Biuro nieruchomości Toruń. Agencja nieruchomości Toruń. Marketing nieruchomości

Ceny mieszkań w Toruniu a kredyt 2%

Udostępnij

Ceny mieszkań w Toruniu
Kilka ostatnich lat przyniosło prawdziwe zawirowania na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Począwszy od pandemii, poprzez podwyżkę stóp procentowych i ograniczenie akcji kredytowej, na wojnie w Ukrainie i wakacjach kredytowych kończąc. Do tego, w 2023 roku rynkiem w zasadzie wstrząsnął rządowy program „bezpieczny kredyt 2%”. A w jaki sposób te wszystkie czynniki wpłynęły na ceny nieruchomości w Toruniu? I jak ceny kształtowały się na przestrzeni ostatnich miesięcy i lat? Sprawdźmy!

Średnie ceny mieszkań w Toruniu- lipiec 2023 roku
Do analizy w niniejszym artykule wykorzystamy prawdopodobnie najbardziej miarodajne badania cen lokali mieszkalnych- czyli raporty Expandera i Rentiera IO. Zatem- w lipcu, średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Toruniu wynosiła 7997 zł, co plasuje miasto Kopernika mniej więcej w połowie krajowej stawki. Co warte odnotowania, w porównaniu do miast o podobnej wielkości, Toruń wypada całkiem nieźle- bowiem w Rzeszowie czy Białymstoku średnia cena za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego wynosi odpowiednio 8660 i 8898 zł.

Czy kredyt 2% wpłynął na podwyższenie cen mieszkań?
To, co najbardziej nurtowało analityków rynku nieruchomości po ogłoszeniu programu tanich kredytów, to pytanie, czy spowoduje on podwyżkę cen mieszkań. Dziś, możemy jednoznacznie stwierdzić, że tak. Na całe szczęście, w Toruniu te podwyżki nie są statystycznie tak drastyczne, jak w innych miastach w Polsce. W „Piernikowie” ceny mieszkań wzrosły od grudnia 2022 do lipca 2023 średnio o 6%. Teoretycznie całkiem sporo, natomiast jeśli zestawimy ten wynik z Warszawą, Krakowem czy ogólnie- średnią krajową- nie jest to tak ogromna podwyżka, jak można było się spodziewać. W niektórych miastach bowiem ceny potrafiły poszybować od grudnia nawet o 13%! Tak było chociażby w Krakowie, Katowicach i Sosnowcu. Pewną niespodzianką w całym zestawieniu jest Gdańsk- tam, o dziwo, ceny spadły aż o 5%.

Jak układały się ceny mieszkań na przestrzeni ostatnich dwóch lat?
Na koniec, warto prześledzić pewne tendencje cenowe w perspektywie ostatnich dwóch lat. Otóż, tutaj mamy do czynienia z ewidentnym zawirowaniem na rynku. Ceny mieszkań w Toruniu rosły nieprzerwanie do stycznia 2022 roku. W zasadzie przez cały 2022 rok odnotowywaliśmy spadki cen, zaś odbicie- dopiero od początku 2023 roku. Czy tendencja wzrostowa się utrzyma? To pokaże przyszłość. Nie zmienia to jednak faktu, że skok cen mieszkań jest idealnym dowodem na to, że sztuczna, kredytowa ingerencja w rynek nie zawsze niesie ze sobą same korzyści. Bo o ile pewna pula osób zostanie beneficjentami rządowego programu, o tyle… wzrosty cen mieszkań będą dotyczyły w zasadzie każdego- niezależnie od tego, czy z taniego kredytu skorzysta, czy też nie.

Picture of Paweł Doliński

Paweł Doliński

Ekspert w branży nieruchomości i marketingu. Licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomości, były dyrektor ds. marketingu w jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Autor setek artykułów eksperckich. Prowadzi marketing biurom nieruchomości i deweloperom na terenie całego kraju. Pomaga klientom indywidualnym i inwestorom w poszukiwaniu lub sprzedaży nieruchomości.

Potrzebujesz podobnych artykułów?

Skontaktuj się, a przygotuję dla Ciebie eksperckie treści