Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Energooszczędne domy z prefabrykatów - poznaj je bliżej!

Udostępnij

Energooszczędne domy z prefabrykatów – poznaj nowy wymiar budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Ceny nieruchomości, w tym domów, od kilku lat odnotowują drastyczne wręcz podwyżki.

W związku z tym, powstała obiektywna potrzeba poszukiwania tańszych alternatyw budowlanych. Co więcej, z roku na rok obowiązują w naszym kraju (jak i na terenie całej Unii Europejskiej) coraz to bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ekologicznego i niskoemisyjnego budownictwa. To zaś dodatkowo zwiększa koszty budowy i utrudnia znalezienie ekonomicznych sposobów zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

Okazuje się, że istnieją rozwiązania, w ramach których można skutecznie połączyć zarówno tańsze, jak i ekologiczne, a przede wszystkim energooszczędne budownictwo.

Brzmi jak pobożne życzenie? Sprawdźmy! Takim rozwiązaniem są robiące furorę w krajach zachodniej Europy energooszczędne domy z gotowych prefabrykatów firmy Tecta, oparte na technologii Kadul, dzięki którym możemy połączyć zarówno tanie, jak i niskoemisyjne metody powstania i użytkowania nieruchomości. A czym są owe energooszczędne domy i dlaczego warto się nad nimi pochylić, jeśli masz zamiar nabyć własną nieruchomość?

O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule!

Czym są energooszczędne domy wyprodukowane z gotowych prefabrykatów?
Tak naprawdę, sekret energooszczędnych, ekologicznych i pasywnych domów tkwi w… gotowych prefabrykatach, z których powstaje większość elementów tych nieruchomości.

Są one bowiem nie tylko tańsze w produkcji, ale i znacznie bardziej ekologiczne, niż „tradycyjne” materiały budowlane, znane nam w zasadzie od dziesięcioleci. Dodatkowo, posiadają znacznie bardziej wyśrubowane parametry dotyczące utrzymywania ciepła w środku, co ma ogromne znaczenie w kontekście codziennej eksploatacji takiego domu.

Cena domu z prefabrykatów w porównaniu z „tradycyjnym” budownictwem
Ogromną zaletą domu z gotowych prefabrykatów, jest przede wszystkim… jego cena. Postawienie takiej nieruchomości jest bowiem wyraźnie tańsze niż w ramach „tradycyjnego” budownictwa o tych samych parametrach. Przykładowo, cena gotowego domu modułowego zaczyna się już od 6210 zł za metr kwadratowy, co jest w zasadzie nie do osiągnięcia w znanym nam od lat modelu budownictwa jednorodzinnego. Kiedy dodamy do tego zaoszczędzony dzięki prefabrykacji czas, możemy też dodać kilka procent oszczędności z powodu krótszego kredytowania inwestycji.

 

Możliwość uzyskania korzystnych dofinansowań
A skoro już przy finansach jesteśmy, nie można nie wspomnieć o możliwości uzyskania korzystnego dofinansowania na nasz nowy, energooszczędny dom. Wynika to z faktu, iż ekologiczne budownictwo jest coraz bardziej wspierane przez organy administracji państwowej (jak i przez samą Unię Europejską, z której trafiają do budżetu państwa ogromne środki na ten właśnie cel).

W zasadzie co roku uruchamiane są nowe programy dofinansowań do ekologicznych rozwiązań w budownictwie, a także reaktywowane są wcześniejsze programy tego typu wsparcia. W ich ramach, można uzyskać dofinansowanie na poziomie nawet kilkudziesięciu procent całej inwestycji! Może się zatem okazać, że postawienie domu modułowego będzie nawet o kilkaset tysięcy złotych tańsze, niż w przypadku domu budowanego w „tradycyjny” sposób.

Porównanie parametrów i norm
W tym miejscu, warto porównać pewne parametry i normy, które występują zarówno w budownictwie polskim, jak i w kontekście omawianych, energooszczędnych domów od firmy Tecta. Przykładowo, zgodnie z obowiązującą w Polsce normą, zapotrzebowanie energetyczne w kWh na m2 wynosi dokładnie 70 kWh/m2/rok. W kontekście budownictwa energooszczędnego, wynosi ono niemal o połowę mniej i przybiera wartość 40 kWh/m2/rok, zaś pasywne budownictwo w segmencie plus i premium przyjmuje wartość zaledwie 15 kWh/m2/rok. Obecna norma unijna dla klasy A to 52 kWh/m2/rok.

Domy firmy Tecta przyjmują zatem bardzo korzystne parametry energooszczędności właśnie ze względu na nowoczesne techniki izolacji, wentylacji oraz ogrzewania budynku. Ponadto, dzięki produkowanym ze zbrojonego betonu prefabrykatom, możliwa do osiągnięcia jest maksymalna powtarzalność wymiarowa oraz wykończenie powierzchni. Dodatkowo, ściany takiego budynku są nawet o 40% bardziej wytrzymałe, niż w przypadku „tradycyjnego” budownictwa (odnosi się to do połączeń ścian). W połączeniu ze szczelnością i możliwością zatrzymania ogromnej ilości ciepła, daje to nieporównanie korzystniejszą alternatywę dla przeciętnych domów spotykanych na terytorium naszego kraju.   

Szybkość budowy energooszczędnego domu
To, co jeszcze wpływa na atrakcyjność energooszczędnego budownictwa, to fakt, że domy z prefabrykatów powstają znacznie szybciej, niż przy użyciu metod „tradycyjnych”.

A jaka jest różnica czasowa i w jakim tempie powstają domy pasywne? Tutaj znów dosyć spore zaskoczenie. Jeżeli klient posiada działkę z pozwoleniem na budowę, cały proces od momentu przyjęcia zamówienia do realizacji, do momentu postawienia gotowego domu w stanie deweloperskim, wynosi zaledwie 8 (!) tygodni.

Cały sekret polega na tym, że domy modułowe są stawiane właśnie z wyżej wspomnianych, gotowych prefabrykatów. Po złożeniu zamówienia, są one produkowane w relatywnie szybkim tempie, a następnie firma Tecta pojawia się na placu budowy i stawia nieruchomość z gotowych komponentów. To ogromna różnica w tempie powstania nieruchomości, gdzie średnio, na powstanie domu w „tradycyjnej” technologii należy poczekać około dwóch lat.

Możesz skorzystać z gotowych projektów domów lub też dostosować je do indywidualnych preferencji.
Firma Tecta oferuje domy o powierzchni od 35 m2 do 124 m2. Jednakże, klienci posiadający indywidualną wizję swoich wymarzonych czterech kątów, mogą dostosować projekt do własnych wymagań. Oczywiście należy się wówczas liczyć z nieco dłuższym procesem powstawania nieruchomości, a także pewną dopłatą za zmiany w projekcie. Jednak nadal całościowy rozrachunek (cenowy i terminowy) jest znacznie bardziej korzystny, niż w przypadku przeciętnej budowy domu w Polsce.

Oferta dla klientów indywidualnych, ale i dla inwestorów
Choć z ekologicznych, prefabrykowanych i energooszczędnych domów skorzystają głównie odbiorcy indywidualni, firma przygotowała też ofertę dla firm i podmiotów publicznych. Dotyczy to zazwyczaj budownictwa wielorodzinnego. Okazuje się, że tanio i energooszczędnie można budować relatywnie spore budynki, a nawet całe osiedla. Najlepszym tego dowodem jest wielokondygnacyjny budynek Platanowa Park, a także obecnie realizowana inwestycja w miejscowości Reguły będąca kompleksem 6 budynków wielolokalowych.

Warto dodać, że benefitów tego rodzaju budownictwa dla sektora deweloperskiego jest znacznie więcej, niż tylko ekologia i niższe koszty budowy. To także większe zyski. Gotowe zaawansowane technicznie prefabrykaty pozwalają na uzyskanie około 2% powierzchni mieszkalnej więcej, a to w zależności oczywiście od wielkości danego przedsięwzięcia deweloperskiego oznacza po prostu dodatkowe przychody na poziomie setek tysięcy, a nawet milionów złotych.

Zainteresowany? Skontaktuj się z firmą Tecta.
Jak widać, nowoczesne metody budownictwa mogą przynosić naprawdę szereg benefitów- zarówno pod kątem ceny budowy, kosztów utrzymania, jak i energooszczędności i trwałości domu.

Mi osobiście, poza zarekomendowaniem tych ekologicznych rozwiązań, pozostaje jedynie polecić kontakt z jednym ze sprzedawców z firmy Tecta. Pod adresem mailowym anna@tectapsa.pl można otrzymać wszystkie, niezbędne informacje na temat właśnie energooszczędnego, pasywnego budownictwa. Zarówno dla klientów indywidualnych, jak i inwestorów czy deweloperów.

 
Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści