Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż? Poznaj najlepsze metody na znalezienie idealnej nieruchomości!

Udostępnij

Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż? Poznaj najlepsze metody na znalezienie idealnej nieruchomości!
Jeżeli planujesz zakup lokalu mieszkalnego, prawdopodobnie zastanawiasz się, gdzie szukać mieszkania na sprzedaż i w którym miejscu można znaleźć najlepsze oferty- czy to dla osób prywatnych, czy dla inwestorów. W tym artykule zatem omówię najlepsze metody na znalezienie idealnej nieruchomości- zapoznaj się z tą listą i poszerz swoją wiedzę o nowe źródła informacji niezbędne do znajdowania nietuzinkowych nieruchomości!

Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż? Zacznijmy od portali ogłoszeniowych

Pierwszą i w zasadzie najbardziej klasyczną odpowiedzią na pytanie, gdzie szukać mieszkania na sprzedaż, będzie oczywiście stwierdzenie, że… na portalach ogłoszeniowych. I faktycznie- na popularnych branżowych portalach znajdziemy ogromną ilość anonsów zarówno prywatnych właścicieli, jak i podmiotów profesjonalnych. Będą to między innymi biura nieruchomości, deweloperzy, fundusze inwestycyjne czy popularni ostatnimi laty flipperzy, czyli osoby zajmujące się handlem mieszkaniami. Na szczęście w tym ofertowym gąszczu można się dosyć łatwo i szybko odnaleźć- wystarczy zastosować odpowiednie filtry, aby odsiać nieruchomości, którymi nie jesteśmy zainteresowani.

Ponadto, część portali ma swoje dedykowane aplikacje, po których zainstalowaniu zapamiętają one nasze kryteria wyszukiwania- dzięki temu, nie musimy za każdym razem na nowo ustawiać odpowiednich filtrów. Dodatkowo, w aplikacji możemy poprosić o informowanie nas o nowych nieruchomościach w danej lokalizacji, czy spełniającej inne, wybrane przez nas kryteria. To spora oszczędność czasu, a także szansa na znalezienie okazyjnej nieruchomości szybciej od konkurencji, która nierzadko będzie polowała na podobne lokale, co i my.

 

Mnogość portali ogłoszeniowych może przyprawić o zawrót głowy

Z jednej strony portale są dobrym źródłem informacji o ofertach nieruchomości na sprzedaż, z drugiej zaś- takich serwisów na naszym rynku jest naprawdę sporo. I choć większość z nas kojarzy te najbardziej znane i medialne, takie jak OtoDom, OLX, Nieruchomosci-online czy Gratkę i Morizon, to portali ogłoszeniowych z ofertami nieruchomości jest znacznie więcej. A dokładnie- ponad setka! Są one jednak bardzo mało znane, a procent zagospodarowanego przez nie rynku jest tak niewielki, że mało kto się nad nimi pochyla. Tym bardziej, że nie na darmo mówi się o tym, że to, co znajduje się poza pierwszą piątką czy dziesiątką w wyszukiwarce Google, dla użytkowników po prostu nie istnieje. Czasami jednak, na tych portalach można znaleźć prawdziwe perełki! Co zrobić w takiej sytuacji? Tutaj z pomocą przychodzą programy gromadzące ogłoszenia o nieruchomościach w jednym miejscu.

 

Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż? Poznaj programy i aplikacje konwertujące ogłoszenia

Aby ułatwić użytkownikom odnalezienie się w tym portalowo-informacyjnym gąszczu, na rynku powstało kilka systemów, które zbiorczo zbierają ogłoszenia ze wszystkich portali ogłoszeniowych.  Następnie, umieszczają linki do ofert w dedykowanym programie, do którego dostajesz dostęp po wykupieniu odpowiedniego abonamentu. Dzięki temu, masz wszystkie, nowowpływające oferty w jednym miejscu na pulpicie swojego komputera. Ponadto, niektóre z programów mają dodatkowe funkcje- na przykład sprawdzenie po numerze telefonu innych nieruchomości właściciela, które sprzedaje, lub które sprzedawał w przeszłości. Część z programów przetrzymuje dane nawet sprzed wielu lat!

Oczywiście, sporo wersji programów posiada dedykowane aplikacje mobilne, dzięki którym możemy dowiedzieć się o nowych nieruchomościach z dowolnego miejsca na świecie. Niezależnie zatem od tego, czy jesteśmy akurat w podróży, czy załatwiamy sprawy na mieście- zawsze możemy mieć dostęp do aplikacji informującej nas o tym, jakie nowe oferty wpływają na rynek. A jak wiedzą wszyscy poszukiwacze okazji- tutaj czas jest naprawdę na wagę złota.

Dlatego przed wykupieniem takiego programu należy dokładnie sprawdzić, po jakim czasie przyjdzie do Ciebie powiadomienie o nowej nieruchomości. Jeżeli powiadomienia o nowych mieszkaniach przychodzą co kilka godzin, czy nawet z półgodzinnym opóźnieniem- zapomnij o „upolowaniu” okazji nieruchomościowej. Najbardziej okazyjne nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, widnieją na portalach ogłoszeniowych zaledwie… kilkanaście minut! Dokładnie tak- jeżeli zatem polujesz na okazje inwestycyjne, musisz być naprawdę osobą dostępną, która jest w stanie wykonać telefon do właściciela i przyjechać na miejsce dosłownie w kilkanaście minut od publikacji ogłoszenia.

 

Przetestuj swoją aplikację przed zakupem

A jak sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie program spełni te kryteria? Do tego celu służy kilka dni testowego, bezpłatnego użytkowania programu. Jeżeli po kilku dniach stwierdzisz, że to jednak „nie to”, będziesz mógł w ogóle nie wykupować sprawdzanego pakietu. Poświęć zatem kilka dni na przetestowanie każdego z nich (łącznie z aplikacją mobilną), aby mieć pewność dobrze podjętej decyzji i dobrze zainwestowanych pieniędzy. Koszt bywa bowiem niemały- w zależności od konkretnego programu, może on wynieść od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Oczywiście, dostawcy oferują atrakcyjne rabaty w przypadku zawarcia długoterminowej umowy, np. na 12 czy 24 miesiące. Co więcej, jeżeli chcesz, aby do programu mieli dostęp Twoi pracownicy czy osoby Ci bliskie- możesz wykupić im dodatkowy dostęp, który jest z reguły znacznie tańszy od tego, który wykupiłeś na swoje „główne” konto.

 

Postaw również na media społecznościowe

W przeciwieństwie do płatnych ogłoszeń na portalach czy wykupieniu nierzadko kosztownych programów, niesłabnącą, a w zasadzie stale rosnącą popularnością cieszą się… media społecznościowe. Głównie na Facebooku (choć nie tylko) możemy znaleźć szereg ogłoszeń zarówno prywatnych osób, jak i biur nieruchomości czy deweloperów i flipperów. Jeżeli chodzi Facebooka, możemy znaleźć nieruchomościowe anonse w kilku miejscach:

·       Marketplace

·       Grupy dedykowane ogłoszeniom nieruchomościowym (każde większe miasto ma przynajmniej kilka takich grup na Facebooku)

·       Fanpage’e biur nieruchomości czy deweloperów

 

A dlaczego tak wiele ogłoszeń pojawia się na Facebooku? Przede wszystkim dlatego, że ogłoszenia na Facebooku nie kosztują osoby publikującej anons z reguły ani złotówki. Oczywiście, firmy mogą zainwestować jakieś środki w wykupienie płatnej kampanii na Facebooku, ale nie jest to żadna konieczność. Jeżeli zatem poszukujesz nieruchomości na sprzedaż- koniecznie sprawdzaj Facebooka i inne media społecznościowe, gdzie pojawiają się jakiekolwiek ogłoszenia.

 

Strony internetowe deweloperów

Kolejnym źródłem poszukiwania mieszkania na sprzedaż, są także strony internetowe deweloperów. Uwierz- nie wszyscy deweloperzy ogłaszają się na portalach typu OLX czy OtoDom, lub na Facebooku. Szczególnie ci mniejsi budowniczy, na obrzeżach miast lub w mniejszych miejscowościach, stawiają przede wszystkim na lokalną reklamę, jak i marketing we własnym zakresie- na przykład rozwijając swoją witrynę internetową.

To właśnie na stronie www dewelopera znajdziesz najważniejsze informacje o inwestycji, jak  też interaktywną mapę osiedla, na której sprawdzisz dostępność lokali. Oprócz tego, zweryfikujesz tam poziom rezerwacji złożonych przez innych klientów, dzięki czemu będziesz wiedział, jak dużą popularnością cieszy się dana inwestycja. Będziesz mógł także sprawdzić rzuty i układy mieszkań- te są z reguły prezentowane właśnie na stronach internetowych deweloperów.

 

Strony internetowe firm flippujących mieszkaniami i rewitalizujących kamienice

Przedostatnią grupą podmiotów, na których warto się skupić poszukując mieszkania do zakupu, będą wszelkie firmy zajmujące się flippingiem czy fundusze rewitalizujące całe kamienice. Tutaj podobnie jak z deweloperami- często projekty te nie są prowadzone przez marketingowych wyjadaczy, w związku z czym nie będą szerzej publikowane na portalach ogłoszeniowych czy w social mediach. Dlatego właśnie, podobnie jak w przypadku deweloperów, warto śledzić na bieżąco strony internetowe tego typu przedsiębiorstw.

 

Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż? Sprawdź lokalne biura nieruchomości

Ostatnim miejscem, na którym warto szukać nieruchomości na sprzedaż, są oczywiście biura nieruchomości. Tam znajdziesz rozmaite oferty, których często pośrednicy nie publikują na portalach ogłoszeniowych. Ponadto, biuro nieruchomości ze wszystkich powyżej opisanych podmiotów będzie jedynym, któremu możesz zlecić poszukiwanie nieruchomości.

Mało tego- dobry pośrednik będzie znał wszystkie okoliczne, również uruchamiane dopiero w przyszłości projekty deweloperskie, które mogą Cię zainteresować. Ponadto, agent powinien Cię w etyczny sposób przeprowadzić przez cały proces transakcji, a także doradzić co do wyboru odpowiedniego lokalu. Doświadczeni pośrednicy wiedzą, którzy deweloperzy cieszą się dobrą renomą, a którzy- niekoniecznie. Wiedzą także, gdzie szukać okazyjnych i niedostępnych na portalach ofert.

 

Co zyskujesz współpracując z biurem nieruchomości?

Wreszcie, najlepsi pośrednicy doradzą Ci w kontekście wyboru lokalizacji. I to jest główna przewaga dobrego pośrednika nad wszystkimi innymi podmiotami wymienionymi w artykule- agent nieruchomości będzie miał nie tylko dostęp do wszystkich ofert na rynku, ale będzie w stanie je obiektywnie porównać. Tak, abyś podejmując decyzję o zakupie, znał wszystkie zarówno wady, jak i zalety konkretnego wyboru.

Zlecenie poszukiwania nieruchomości pośrednikowi ma jeszcze inną, istotną zaletę. Systematycznie na rynek trafiają oferty okazyjne, które wręcz sprzedają się na pniu. W takim układzie, warto współpracować z agentem, do którego takie informacje docierają jako do pierwszego. Taki pośrednik błyskawicznie przekaże Ci informację o nowej, okazyjnej ofercie, dzięki czemu już na starcie zaoszczędzisz kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jeżeli zatem chciałbyś zlecić poszukiwanie nieruchomości i otrzymać dostęp do niepublikowanych nigdzie indziej ofert- zgłoś się do mnie na numer 605 567 484!

 

Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści