytanie, jak taką „stowarzyszeniową” licencję uzyskać. Obecnie, na rynku istnieje kilka organizacji, które nadają licencje w trybie pozarządowym. Każda z nich przeprowadza proces licencjonowania agentów w bardzo podobny, a w zasadzie analogiczny sposób. Wystarczy odbyć kilkutygodniowy, weekendowy kurs (najczęściej łącznie obejmujący kilkadziesiąt godzin dydaktycznych), a następnie- ukończyć egzamin wynikiem pozytywnym. Do tego dochodzi akceptacja wewnętrznych dokumentów. I to wszystko. Następnie, raz na jakiś czas należy licencję odnawiać, aczkolwiek odnawianie licencji polega po prostu na… wniesieniu cyklicznej opłaty i złożeniu stosownych oświadczeń (np. o niekaralności).
Kurs pośrednika w obrocie nieruchomościami- cena.
Jeśli zastanawiasz się, jaka jest cena kursu pośrednika w obrocie nieruchomościami- już wyjaśniam. Cena samego kursu zaczyna się (w zależności od stowarzyszenia, które wybierzesz do odbycia szkolenia) już od kilkuset złotych, na nieco ponad 2000 złotych kończąc. Coraz więcej stowarzyszeń wyraża zgodę na uczestnictwo online w zajęciach, aczkolwiek osobiście zawsze doradzam początkującym pośrednikom osobistą obecność na szkoleniu. W mojej ocenie, zawsze można więcej wyciągnąć z kursu, kiedy fizycznie jesteśmy obecni na sali wykładowej. Wówczas, możemy bez skrępowania podpytać prowadzącego o nurtujące nas kwestie. Możemy także porozmawiać ze współuczestnikami szkolenia i wymienić wzajemne doświadczenia. Możemy także nawiązać stałe relacje biznesowe- i jeszcze bardziej rozwijać się jako agent nieruchomości. Dlatego też, mimo wszystko- osobiście polecam uczestnictwo w kursach „licencyjnych”.
Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.
Chcesz wiedzieć, co może zrobić pośrednik w obrocie nieruchomościami dla klienta kupującego? Zapoznaj się z tym wpisem blogowym!
Prowadzisz biuro nieruchomości i jesteś zirytowany kolejnymi podwyżkami portali ogłoszeniowych? Przeczytaj ten artykuł!